Rodzajów pieluch jest sporo. Jak wybrać odpowiednie?

Wielu rodziców staje przed dylematem, jakim jest wybór pieluszek dla swojego dziecka. Na rynku jest wiele ich rodzajów: jednorazowe, wielorazowe. Mogą różnić się rozmiarem i materiałem. Jak zdecydować, które pieluszki są odpowiednie?

Zdecydowana większość rodziców w obecnych czasach decyduje się na kupno pieluszek jednorazowych. Przewijanie dzieci jest łatwiejsze niż przy użyciu pieluch wielorazowych, czyli takich, jakie musiały używać nasze mamy i babcie (choć te nadal można kupić i się przydają, jednak w innym celu).

Pieluchy jednorazowe w Polsce rozpowszechniono dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, a dostępne dla wszystkich stały się po 2000 roku. Wtedy okazało się, że są sporym ułatwieniem dla rodziców. W końcu nie trzeba ich prać, wyparzać ani suszyć. Zużytą pieluszkę wyrzuca się i wymienia na nową. Jednak wbrew pozorom nie jest tak łatwo wybrać pieluszkę jednorazową dla dziecka. Trzeba zwrócić uwagę na jakość produktu i oznaczenia.

Pieluszka jednorazowa. Wybierz odpowiednią do wagi malucha

Przede wszystkim pieluchy powinny być dobrane odpowiednio do wielkości naszego dziecka. Rozmiary różnych firm mogą różnić się od siebie. Na produktach są oznaczenia, np. 1 i 2 dedykowane dzieciom do 6 kg. Zamiast sugerować się wiekiem dzieci, dla których są przeznaczone pieluchy, lepiej zatem zwrócić uwagę na ich wagę.

Po czym stwierdzić, że pieluszka jest dobrze dobrana pod względem rozmiaru?

Pielucha powinna przylegać do ciała dziecka, ale niezbyt ciasno. Rodzic nie powinien mieć problemów z jej zapięciem. Otwory na nogi nie powinny obcierać ani uciskać maluszka. Pieluszka nie powinna krępować ruchu dziecka, nie powinno się z niej także ulewać.

Jak wybrać pieluszkę?Jak wybrać pieluszkę? Lupilu Premium

Zwróć uwagę na jakość pieluszki

Podczas zakupu pieluszek powinniśmy także zwrócić uwagę na jakość produktu. Produkty dla dzieci o wrażliwej skórze nie powinny zawierać alergenów, perfum, chloru, lateksu. Takie są pieluchy Lupilu Premium soft&dry - czyli wykonane w taki sposób, że nie podrażniają delikatnej skóry dziecka, dopasowują się do ruchów maluszka i zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo. Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiadają produkty dla dzieci. Dobrze, jeśli zawierają gwarancję bezpieczeństwa produktów dla zdrowia dziecka np. potwierdzoną pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

Rodzaje pieluch materiałowych: tetrowe, flanelowe, bambusowe

Chociaż większość rodziców do przewijania dziecka używa pieluch jednorazowych, to w swoim wyposażeniu mają także wielorazowe. Decydują się na to, ponieważ pieluszki wielorazowe mają szereg różnych zastosowań.

Pieluszki z tetry wykonane są zazwyczaj z miękkiej i chłonnej bawełny. Można ich używać np. jako ściereczek do przecierania buzi maluszka. Pieluchy z flaneli są delikatniejsze i przyjemniejsze w dotyku, dlatego sprawdzą się lepiej w bezpośrednim i długotrwałym kontakcie ze skórą dziecka. Można nimi przykryć pociechę np. podczas kangurowania. Podobnie jak pieluszkami bambusowymi, które są miękkie i przyjazne w dotyku, więc również mogą służyć jako kocyk lub podkład w wózku czy na przewijaku.

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa. Żeby uniknąć alergii i odparzeń trzeba o nią odpowiednio dbać, a w tej kwestii wybór pieluszek jest bardzo ważny. Zarówno jednorazowe jak i wielorazowe, wykonane z różnych materiałów mają swoje zalety i przydają się do pielęgnacji. Rodzic może wyposażyć się we wszystkie rodzaje, ale szczególnie wybierając te jednorazowe do przewijania, powinien pamiętać o dobrej jakości produktach i dopasowanym rozmiarze.

Więcej o: