Jak podawać witaminę D noworodkom? Kiedy zacząć i jaką wybrać?

Nie tylko dorośli, ale również dzieci potrzebują witaminy D. Dlaczego? Pownieważ ma ona znaczący wpływ na ich rozwój. Pomaga wzmacniać kości oraz zęby, a przy tym działa korzystnie na układ odpornościowy. Rodzice powinni zadbać o to, aby suplementować ją od pierwszych dni życia. Podpowiadamy, jak podawać witaminę D noworodkom, kiedy zacząć i jaką wybrać.

Organizm człowieka nie magazynuje witaminy D3, a jej produkcja odbywa się tylko w słoneczne miesiące. Nic dziwnego, że w Polsce wszyscy powinni ją suplementować, nawet dzieci od pierwszych dni urodzenia. Chociaż mleko matki jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla noworodków, nie dostarcza wystarczającej ilości witaminy D. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno przyjmować od 400 IU już od pierwszego miesiąca życia.  

Jak wiadomo, witaminę D można pozyskać z pożywienia pod dwoma postaciami: witaminę D3 w produktach pochodzenia zwierzęcego (nabiał, jajka, tłuste ryby morskie), oraz witaminę D2 w niektórych produktach roślinnych i drożdżach. W przypadku noworodków niemożliwe jest uzupełnianie niedoborów naturalnymi produktami i konieczna może okazać się suplementacja.  

Jak podawać witaminę D noworodkom i kiedy zacząć? 

Porcjowanie witaminy D trzeba zawsze oprzeć na zaleceniach lekarza. Przed zastosowaniem preparatu zaleca się oznaczenie stężenia 25 (OH) D we krwi i skonsultowanie wyniku z lekarzem lub farmaceutą. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar szkodzą.  

Suplementację rozpoczyna się zaraz po urodzeniu. Zgodnie z wytycznymi do 6. miesiąca dziecko powinno dziennie przyjmować 400 IU, natomiast w późniejszych miesiącach - do ukończenia przez nie roku - około 400 - 600 IU. W przypadku starszych dzieci dawka zależna jest od czynników takich jak masa ciała, tryb życia czy ilość ekspozycji na słońce. 

Jaką witaminę D wybrać? 

Mnogość produktów dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy, dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze witaminy D dla dziecka. Noworodki nie są skore do przyjmowania żadnych leków, odpowiednie będą preparaty w aerozolu lub kroplach, na przykład Oliesen Vitamin D3. Wystarczy wcisnąć jedną kroplę i podać na łyżeczce wraz z mlekiem albo aplikować bezpośrednio na język.  

Suplement diety Oliesen posiada specjalny kroplomierz, który ułatwia aplikację. Ważna jest także wydajność, w jednym opakowaniu Oliesen Vitamin D3 znajduje się aż 400 dziennych kropli spożycia. Nie bez znaczenia dla wielu rodziców jest też cena. Przy dziecku nie brakuje wydatków, dlatego, jeśli nie trzeba – nie warto przepłacać. Oliesen Vitamin D3 kosztuje 11 zł.  

Jak rozpoznać niedobór witaminy D3 u niemowląt? 

Witamina D3 trudno się przyswaja, dlatego niektórzy lekarze zalecają jej suplementowanie już w ciąży. Jeśli u dziecka występują takie objawy jak nadmiernie płaska główka z tyłu, niewielkie, wypukłe guzy na czole, opóźnione zrastanie ciemiączka, zbytnia nerwowość lub rozlewający się na boki "żabi brzuszek", prawdopodobnie konieczne będzie zwiększenie dawki. Należy to jednak za każdym razem skonsultować z lekarzem. 

Copyright © Agora SA