Higiena to podstawa. Nawyki, których należy nauczyć dziecko

Pochłonięte zabawą dzieci mogą zapominać o prawidłowej higienie. Ci najmłodsi przecież nie wiedzą, jakie niebezpieczeństwa mogą wiązać się m.in. z brudnymi rękami, czy nieodpowiednim przechowywaniem żywności w domu. Dlatego to przede wszystkim my, dorośli, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tych konsekwencji i zadbać o wykształcenie odpowiednich nawyków w naszych pociechach.

Wyrabianie zdrowych nawyków u dzieci to jedno z ważniejszych zadań rodziców. To, jaki damy przykład naszym pociechom i jakie zachowania potraktują jako normę, która zostanie z nimi na przyszłość, będzie rzutować na ich zdrowie. Jednym z podstawowych kroków jest nauczenie dziecka prawidłowego mycia rąk.

Brak higieny rąk może być przyczyną wielu chorób. Poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią na nasze dłonie mogą przedostać się drobnoustroje chorobotwórcze (np. rotawirusy i norowirusy, gronkowiec złocisty), czy nawet jaja tasiemca i owsika. Dotykając zanieczyszczonymi dłońmi okolic oczu, nosa czy ust łatwo narazić się na zakażenie. Uchronić przed nim może właśnie nawyk dokładnego i częstego mycia rąk. Ważne jest, w jaki sposób to robimy i czy wystarczająco długo.

Proste instrukcje jak myć ręce można znaleźć na stronie: gov.pl.

Higiena, która ochroni przed skażoną żywnością. Wprowadź w domu tych kilka zasad

Bakterie, wirusy, pasożyty lub substancje chemiczne mogą przedostać się do organizmu poprzez skażoną żywność lub wodę. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, nie wystarczy zatem tylko higiena rąk. Ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo spożywanej żywności. O czym należy pamiętać?

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Uważne zakupy

Podczas zakupów zwróć uwagę na to, czy wybrane produkty nie mają śladów psucia i czy są odpowiednio przechowywane. Sprawdź informacje zawarte na etykietach. Znajdziesz tam:

  • nazwę środka spożywczego,
  • wykaz składników, w tym alergenów,
  • informacje o warunkach przechowywania,
  • datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia,
  • informacje o wartości odżywczej,
  • adres producenta albo dystrybutora.

Czyste ręce, naczynia i powierzchnie

Bardzo ważne w zadbaniu o bezpieczeństwo żywności jest mycie rąk, naczyń i powierzchni, na których będą przechowywane produkty do spożycia. Postaraj się ochronić kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

Odpowiednie przechowywanie żywności

Gdy przyniesiesz zakupy do domu, umieść żywność w odpowiedniej temperaturze przechowywania, np. produkty mrożone w zamrażarce. W przypadku produktów przechowywanych w lodówce należy pamiętać, na jakich półkach powinny być one ułożone. Na dolnej półce surowe mięso i ryby, na górnej i środkowej produkty mleczne, np. jogurty, sery, masło, a także produkty z krótką datą przydatności do spożycia. W szufladach – np. warzywa i owoce. Wyjątek stanowią ziemniaki i pomidory, które straciłyby tam swój smak i aromat. W przypadku sałat i ziół spróbuj owinąć je wilgotnym ręcznikiem papierowym, aby zapobiec wysychaniu i zachować ich świeżość na dłużej.

Żywność - jak ją przechowywać? Jak zadbać o higienę?Żywność - jak ją przechowywać? Jak zadbać o higienę? Inside Creative House/ Shutterstock

Przygotowując potrawy, staraj się używać oddzielnych desek, noży do krojenia warzyw i surowego mięsa. Jeżeli to niemożliwe, to dobrze myj je po każdym użyciu.

Sprawdzaj też datę ważności produktów. Jeśli wiesz, że nie zdążysz spożyć czegoś przed jej upływem, zamroź dany produkt. Zwróć tylko uwagę, na to co mrozisz i sprawdź, jak długo maksymalnie możesz dany produkt w ten sposób przechowywać. Pamiętaj też o tym, żeby nie zamrozić tego samego produktu dwukrotnie.

Warto pamiętać o tych wszystkich zasadach i nauczyć swoje dzieci ich przestrzegania. Aby ułatwić ten proces, można zaangażować je w pomoc przy robieniu zakupów, czytaniu etykiet czy wspólnym gotowaniu. Dawanie odpowiedniego przykładu to jedna z najlepszych dróg przekazania zdrowych nawyków swojemu potomstwu. To, co zaobserwują w domu rodzinnym, pozostanie z nimi na zawsze. Przekażmy zatem jak najwięcej dobrych nawyków związanych z higieną rąk i higieną żywności.

Więcej informacji i wskazówek znajdziesz na: https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index-pl oraz https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak2

Więcej o:
Copyright © Agora SA