Sposoby na uspokojenie dziecka. Wprowadź je do codziennej rutyny

Małe dzieci codziennie są wystawiane na działanie niezliczonej ilości różnych bodźców. Często zdarza się, że wyciszenie ruchliwego i nadpobudliwego malca stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Oto proste triki, które pomogą uspokoić malca, zarówno przed snem, jak i w trakcie codziennych aktywności.

Płacz to pierwsza forma komunikacji maluszka z otoczeniem. Słysząc go, rodzice usiłują jak najszybciej uspokoić malca, co często okazuje się trudnym i czasochłonnym zadaniem. Gdy dziecko jest starsze, obawą wielu mam i ojców jest to, czy pociecha zacznie marudzić lub czy nie będzie szczególnie aktywna i rozbudzona wieczorem, kiedy powinna szykować się do spania. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wówczas wdrożenie do codziennej rutyny pierwszych technik relaksacji. Dzięki temu malec nauczy się, jak radzić sobie z emocjami w przyszłości, łatwiej mu będzie zachować spokój w nagłych nerwowych sytuacjach i będzie potrafiło szybciej się uspokoić  po dużym przypływie emocji. Medytacja jest więc narzędziem do obrony przed stresem i napięciem w późniejszych latach. W artykule wyjaśniamy, jak wprowadzić ją do codzienności dziecka.

Świeć przykładem

Rodzice czasem są nieświadomi, że stres, który towarzyszy im w życiu codziennym, przekłada się na pociechę. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i często bezwiednie naśladują nawyki swoich rodziców. Warto pokazać malcowi, że w naszej codziennej rutynie jest miejsce na medytację. Początkowo obserwujący medytujących rodziców maluszek, może próbować ich zaczepiać, ale z czasem powinien przysiąść się i posiedzieć wraz z nimi w ciszy. Dzieci uczą się na zasadzie naśladowania, dlatego warto pokazać im, że w naszym życiu jest czas i miejsce na to, by usiąść i spokojnie się wyciszyć. Jeżeli medytacja nie jest formą, która jest ci bliska, możecie również porozmawiać bez telewizora i telefonów. Wówczas malec zrozumie, że to chwila dla was, podczas której odpoczniecie.

Zapewnij dziecku poczucie bliskości

Dzieci posiadają dużą potrzebę bliskości i często łatwiej im uzyskać wewnętrzny spokój, gdy wiedzą, że skupiają na sobie uwagę rodziców. Przytulane, głaskane, całowane i poklepywane czują się bezpieczne i kochane. Pociechy przywiązują się także do przedmiotów. Często o wiele łatwiej jest im się wyciszyć, gdy mają pod ręką ulubioną maskotkę, do której mogą się przytulić. 

Myszka do medytacji Fisher Price.Myszka do medytacji Fisher Price. Materiał promocyjny

Postaw na kojące dźwięki

Niełatwo jest medytować, gdy otacza nas nadmiar bodźców. Dzieciom również o wiele trudniej jest się wyciszyć, kiedy słyszą głośne rozmowy, niespokojne kroki domowników, czy huczący w sąsiednim pomieszczeniu telewizor. Wskazane są jednak przyjemne, spokojne dźwięki oraz szumy. Czasem skuteczne jest także opowiadanie czegoś cichym, wolnym głosem lub odtworzenie dźwięków natury. Warto także zadbać o odpowiedni klimat i zrezygnować z ostrego światła na rzecz delikatnego, ciepłego, które jedynie delikatnie oświetli pokój.

Wybierz sprawdzone rozwiązania

Wprowadzenie pierwszych technik relaksacji do codziennej rutyny dziecka będzie łatwiejsze, gdy zaopatrzymy się w przydatne pomoce, takie jak np. Myszka do Medytacji marki Fisher-Price. To produkt, który łączy w sobie kilka sposobów na uspokojenie maluszka. Na pierwszy rzut oka wygląda jak mięciutka maskotka o wyjątkowo uroczej buzi, która może zostać ulubioną przytulanką dziecka. Posiada jednak o wiele więcej przydatnych funkcji. Zabawka pomaga w medytacji dziennej. Pozwala wyciszyć się w ciągu dnia, przeprowadzając malca przez proste ćwiczenia rozciągające połączone z oddychaniem. Podczas tego trybu zostanie pobudzona wyobraźnia i kreatywność dziecka, które będzie mogło wizualizować sobie dane czynności, o których opowie myszka np. porównanie poruszania rączkami do szelestu drzew. Drugi tryb to medytacja przed snem. Malec będzie mógł wówczas naśladować ruchy myszki i słuchać wypowiadanych przez nią poleceń, takich jak "zrelaksuj się", czy "weź głęboki wdech". Co istotne, w przypadku obu trybów położony jest nacisk na gimnastykę oddechową, istotną w procesie prawidłowego rozwoju dziecka.

Myszka do Medytacji marki Fisher-Price odtwarza także kojące dźwięki. Ostatnim trybem w wyposażeniu maskotki jest 20 minut muzykoterapii oraz dźwięków z natury. Maluszek będzie mógł wówczas wybrać, czy preferuje posłuchać kołysanek, czy też np. szumu fal. Ponadto maskotka posiada światełko na brzuszku, które może zastąpić ciepłe światło projektora, czy małą lampkę nocną, nadając pomieszczeniu odpowiedniego klimat. 

Myszka do medytacji Fisher Price.Myszka do medytacji Fisher Price. Materiał promocyjny