Przyczyny kolki niemowlęcej mogą zaskakiwać. Wymieniamy najczęstsze

Każda mama, której dziecko miało niemowlęce kolki, wie, że typowe dla przypadłości napady wiążą się z ogromnym stresem i bezsilnością. Z jednej strony chcemy pomóc maleństwu, z drugiej nie wiemy, co zrobić, aby przynieść mu ulgę. Kolki są powszechną dolegliwością. Jakie są ich najczęstsze przyczyny? Co robić, kiedy wystąpią?

Pierwsza kolka może wystąpić u niemowlęcia nawet 3 tygodnie po urodzeniu. Chociaż jest to dolegliwość przejściowa, potrafi dać się we znaki rodzicom i maleństwu. Dziecko, które znienacka zaczyna płakać, jest rozdrażnione i niespokojnie wierzga nóżkami, a także ma zaczerwienioną twarz i napięty brzuszek, prawdopodobnie cierpi na tę przypadłość. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Dieta mamy karmiącej

Jeśli karmisz dziecko piersią, zwróć uwagę na swój sposób żywienia. W sytuacji, kiedy niemowlę ma objawy alergii pokarmowej, a w codziennym jadłospisie jego mamy znajdą się alergeny np. orzechy, ryby, produkty mleczne, sojowe, jajka, może wystąpić kolka. Dużym ułatwieniem dla kobiet karmiących piersią jest notowanie swojego dziennego jadłospisu i obserwacja samopoczucia dziecka danego dnia.

Jeśli nie pojawiają się u niego niepokojące objawy, prawdopodobnie twoja dieta mu służy, natomiast gdy wystąpią wzdęcia i płacz - powinnaś rozważyć eliminację niektórych produktów. Dziecku z pewnością nie służą spożywane przez mamę potrawy ciężkostrawne, smażone czy rośliny strączkowe i wzdymające.

Technika karmienia dziecka

Życie kobiety po porodzie to nieustanny bieg. Pogodzenie codziennych obowiązków z opieką nad maleństwem nie jest łatwe i wie o tym każda mama. Jednak nie zaleca się pośpiechu w przypadku karmienia maleństwa. Jeśli robimy to w biegu, niemowlę odczuwa nasz stres. Czasem, nawet gdy staramy się wyciszyć i rozluźnić podczas karmienia, maleństwo połyka łapczywie pokarm, a wraz z nim pęcherzyki powietrza. Gaz, który wówczas gromadzi się w jelitach, skutkuje powstawaniem kolek. Nie oznacza to jednak, że trzeba przerwać karmienie piersią. Zamiast tego mama powinna natomiast popracować nad jego techniką. Potraktujcie karmienie jako czas na bliskość i wyciszenie. Na pewno posłuży to zarówno dziecku, jak i wam.

Jak łagodzić dyskomfort maleństwa?

Czasem nie ma jednoznacznej przyczyny wystąpienia kolki, ale są sposoby, które pomogą złagodzić dyskomfort dziecka. Delikatne masowanie brzuszka maleństwa czy ciepłe okłady mogą okazać się zbawienne. Kluczowa jest także bliskość rodzica. Kołysanie dziecka, przytulanie czy wykonanie mu ciepłej kąpieli mogą pomóc mu się uspokoić.

W aptece dostępne są produkty z symetykonem, które stosuje się w leczeniu objawowym wzdęć (gromadzenie się gazów) np. Espumisan 100 mg/ml. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych i w śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu uwolnione w ten sposób gazy mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego. Espumisan 100 mg/ml jest wygodnym do podania lekiem pomocnym w eliminacji gazów z przewodu pokarmowego.

mpmp mo

mp




Więcej o: