Ślady łap i małych stóp, czyli z dzieckiem i pupilem pod jednym dachem. Jak dbać o higienę?

Obecność psa w domu daje mnóstwo radości wszystkim domownikom. Wielu rodziców wie również, że obecność pupila pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Jest jednak pewna kwestia, o którą należy zadbać, gdy w domu jest zwierzę i dziecko. To higiena. Przypominamy podstawowe jej zasady i zapraszamy do udziału w konkursie.

Pies w domu to szczęście i korzyści dla rozwoju dziecka

Od lat eksperci powtarzają, że obecność psa ma pozytywny wpływ na wychowanie dzieci. Gdy najmłodsi dorastają w domu, w którym jest pupil, są mniej zestresowane, bardziej samodzielne i otwarte. Pies uczy odpowiedzialności. Trzeba go nakarmić, wyprowadzić na spacer, czasami wykąpać, czy pójść z nim do weterynarza. A dziecko w miarę możliwości, może w tych obowiązkach uczestniczyć lub przynajmniej obserwować. Nasze ciekawskie czworonogi mogą jednak nieświadomie wnosić do domu zarazki. Należy zatem pamiętać o odpowiedniej higienie i przestrzeganiu pewnych zasad.

Obserwuj dziecko i pupila podczas ich zabaw

Podczas zabaw dziecka z czworonogiem zawsze powinna być w pobliżu osoba dorosła, która zareaguje, gdy np. pies zacznie lizać je po twarzy. W ślinie może znajdować się wiele bakterii, a część z nich może stanowić bakterie typu zoonotycznego (te przenoszące choroby odzwierzęce)*. Podczas gdy pupil liże człowieka po twarzy, występuje ryzyko infekcji, dlatego tego typu kontakt powinien być ograniczony.

Naucz dziecko zdrowych nawyków

Dziecko powinno wiedzieć, że nie należy spożywać posiłków razem z psem. To też jest ważne dla zdrowia pupila - wiele produktów, które jedzą ludzie, może zaszkodzić czworonogowi. Należy też nauczyć dziecko, że po zabawie ze zwierzęciem, trzeba umyć ręce, podobnie jak po kontakcie z psią karmą.

Zadbaj o czystość w domu

Każde pomieszczenie, a szczególnie miejsca, w których czworonóg spędza najwięcej czasu, powinno być co jakiś czas szczegółowo sprzątane i dezynfekowane. W tym celu warto użyć profesjonalnych produktów, jak środki do dezynfekcji Lysol. Aerozol do dezynfekcji powierzchni i płyn do dezynfekcji prania zabijają 99,9% bakterii i wirusów** oraz znacząco zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków, które nasz pies może wnieść do domu.

Weź udział w konkursie i wygraj zestawy produktów, które pomogą ci zadbać o czystość w domu. Wystarczy, że prześlesz zdjęcie pokazujące życie pod jednym dachem ze swoim pupilem.

Regulamin konkursu

Pamiętaj o odrobaczaniu i zaszczepieniu psa

Profilaktyka i higiena psa jest kluczowa, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka roznoszenia chorób. Pies musi być odrobaczany zgodnie z zaleceniami weterynarza, a także zaszczepiony. Należy również regularnie sprawdzać stan skóry czworonoga. Myć go, szczególnie wtedy, gdy podczas przebywania na dworze miał kontakt z padliną czy odchodami. Nie powinno się dopuszczać do zjadania przez psa odchodów.

Czas spędzony z pupilem daje mnóstwo radości nam oraz naszym dzieciom. Cieszmy się z ich obecności, ale nie zapominajmy o zdrowiu — własnym, pociechy oraz psa. Przestrzegajmy zasad higieny.

* https://www.gov.pl/web/psse-wieliczka/kampania-bezpieczny-wypoczynek---choroby-odzwierzece

**Aerozol do dezynfekcji powierzchni: Na podstawie przeprowadzonych badań, gdy produkt stosowany zgodnie z instrukcją użycia, na twardych nieporowatych powierzchniach. Zabija Koronawirusa SARS-CoV-2 już w 1 minutę. Płyn do dezynfekcji prania: Antybakteryjny i wirusobójczy (w procesie namaczania) wobec: Koronawirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy H1N1, RSV (wirusa przeziębienia), wirusa przenośnego zapalenia żołądka i jelit (Koronawirus TGE ATCC VR-763), wirusa opryszczki pospolitej typ 1 płyn do dezynfekcji prania w warunkach domowych.

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Więcej o: