Bajki na dobranoc dla dzieci. 7 zalet, za które dziecko ci podziękuje w przyszłości

Większość rodziców wie, że warto czytać dzieciom. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie dokładnie korzyści ma opowiadanie bajek. Wymieniamy 7 zalet, dla których warto wprowadzić taki rytuał co wieczór. Mogą mieć one duży wpływ na przyszłość malucha.

Okres dorastania to idealny moment, aby zaszczepić pewne wzorce, zachowania w dziecku i rozwinąć jego wrażliwość. Jedną z najlepszych metod jest czytanie i opowiadane mu bajek. Zalet takiego sposobu spędzania czasu jest jeszcze więcej. Wymieniamy siedem powodów, dla których warto wprowadzić ten wieczorny rytuał. 

1. Rozwijanie wyobraźni

Bajki wprowadzają dzieci w świat pełen niesamowitych miejsc i fantastycznych bohaterów. To doświadczenie wyzwala w dziecku kreatywność i wzbudza ciekawość świata. Jeśli czytasz bajki w ciekawy sposób, maluch może zadawać wiele rozmaitych pytań. Warto równie ciekawie na nie odpowiadać. Taka interakcja to znak, że wyobraźnia dziecka działa i ma ono chęć poznawania świata. To bardzo przydatna cecha w przyszłości.

2. Wzbogacanie słownictwo

Maluchy najskuteczniej uczą się poprzez zabawę. Opowiadanie im bajek to ciekawa rozrywka i jednocześnie okazja do rozwijania elokwencji. Podczas słuchania czytanych przez rodziców bajek, dziecko uczy się nowych słów, poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi. Jeśli bajki staną się codzienną, wieczorną rutyną, możliwe, że dziecko w przyszłości także chętnie będzie sięgało po książki i w ten sposób rozwijało umiejętności językowe.

3. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej

Czytając bajki na dobranoc, uczymy dziecko pozytywnych postaw wobec życia. M.in. pokazując zachowania postaci z książek jako pozytywne, wyrabiamy w pociechach właściwy stosunek do ludzi, kształtujemy jego nawyki, przekonania i charakter. Rozwijamy wrażliwość i empatię. Dzieci po usłyszeniu bajek chętnie wcielają się w role bohaterów. Stają się bardziej wyrozumiałe dla innych. Przekaz i morał bajek pozwala im także lepiej zrozumieć otaczający je świat.

4. Lepsza pamięć i koncentracja

Czytanie poprawia koncentrację i rozwija pamięć dziecka. Żeby przyswoić informacje, pociecha musi uważnie wsłuchać się w opowieść. Jeśli w bajce jest dużo wartościowych treści, maluch zdobywa wiedzę o świecie. Z pewnością będzie w przyszłości wdzięczna za pomoc w wykształtowaniu umiejętności skupiania się, rozumienia i zapamiętywania.

5. Znajomość wiedzy o świecie

Czytanie dzieciom bajek poszerza ich gamę zainteresowań, wzbudza ciekawość świata. Co za tym idzie? Chęć rozwijania różnych pasji. Większa znajomość wiedzy o środowisku (np. w bajkach, w których postacie dbają o naturę), o społeczeństwie (w książkach, w których poruszane są kwestie relacji rodzinnych, przyjacielskich). Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą dzieci rzeczywistość. Dostarczają ogrom wiedzy w sposób, który maluchom się podoba, czyli dzięki interesującym postaciom, historiom i rysunkom. 

6. Więź między rodzicem a dzieckiem

Przeglądając i czytając razem bajki, spędzamy czas z dzieckiem. Dajemy mu wówczas niezbędną do prawidłowego rozwoju bliskość, której nie zastąpi telewizja ani komputer. Dzieci, które otrzymują od początku zainteresowanie, wsparcie i bliskość rodzina, są wdzięczne i chętnie spędzają z nimi czas nawet wtedy, gdy dorosną. Czytanie bajek dziecku zadziała więc także korzystnie na waszą relację, która odpowiednio pielęgnowana, zostanie na zawsze.

7. Dobry sen i wyciszenie

W obecnych czasach, w których dominują technologie, czytanie dziecku bajek pozwala mu odpocząć od nadmiaru bodźców. Dobrze jest zatem wybrać taką formę spędzenia wieczoru, by maluch mógł lepiej zasnąć i się wyciszyć. A dobry sen i odpoczynek to wsparcie dla odporności.

Czytanie i opowiadanie dziecku bajek, oddziałuje na jego sferę: psychiczną, emocjonalną, intelektualną i społeczną, dlatego szczerze zachęcamy do wprowadzenia tego rytuału przed snem maluszka. Jeśli masz talent do opowiadania i pisania, możesz sam być autorem książki. Zyskujesz na to szansę, biorąc udział w ósmej edycji konkursu „Piórko 2022. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci".

Jak wziąć udział w konkursie?

Opowieści, skierowane do dzieci w wieku od 4 do 10 lat, można zgłaszać od 28 lutego do 6 kwietnia 2022 roku poprzez dedykowaną do tego stronę piorko.biedronka.pl.

W konkursie mogą wziąć udział debiutujący i pełnoletni autorzy (również Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach Piórka, jednak nie zostali laureatami). Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie 3 teksty o długości od 20 do 60 tys. znaków.

W drugim etapie tegorocznego konkursu Piórko zostaną wyłonione najciekawsze prace graficzne, które w największym stopniu oddają ducha nagrodzonego w pierwszym etapie tekstu.

Finalnie powstanie wyjątkowa książka, która zostanie wydana w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Czytelnicy będą mogli kupić ją w sklepach sieci Biedronka już w listopadzie.

Do tej pory w ramach konkursu ukazało się już siedem wyjątkowych pozycji, które zostały sprzedane w nakładzie ponad 420 tys. egzemplarzy. Debiutujący autorzy ich tekstów oraz ilustracji otrzymali łącznie już 1,4 mln zł od organizatora i fundatora nagrody – sieci Biedronka.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie: piorko.biedronka.pl

Piórko 2022Piórko 2022 materiał promocyjny

Więcej o: