Układ odpornościowy dziecka kształtuje się do 12. roku życia, dlatego nasze pociechy z łatwością łapią infekcje. Szczególnie przeziębienie, ze względu na to, że przenoszone jest drogą kropelkową. Przez kontakt z wirusami w żłobku, przedszkolu czy w szkole, ryzyko zarażenia się jest duże.
Przeziębienie u dziecka może wywołać różne dolegliwości, np. katar, ból gardła, kaszel, gorączkę, trudności z oddychaniem, czy ogólne osłabienie organizmu. U jednego dziecka mogą pojawić się wszystkie z tych objawów, a u innych tylko wybrane. W przypadku pogorszenia samopoczucia u dziecka najlepiej skonsultować się z lekarzem, który wyda odpowiednie zalecenia i oceni, co jest przyczyną dolegliwości. Najczęściej okazuje się, że to przeziębienie. Co pomoże dziecku w walce z nim?
Podczas przeziębienia zarówno dzieciom, jak i dorosłym może dokuczać katar. Każdy wie, jaki dyskomfort powoduje ta dolegliwość, utrudnia też sen i odpoczynek. Tym, co pomoże udrożnić zatkany nos u dziecka, są inhalacje. W tym celu można wykorzystać profesjonalny inhalator, zakupiony w aptece i posłużyć się instrukcją, aby wykonać dziecku inhalację.
Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy przygotować inhalacje samodzielnie w domu. Np. do gorącej wody dodać sól fizjologiczną i pozwolić dziecku wdychać parę. Inhalacje powinny trwać od 5 do 15 min.
Infekcja u dziecka Tomsickova Tatyana/ Shutterstock
Po kontakcie z osobą przeziębioną lub przy pierwszych objawach warto zastosować u dziecka preparat, który pomoże skrócić czas infekcji i złagodzić objawy z nią związane. To np. ViruProtect STADA, który tworzy ochronną powłokę na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Glicerol zawarty w składzie izoluje wirusy, natomiast trypsyna dezaktywuje je poprzez zahamowanie ich zdolności do infekowania komórek. Ten wyrób medyczny jest odpowiedni dla dzieci w wieku powyżej 4 lat i można zakupić go w aptece.
Tym, co może nasilać objawy infekcji u dziecka, jest suche powietrze. Wysusza ono śluzówki górnych dróg oddechowych i tym samym przyczynia się do nasilenia objawów infekcji. Utrudnia oddychanie, powoduje chrypkę i zwiększa ból gardła. Optymalna wilgotność dla organizmu to 45-65 proc. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ogrzewanie znacznie przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Aby poprawić jego wilgotność, warto skorzystać z profesjonalnych nawilżaczy lub np. rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach.
Kiedy przeziębienie uda się już pokonać, aby uniknąć kolejnych infekcji, zarówno u dziecka, jak i u rodziców, warto pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad i nauczyć dziecko m.in. częstego mycia rąk po każdym możliwym kontakcie z drobnoustrojami. Ważna jest także dobrze zbilansowana dieta, aktywność fizyczna (na zdrowie dziecka pozytywny wpływ mają zabawy na świeżym powietrzu) oraz zapewnienie dziecku spokojnego snu.
STADA/PL/465/2021