Przeziębienie u dziecka. Co działa, a co nie? Wielu rodziców wciąż o tym nie wie

Układ odpornościowy kształtuje się do 12. roku życia, dlatego nasze pociechy w wieku szkolnym jeszcze tak często chorują. Z łatwością łapią infekcje górnych dróg oddechowych roznoszone drogą kropelkową. Jak pomóc dziecku w walce z przeziębieniem, gdy ma największy kontakt z wirusami, czyli w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Przeziębienie jest infekcją górnych dróg oddechowym, której dolegliwości bywają naprawdę uciążliwe. U dziecka objawia się ono np. kichaniem, katarem, bólem gardła, kaszlem, bólem głowy i ogólnym złym samopoczuciem, a także gorączką. Każda pociecha przechodzi przeziębienie jednak inaczej. Jedno dziecko może mieć wszystkie z opisanych dolegliwości, a inne np. tylko katar, ból głowy i gorączkę. Przedstawiamy zatem sposoby, które pomogą w walce z konkretnymi dolegliwościami.

Inhalacje 

Jednym z najczęściej występujących dolegliwości podczas przeziębienia jest katar. Każdy wie, jaki dyskomfort on powoduje, a także utrudnia sen i odpoczynek. Tym, co pomoże udrożnić zatkany nos u dziecka i szybciej pozbyć się kataru, są inhalacje. Można skorzystać z profesjonalnego inhalatora zakupionego w aptece i posłużyć się instrukcją, aby wykonać dziecku inhalację, albo przygotować je samodzielnie w domu - do gorącej wody dodać np. sól fizjologiczną i pozwolić dziecku wdychać parę. Inhalacje powinny trwać od 5 do 10-15 min.

Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu dziecka 

Należy pamiętać, że suche powietrze wysusza śluzówki górnych dróg oddechowych i tym samym przyczynia się do nasilenia objawów infekcji. Utrudnia oddychanie, powoduje chrypkę i zwiększa ból gardła. Aby nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, można powiesić wilgotne ręczniki na kaloryferze lub skorzystać z nawilżacza powietrza, jeśli takie urządzenie posiadamy. 

Leki na przeziębienie 

Aby ulżyć dziecku w dolegliwościach, można sięgnąć po leki, które mogą być pomocne w walce z przeziębieniem. Ważne, aby posiadały naturalny skład tak, jak np. syrop Pelavo Med. Zawiera on ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej. Jego zaletą jest również owocowy smak, który może zdecydowanie bardziej odpowiadać dzieciom od naparów o ziołowym lub miętowym aromacie. 

Przed użycie zapoznaj się z ulotkąPrzed użycie zapoznaj się z ulotką mat. informacyjny

****** 

Pelavo Med, 20 mg/4 ml; 4 ml roztworu zawiera 20 mg suchego wyciągu z Pelargonium sidoides DC i/lub Pelargonium reniforme Curt., radix (korzenia pelargonii) – Pelargonii radicis extractum siccum (4-25:1), roztwór doustny. Wskazania: tradycyjny roślinny produkt leczniczy stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia. Produkt jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z długotrwałego stosowania. Pelavo Med jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 6 lat.  

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (wyciąg z korzenia pelargonii), na inne gatunki pelargonii oraz na rośliny z rodziny Geraniaceae lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.  

Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław