Twoje dziecko ma problem ze słuchem? Radzimy co zrobić

Dziecko podgłaśnia dźwięk w telewizorze albo staje zbyt blisko urządzenia? Często dopytuje się, zniekształca słowa i masz wrażenie, że nie do końca dociera do niego to, co starasz się przekazać? Być może ma problem ze słuchem. Im wcześniejsze rozpoznanie problemu, tym większa szansa na jego wyleczenie. Podpowiadamy, co należy zrobić w sytuacji, kiedy podejrzewasz, że twoja pociecha nie słyszy dobrze.

Problemy ze słuchem coraz częściej dotykają dzieci. Niestety zdarza się, że są zbyt późno rozpoznawane. W Polsce od 24 do 48 godzin po narodzinach noworodka ma on wykonywane badania przesiewowe słuchu i kiedy rodzice dowiadują się, że wszystko jest w porządku, tracą czujność. Kontrole i badania powinny być powtarzane regularnie, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na pogorszenie się słuchu dziecka.

Jak rozpoznać, że słuch dziecka się pogorszył? 

Przede wszystkim jako rodzic musisz uważnie obserwować swoje dziecko. Zwróć uwagę na to, czy reaguje na dźwięki i szuka ich źródła. W przypadku niemowlaków nie bez znaczenia jest też to, czy dziecko gaworzy. Z kolei u starszych pociech potencjalne problemy ze słuchem mogą sygnalizować nieprawidłowy rozwój mowy. Jednym z charakterystycznych objawów niedosłuchu jest częste dopytywanie się, stawanie blisko telewizora i jego podgłaśnianie. Dodatkowo dziecko, które nie słyszy dobrze, może mieć problemy z nawiązywaniem relacji, wykonywaniem poleceń. Niemożność kontaktu z otoczeniem i bezsilność często objawiają się w agresji bądź wycofaniu. 

Niedosłuch wpływa na wiele aspektów życia dziecka. Nie tylko utrudnia mu komunikację z rówieśnikami, ale też odbija się na jego edukacji. Niesłyszące dziecko, ma problemy z koncentracją, czytaniem i pisaniem. Dlatego im wcześniej zareagujesz na niepokojące sygnały, tym lepiej. 

Co zrobić, jeśli dziecko nie słyszy dobrze? 

Przede wszystkim skonsultuj swoje obawy ze specjalistą otolaryngologiem lub audiologiem. Ten starannie obejrzy uszy dziecka za pomocą otoskopu czy wideootoskopu. Na tym etapie dowiesz się, czy dziecko nie ma stanu zapalnego, uszkodzeń, ciała obcego w przewodzie słuchowym lub zalegającej woskowiny. Nawet jeśli nic z powyższych nie zostanie stwierdzone, dziecko zostanie skierowane do dalszej diagnostyki, aby zbadać z czego wynika problem ze słuchem 

W wielu przypadkach niedosłuch można leczyć, np. jeśli jest spowodowany przewlekłymi zapaleniami uszu. Zdarza się, że dzieciom, u których rozpoznane zostanie uszkodzenie w obrębie ucha zewnętrznego lub środkowego, można wykonać operację, po której słuch znacznie się poprawi. Jednak nawet jeśli nie ma takiej możliwości, można zdecydować się na poprawienie jakości słuchu poprzez implant słuchowy. Stosuje się go nawet w przypadku uszkodzenia ucha wewnętrznego. To jedyna na świecie elektroniczna proteza słuchu. W Polsce implanty słuchowe wszczepiane są od 25 lat i są w 100 proc. refundowane przez NFZ, bez względu na wiek pacjenta. Finansowane jest nie tylko wykonanie zabiegu, ale również późniejsza rehabilitacja. Rodzice muszą ponieść jedynie koszty związane z codziennym użytkowaniem procesora mowy, czyli np. zakupem baterii lub dodatkowych akcesoriów. 

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko ma problem ze słuchem – możesz porozmawiać z zespołem specjalistów firmy Medicus zajmujących się implantami ślimakowymi o tym, w jaki sposób może on pomóc Twojemu dziecku lub możesz skontaktować się z naszą infolinią pod numerem telefonu: 22 333 000. 

Zakres świadczeń zdrowotnych udzielanych przez Medicus sp. z o.o. to diagnostyka i leczenie pacjentów w zakresie między innymi schorzeń otolaryngologicznych, ginekologicznych, bariatrycznych. Oświadczamy iż pacjenci, których dotyczy akcja marketingowa Słuchdladziecka nie są pacjentami firmy Medicus z uwagi na brak kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na procedurę implantacji implantem słuchowym.

Więcej o: