Nietrzymanie moczu to problem wielu świeżo upieczonych mam. Jak sobie z nim poradzić?

Okres kilku pierwszych tygodni po porodzie bywa trudny dla wielu kobiet. Niektóre z objawów towarzyszących świeżo upieczonym mamom wciąż są tematem tabu. To m.in. nietrzymanie moczu. Wyjaśniamy, jak poradzić sobie z tym problemem.

Wstydliwy problem może pojawić się już w ciąży

Nietrzymanie moczu to problem, który może pojawiać się już w ciąży, a dokładnie w trzecim trymestrze. Jest on spowodowany powiększeniem się macicy, która może uciskać na pęcherz, gdy mięśnie dna miednicy stają się luźniejsze. Bywa również, że dziecko przebywające w brzuchu mamy również może nacisnąć na pęcherz, wywołując nagłą potrzebę oddania moczu. 

Nietrzymania moczu po porodzie 

Nietrzymanie moczu po porodzie jest związane z rozciągnięciem mięśni krocza i poporodowym obniżeniem macicy. Po urodzeniu dziecka dochodzi do zwiotczenia mięśni oraz więzadeł podtrzymujących dolny odcinek układu moczowego i rodnego. Wśród mięśni dna miednicy ważny jest tzw. łonowo-guziczny, który zamyka cewkę moczową; kiedy mięsień jest rozluźniony, wycieka mocz, a nie wszystkie kobiety wiedzą, jak poradzić sobie z tą dolegliwością. 

Sposoby na nietrzymanie moczu 

Wstydliwa i dokuczliwa dolegliwość, polegająca na bezwiednym popuszczaniu moczu np. podczas kichania, kaszlu, czy wysiłku może minąć samoistnie kilka/kilkanaście tygodni po porodzie, ale nie zawsze tak się zdarza. Dlatego ważne jest, by nie bagatelizować problemu. Im szybciej kobieta zareaguje, skorzysta ze wsparcia specjalisty (urologa, internisty, ginekologa) i zastosuje się do porad, tym lepiej. 

W zapobieganiu i zmniejszaniu dolegliwości nietrzymania moczu kluczowe jest m.in. przestrzeganie zasad higieny, odpowiednia dieta i wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla. Dodatkowym wsparciem mogą się okazać tabletki na nietrzymanie moczu, które można znaleźć w aptece. 

Ćwiczenia. Jednym ze sposobów na pozbycie się problemu nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla. W pierwszych tygodniach po porodzie lekarz powinien opowiedzieć kobiecie o tym, jak prawidłowo wykonywać takie ćwiczenia. Polegają one na napięciu mięśni dna miednicy, ściśnięciu ich przez pięć sekund, a następnie zrelaksowaniu. Należy je powtórzyć od 10 do 15 razy na sesję, którą powinno się powtórzyć przynajmniej 3 razy dziennie. Więcej szczegółów można znaleźć choćby w specjalistycznym poradniku dla kobiet z dolegliwościami nietrzymania moczu.

Odpowiednia higiena. Kobiety, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu, powinny przede wszystkim zadbać o higienę. Przykrą konsekwencją nieprzestrzegania jej zasad może być m.in. wystąpienie infekcji. Warto pielęgnować miejsca intymne, myjąc je odpowiednimi płynami z zawartością kwasu mlekowego oraz korzystać z wkładek higienicznych 

Tabletki na nietrzymanie moczu. W aptekach dostępne są preparaty przeznaczone dla kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu ze względu na różne procesy fizjologiczne. Przykładem takiego produktu jest suplement diety Incontinox, który zawiera w swoim składzie specjalnie dobraną kompozycję naturalnych ekstraktów wzbogaconych witaminą D. Składniki te wspierają prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza. Ponadto mogą mieć pozytywny wpływ na mięśnie np. pęcherza oraz dna miednicy, które są kluczowe w procesie utrzymania prawidłowej kontroli oddawania moczu. 

Dieta. Jednym z czynników, które mogą sprzyjać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, jest nadwaga. Dlatego ważne jest, aby w czasie ciąży i po niej starać się zachować prawidłową wagę dla naszego organizmu. Nietrzymaniu moczu mogą towarzyszyć także zaparcia. Aby im przeciwdziałać, warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu produkty bogate w błonniki, takie jak np. jabłka, czy śliwki.

Warto pamiętać, że każde niepokojące objawy należy zawsze skonsultować z lekarzem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.