Kiedy przydaje się laktator? To duże wsparcie dla świeżo upieczonych mam

Według Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci prawidłowa laktacja nie powinna opierać się na odciąganiu mleka. Są jednak sytuacje, w których warto, a nawet trzeba to zrobić. Kiedy powinnyśmy użyć laktatora? Okazuje się pomocny już na początku laktacji.

Mleko kobiece jest unikalnym w składzie pokarmem, dostosowanym do potrzeb małego dziecka, a karmienie piersią ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka i mamy. W życiu kobiety są jednak momenty, w których potrzebuje wspomóc się odciąganiem pokarmu i odłożyć jego zapas. To sytuacje, w których bezpośrednie karmienie piersią maluszka jest niemożliwe. Wtedy przydatny okazuje się laktator. Kobiety używają go również na początku laktacji, gdy pojawiają się trudności w karmieniu piersią.

Laktator to urządzenie, które dzięki wytworzonemu podciśnieniu wysysa z piersi mleko matki. Tak działają zarówno laktatory elektryczne, jak i ręczne. Urządzenia te pozwalają odciągnąć mleko, by było dostępne, jeśli mama nie może nakarmić dziecka piersią.

Początki karmienia piersią mogą być trudne

W pierwszych dniach po porodzie kobieta może mieć problem z karmieniem piersią. Szczególnie po cesarskim cięciu organizm mamy może zareagować z opóźnieniem. Wówczas np. może pojawić się problem z wytwarzaniem mleka. Kolejną trudnością, która pojawia się już w szpitalu, bywa konieczność separacji dziecka. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest, aby rozbudzić i podtrzymać laktację. Warto wówczas odciągać pokarm co 2-3 godziny.

Na początku karmienia, piersi bywają nabrzmiałe, tkliwe i bolesne przez nawał mleczny, który jest na szczęście stanem przejściowym. Jednak to, co pomaga zmniejszyć dolegliwości, które mu towarzyszą, to przystawianie dziecka do piersi. Gdy maluch z trudem łapie brodawkę, można odciągnąć laktatorem niewielką ilość mleka. Wówczas maleństwu łatwiej będzie chwycić pierś, a mama poczuje się lepiej. Laktatora warto używać również w przypadku zastoju piersi. To czynniki biologiczne, które skłaniają do odciągania mleka. Wiele mam korzysta z laktatora także w sytuacjach rozłąki z dzieckiem, gdy chce mu zapewnić pełnowartościowy pokarm.

W czasie rozłąki z dzieckiem

Powodów rozłąki może być wiele, np. potrzeba hospitalizacji maleństwa lub mamy, jej wyjście z domu na zakupy, do lekarza, czy na spotkanie na mieście. Każdej

karmiącej mamie przydaje się w takich chwilach wsparcie w postaci laktatora. Dzięki możliwości odciągnięcia pokarmu i przechowania go może spokojnie pozostawić pociechę z zapasem pokarmu.

LaktatorLaktator Philips

Gdy mama wraca do pracy...

WHO zaleca karmienia piersią podczas rozszerzania diety, do co najmniej 2. roku życia dziecka. Nie jest to jednak takie łatwe, gdy mama planuje wrócić do pracy. W tej sytuacji także przydaje się laktator. Kobieta może utrzymywać laktację, a w momentach, kiedy nie będzie miała możliwości przystawić do piersi maleństwa, wciąż będzie mogło otrzymywać pełnowartościowy pokarm, który wcześniej jego mama odciągnie i przechowa.

Kiedy zaopatrzyć się w laktator? Najlepiej już kompletując wyprawkę do szpitala

Wielu rodziców jeszcze przed narodzinami dziecka kupuje laktator. Na rynku dostępne są urządzenia, które łatwo adaptują się do każdej piersi. Np. nowy laktator Philips Avent Natural Motion ma miękką, elastyczną, silikonową nakładkę w lejku, która pasuje do 99.8 proc. brodawek do średnicy 30 mm, więc bez obaw mama może go kupić jeszcze przed porodem.

LaktatorLaktator Philips materiały promocyjne

Sposób działania laktatora Philips Avent Natural inspirowany jest fizjologią dziecka: odwzorowuje naturalny proces ssania i stymulacji brodawki. Dzięki temu pobieranie pokarmu jest szybkie i delikatne. Mama może odciągać mleko w dowolnej pozycji, która jest dla niej wygodna, bez pochylania się do przodu, dyskretnie. Urządzenie jest niewielkie, rozkłada się i mieści się w torebce.

Więcej o: