Wyprawka dla noworodka. Produkty "must have" każdego rodzica

Oczekiwanie na narodziny maluszka jest bardzo ważnym okresem dla rodziców. Zwykle odpowiednio wcześniej przygotowują się na przyjście dziecka na świat i kompletują niezbędną wyprawkę. Radzimy, co powinno się w niej znaleźć.

Skompletowanie wyprawki dla dziecka jest dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Podekscytowani zbliżającym się rozwiązaniem i obarczeni szeregiem obowiązków często zapominają jednak o najważniejszych kwestiach. Zdarza się, że kupują zbyt dużo zbędnych produktów, a o przydatnych i wielofunkcyjnych jak np. chusteczki nawilżane, najzwyczajniej zapominają.  

Istotną kwestią przy wyborze produktów "must have" jest również dbałość o przyrodę, a okazuje się, że wyprawka dla noworodka również może być eko. Przykładowo: pieluchę zmieniamy przez pierwsze 3 miesiące około 5-6 razy na dobę. Przy każdej zmianie pieluszki zużywamy 1-2 chusteczki nawilżane lub nawet 3-4 razy jeśli nie są tak dobrej jakości. Co już w pierwszych 3 miesiącach daje nam zużycie na poziomie (6x2= 12x90= 1080 chusteczek). W trosce o planetę takie rachunki trzeba mieć na uwadze, wybierając produkty, które nie są biodegradowalne. O czym należy pamiętać wybierając produkty dla noworodka? 

Dobrej jakości ubranka, kocyki i śpiworki 

Obecnie na rynku znajdziemy produkty dla dzieci wykonane z przeróżnych tkanin. Sklepowe półki są pełne kolorowych ubranek z różnymi nadrukami i wzorami. Podobnie jest w przypadku kocyków oraz śpiworków. Najlepiej postawić na te z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów, takich jak bawełna organiczna, czy bambus. Takie tkaniny są miękkie, zminimalizują ryzyko wystąpienia alergii i uczuleń, a przy tym są bezpieczne dla naszej planety. Nie zawierają potencjalnie szkodliwych substancji, przez co nie przyczyniają się do powstawania kolejnych odpadów. 

Chusteczki nawilżane 

Takie chusteczki to produkt, który zdecydowanie jest na liście potrzebnych produktów już na oddziale położniczym. Chusteczek możemy użyć do oczyszczania różnych partii ciała dziecka. Przydają się już od pierwszego dnia życia: podczas zmiany pieluchy czy przetarcia rączek lub buzi. Skóra malucha jest delikatna i łatwo przepuszcza wszelkie substancje do krwiobiegu, dlatego podczas wyboru chusteczek, należy zwrócić uwagę na to, czym są nasączone.  

Wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji dziecka, znajdziemy też takie, które są w 100 proc. biodegradowalne, a przy tym najbezpieczniejsze do pielęgnacji i oczyszczania delikatnej skóry noworodków oraz dzieci. Przykładem są chusteczki WaterWipes. Wykonano je z delikatnej tkaniny połączonej z czystą wodą i ekstraktem z pestek grejpfruta. Doskonale oczyszczają i nadają się nawet do pielęgnacji szczególnie delikatnej skóry wcześniaków. Woda, którą je nasączono, podlega procesowi siedmioetapowego oczyszczania za pomocą rozmaitych filtrów, co prowadzi do usunięcia zanieczyszczenia, zmiękczenia wody i jej oczyszczenia.  

Chusteczki WaterWipes są wytrzymałe i chociaż nie zawierają syntetycznych włókien, nie rozrywają się w rękach. Rodzice mogą więc bez obaw używać ich przy przewijaniu dziecka wiedząc, że doskonale spełnią swoje zadanie, a po wyrzuceniu rozłożą się w ciągu 12 tygodni i nie zanieczyszczą środowiska. 

Delikatne środki piorące 

Matki i ojcowie często przykładają dużą wagę do tego, aby wybrać dla maluszka delikatne kosmetyki i ubranka, ale to, w czym prana będzie odzież i pościel ma także duże znaczenie. Tradycyjne środki piorące mogą zawierać w swoim składzie drażniące syntetyczne konserwanty i sztuczne zapachy. O wiele lepiej sięgnąć po ekologiczne proszki oraz płyny do prania. Nie dość, że są lepsze dla środowiska, to jeszcze są przebadane pod kątem wpływu na wrażliwą skórę i nie powinny być przyczyną alergii kontaktowej. 

Odpowiednio dobrane kosmetyki 

Nieodzownym elementem wyprawki dla niemowląt są kosmetyki. Rodzice powinni kupić płyn do kąpieli, oliwkę lub balsam, kremy ochronne oraz krem pod pieluszkę. W tym przypadku również dobrze jest postawić na środki pozbawione silnych detergentów. Najlepiej postawić na produkty na bazie naturalnych składników, niezawierające SLS, parabenów i posiadające odpowiednie atesty. 

Smoczki, gryzaki i zabawki 

Rodzicom trudno odnaleźć się w gąszczu reklam plastikowych zabawek. Czasem ich uwadze umykają te, które naprawdę zasługują na uznanie. Są wykonane z naturalnych, bezpiecznych dla malucha materiałów. Musimy pamiętać, że każdy z produktów dla małych dzieci powinien mieć oznaczenie CE, które jest deklaracją producenta, że produkt jest bezpieczny dla użytkownika i spełnia wymogi normy EN 71. Na zabawki z takim właśnie oznaczeniem powinniśmy się decydować podczas zakupów.