Popuszczanie moczu w ciąży występuje najczęściej w trzecim trymestrze, kiedy zwiększona macica coraz silniej uciska na pęcherz. Aby jak najlepiej przygotować ciało do porodu, mięśnie dna miednicy stają się wówczas także luźniejsze. Bywa również, że samo dziecko wiercąc się i przepychając, może nacisnąć na pęcherz mamy, wywołując nagłą potrzebę oddania moczu.
Przyczyną nietrzymania moczu po porodzie jest z kolei rozluźnienie mięśni dna miednicy oraz krocza. Jest to spowodowane najczęściej dużą masą urodzeniową dziecka, ciężkim porodem lub nacięciem krocza podczas porodu. Mięśnie dna miednicy potocznie nazywane są mięśniami Kegla, i są odpowiedzialne za regulacje końcowego odcinka układu moczowego oraz podtrzymywanie macicy. Poniżej wyjaśniliśmy sposoby, dzięki którym można sobie poradzić z tą dolegliwością.
Leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu można leczyć zachowawczo lub operacyjnie, czasem wymagana jest też fizjoterapia i wsparcie się środkami farmakologicznymi. W wielu przypadkach nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie ma charakter wysiłkowy i można uniknąć zabiegu chirurgicznego bądź laserowego. Ważne jest jednak, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza, bo problem związany jest z uszkodzeniem tkanek w okolicy miednicy mniejszej i nie minie samoistnie. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepiej. Kobiety powinny najpierw skonsultować się z internistą, a ten po przeprowadzeniu wywiadu skieruje je do urologa lub ginekologa. Wśród zaleceń często pojawia się zmiana codziennych nawyków i wprowadzenie do rutyny ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy.
Ćwicz mięśnie dna miednicy (ćwiczenia Kegla)
Ćwiczenia Kegla są ukierunkowane na mięśnie dna miednicy, które wzmacniają kontrolę nad pęcherzem i wspierają jego prawidłowe funkcjonowanie. Najlepiej wykonywać je w pozycji leżącej, np. od razu po przebudzeniu, lub przed pójściem spać. Kiedy mięśnie będą już wzmocnione, można ćwiczyć je w dowolnym miejscu np. jadąc tramwajem lub siedząc przy stole. Najprostsze ćwiczenie polega na napięciu mięśni dna miednicy, ściśnięciu ich przez pięć sekund, a następnie zrelaksowaniu. Należy je powtórzyć od 10 do 15 razy na sesję, którą powinno się powtórzyć przynajmniej 3 razy dziennie. Szczegółowy poradnik krok po kroku dotyczący ćwiczenia mięśni Kegla można znaleźć w specjalnym poradniku dla kobiet, które borykają się z problemem nietrzymania moczu.
Przestrzegaj diety
Jednym z czynników, które sprzyjają wysiłkowemu nietrzymaniu moczu jest nadwaga. Właśnie dlatego, bardzo istotne jest, aby w czasie ciąży i po niej starać się zachować prawidłową wagę dla naszego organizmu. Młode mamy powinny pamiętać, aby ich dieta była zdrowa i bogata w wartościowe składniki odżywcze. Zdarza się również, że nietrzymanie moczu wzmagają zaparcia. Aby im przeciwdziałać, warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu produkty bogate w błonniki, takie jak owoce np. śliwki, ananasy, gruszki i jabłka, jak i warzywa np. jarmuż, szpinak, buraki oraz marchew.
Kapsułki na nietrzymanie moczu dla kobiet
Z czasem pomocne mogą okazać się także preparaty przeznaczone dla kobiet narażonych na utratę kontroli nad oddawaniem moczu, przez różne procesy fizjologiczne. Przykładem takiego produktu dla kobiet są kapsułki, szwajcarskiej firmy, Incontinox zawierające w swoim składzie specjalnie dobraną kompozycję naturalnych ekstraktów wzbogaconych witaminą D. Incontinox wspiera prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i pęcherza. Ponadto wpływa pozytywnie na mięśnie np. pęcherza oraz dna miednicy, które są kluczowe w procesie utrzymania prawidłowej kontroli oddawania moczu. Należy jednak pamiętać aby preparatu nie przyjmować w czasie laktacji.
W przypadku osób zmagających się z problemem nietrzymania moczu higiena jest kluczowa, nawet jeżeli dolegliwość występuje w małym nasileniu. Przykrą konsekwencją, jest nie tylko nieprzyjemny zapach, ale nawet wystąpienie poważniejszych infekcji. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja miejsc intymnych odpowiednimi płynami z zawartością kwasu mlekowego oraz korzystanie z chłonnych wkładek przeznaczonych właśnie dla osób zmagających się z problemem nietrzymana moczu. Ponadto gdy jesteśmy poza domem, warto nosić przy sobie chusteczki do higieny intymnej.