Ból ucha. Co może oznaczać i jak złagodzić dolegliwości?

Ból ucha u dzieci może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zapalenie ucha środkowego, które często występuje w okresie jesienno-zimowym, powodując duży dyskomfort. Nie można go lekceważyć, by nie doprowadził do poważnych powikłań. W tekście wyjaśniamy, co może oznaczać i w jaki sposób możemy ulżyć dziecku.

Ból ucha to częsta przypadłość u niemowląt i małych dzieci. Niestety, maluchy poniżej 3. roku życia często nie potrafią nazwać i zlokalizować jego źródła. Stają się płaczliwe, zaniepokojone, mają problemy z łaknieniem i zasypaniem, często wybudzają się ze snu, a czasem dokuczają im także wymioty i gorączka. U niemowląt rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na te objawy, gdyż w takich sytuacjach ból ucha jest trudniejszy do zdiagnozowania.

Co może oznaczać ból ucha u dziecka?

Ból ucha może wynikać ze stanu zapalnego ucha środkowego lub okolic narządów sąsiadujących z uchem, takich jak np. gardło, czy krtań. Czasem może być również spowodowany urazem lub obecnością ciała obcego w uchu.

U dzieci najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest jednak ostre zapalenie ucha środkowego. Odczuwają wówczas silny, pulsujący ból, który naprzemiennie ustępuje i narasta. Jego intensywność zależy od zaawansowania ostrego procesu zapalnego. Rodzice powinni mieć na uwadze, że możliwe jest samoistne pęknięcie błony bębenkowej ucha, dlatego, jeżeli zobaczą żółtawą plamę na poduszce dziecka, powinni pilnie zgłosić się do lekarza. W takich sytuacjach należy pamiętać, aby nie moczyć ucha podczas kąpieli, aż do całkowitego wygojenia się błony.[1]

Jak złagodzić dolegliwości?

Leczenie bólu ucha u dziecka jest uzależnione od przyczyny tej dolegliwości. Jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym bez obecności ciała obcego w uchu, zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które mogą złagodzić ból i poprawić samopoczucie małego pacjenta. Przykładem takiego preparatu jest Ibuprom dla Dzieci Forte. To lek, który można stosować w bólach (o nasileniu łagodnym do umiarkowanego) i gorączce różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego) już od 3. miesiąca życia dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dzieciom poniżej 6. miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza, jeżeli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach.

Ibuprom dla Dzieci Forte ma słodki, truskawkowy smak, który odpowiada dzieciom*. Nie zawiera glutenu, cukru i sztucznych barwników, a zaletą leku z perspektywy rodziców jest to, że można podawać go na czczo**. W sytuacji, gdy ostry ból ucha obudzi dziecko w nocy, nie trzeba będzie zastanawiać się nad tym, ile godzin temu maluch zjadł posiłek. Dodatkowym atutem jest również fakt, że lek podaje się co 6-8 godzin i jeżeli dziecko położy się akurat spać, nie trzeba będzie budzić go na kolejną dawkę.

Oprócz bólu ucha Ibuprom dla Dzieci Forte załagodzi również m.in. bóle głowy, mięśni czy zębów, dlatego można go stosować np. podczas ząbkowania czy po zabiegach stomatologicznych. Do opakowania dołączony jest dozownik w formie strzykawki 5 ml z podziałką ułatwiającą dawkowanie. Dawkę dobiera się na podstawie aktualnej wagi dziecka (przedziały wiekowe są tylko orientacyjne). Ibuprom dla dzieci Forte w celu ułatwienia dawkowania oferuje przelicznik dawki jednorazowej odpowiedniej dowagi dziecka podanej w pełnych kg w zakresie od 5 kg do 40 kg. By ułatwić obliczenie dawki można skorzystać z kalkulatora dawkowania, który po wpisaniu aktualnej wagi dziecka informuje jaką ilość leku należy podać. Kalkulator jest dostępny TUTAJ!

fot.fot. materiał promocyjny

[1]  https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego

*Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=400, 85% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku" pasuje do marki Q3 2020, IQS.

**U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.

Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ; ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław.

fot.fot. materiał promocyjnyWięcej o:
Copyright © Agora SA