Wyprawka dla noworodka. Produkty "must have" każdego rodzica

Oczekiwanie na narodziny maluszka jest bardzo ważnym okresem dla rodziców. Zwykle odpowiednio wcześniej przygotowują się na przyjście dziecka na świat i kompletują niezbędną wyprawkę. Radzimy, co powinno się w niej znaleźć.

Skompletowanie wyprawki dla dziecka jest dla wielu rodziców dużym wyzwaniem. Podekscytowani zbliżającym się rozwiązaniem i obarczeni szeregiem obowiązków często zapominają jednak o najważniejszych kwestiach. Zdarza się, że kupują zbyt dużo zbędnych produktów, a o przydatnych i wielofunkcyjnych jak np. chusteczki nawilżane, najzwyczajniej zapominają.  

Istotną kwestią przy wyborze produktów "must have" jest również dbałość o przyrodę, a okazuje się, że wyprawka dla noworodka również może być eko. O czym więc należy pamiętać, przygotowując się na narodziny maluszka? 

Dobrej jakości ubranka, kocyki i śpiworki 

Obecnie na rynku znajdziemy produkty dla dzieci wykonane z przeróżnych tkanin. Sklepowe półki są pełne kolorowych ubranek z różnymi nadrukami i wzorami. Podobnie jest w przypadku kocyków oraz śpiworków. Najlepiej postawić na te z naturalnych materiałów, takich jak bawełna organiczna, czy bambus. Takie tkaniny są miękkie, zminimalizują ryzyko wystąpienia alergii i uczuleń, a przy tych są bezpieczne dla naszej planety. Nie zawierają potencjalnie szkodliwych substancji, przez co nie przyczyniają się do powstawania kolejnych odpadów. 

Chusteczki nawilżane 

Takie chusteczki to produkt, który zdecydowanie jest na liście potrzebnych produktów już w pierwszych tygodniach opieki nad dzieckiem. Możemy użyć je do oczyszczania różnych partii ciała dziecka. Przydają się podczas zmiany pieluchy czy przetarcia rączek lub buzi. Skóra malucha jest wrażliwa, dlatego podczas wyboru chusteczek, należy zwrócić uwagę na to, czym są nasączone.  

Wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji dziecka, znajdziemy też takie, które są w 100 proc. biodegradowalne, a przy tym najbezpieczniejsze do pielęgnacji i oczyszczania delikatnej skóry noworodków oraz dzieci. Przykładem są chusteczki WaterWipes. Wykonano je z delikatnej tkaniny połączonej z czystą wodą i ekstraktem z pestek grejpfruta. Zawierają jedynie dwa ekologiczne składniki, a doskonale oczyszczają i nadają się nawet do pielęgnacji szczególnie wrażliwej skóry wcześniaków. Woda, którą je nasączono, podlega procesowi siedmioetapowego oczyszczania za pomocą rozmaitych filtrów, co prowadzi do usunięcia zanieczyszczenia, zmiękczenia wody i jej oczyszczenia.  

Chusteczki WaterWipes są wytrzymałe i chociaż nie zawierają syntetycznych włókien, nie rozrywają się w rękach. Rodzice mogą więc bez obaw używać ich przy przewijaniu dziecka wiedząc, że doskonale spełnią swoje zadanie, a po wyrzuceniu rozłożą się w ciągu 12 tygodni i nie zanieczyszczą środowiska. 

Delikatne środki piorące 

Mamy i ojcowie często przykładają dużą wagę do tego, aby wybrać dla maluszka delikatne kosmetyki i ubranka, ale to, w czym prana będzie odzież i pościel ma także duże znaczenie. Tradycyjne środki piorące mogą zawierać w swoim składzie drażniące syntetyczne konserwanty i sztuczne zapachy. O wiele lepiej sięgnąć po ekologiczne proszki oraz płyny do prania. Nie dość, że są lepsze dla środowiska, to jeszcze są przebadane pod kątem wpływu na wrażliwą skórę i nie powinny uczulić maluszka. 

Odpowiednio dobrane kosmetyki 

Nieodzownym elementem wyprawki dla niemowląt są kosmetyki. Rodzice powinni kupić mydło, oliwkę lub balsam, kremy ochronne oraz krem przeciwko odparzeniom. W tym przypadku również dobrze jest postawić na środki pozbawione silnych detergentów. Najlepiej postawić na produkty na bazie naturalnych składników, niezawierające SLS, parabenów i posiadające odpowiednie atesty. 

Smoczki, gryzaki i zabawki 

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie dużej liczby plastikowych zabawek. W tej kwestii warto jednak postawić na minimalizm, ponieważ noworodek wcale nie potrzebuje zbyt wielu gadżetów. Każdy z tego typu produktów powinien posiadać certyfikat, potwierdzający normy bezpieczeństwa UE. Funkcjonalne i ekologiczne są drewniane lub sylikonowe gryzaki oraz smoczki wykonane z naturalnego lateksu kauczukowego. Są bezpieczne, higieniczne i nie szkodą środowisku. Na typ etapie warto również zainwestować w sensoryczne zabawki oraz maskotki. Oprócz tych plastikowych na rynku znajdziemy te wykonane z naturalnego kauczuku, bawełny organicznej oraz materiałów pochodzących z recyklingu.