Jak zadbać o skórę dziecka? Trzy najważniejsze kwestie, o których rodzic musi pamiętać

Skóra dziecka już od pierwszych dni po narodzinach wymaga specjalnego traktowania. Rodzice powinni pamiętać o tym, że skóra ich pociechy jest o wiele bardziej delikatna niż u dorosłego i dlatego jej pielęgnacja również wygląda inaczej. W tym przypadku stawiamy na minimalizm, ale są kosmetyki, których nie może zabraknąć w kosmetyczce dziecka.

Miękka i delikatna skóra dziecka od pierwszych dni pomaga mu poznawać świat i odbierać bodźce zewnętrzne. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że miła w dotyku i pachnąca skóra maleństwa szczególnie narażona jest na działanie czynników środowiskowych, bakterii i wirusów, ponieważ nie ma w pełni rozwiniętych mechanizmów obronnych. Przez to często zdarza się, że dochodzi np. do przegrzania albo wychłodzenia ciała maleństwa. Potówki, odparzenia, a nawet atopowe zapalenie skóry to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się rodzice. Odpowiednia pielęgnacja może im zapobiec. Oto trzy najważniejsze kwestie, które pomogą w walce z podrażnieniami. 

Po pierwsze: zbawienna działalność kąpieli 

Pierwsza kąpiel powinna mieć miejsce już od dwóch do trzech dni po powrocie ze szpitala, a każda kolejna odbywać się analogicznie z poniższymi zasadami. Przede wszystkim, zanim umieścimy dziecko w wanience, sprawdźmy, czy w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło. Temperatura powinna sięgać minimum 24-25 stopni. Kiedy wanienkę wypełnimy już ciepłą wodą (maksymalnie 37 stopni Celsjusza), a malec poczuje się w niej swobodnie, możemy przystąpić do mycia. Kąpiel ma ogromny wpływ na stan skóry dziecka, dlatego powinniśmy dobrać do niej odpowiednie kosmetyki.  

Postawmy na nawilżające płyny do kąpieli, które są delikatne i hypoalergiczne. Doskonale sprawdzi się tutaj natłuszczający płyn Ziajka dla dzieci, który można stosować już od pierwszego dnia życia. Nie tylko oczyszcza i doskonale pielęgnuje skórę dziecka, ale również skutecznie zapobiega wysuszaniu, pozostawiając na skórze warstwę ochronną. Wystarczy dolać jedną lub dwie nakrętki płynu do wody i wymieszać. Dodatkowo w przypadku dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia możemy zastosować Ziajka żel myjący dla dzieci łagodny dla skóry. Ma 97 proc. składników pochodzenia naturalnego i zapobiega podrażnieniom i swędzeniu. Kąpiel nie powinna być długa i nie trzeba wykonywać jej codziennie - można co drugi dzień. 

Po drugie: nawilżenie to klucz do sukcesu 

Skóra dziecka ma tendencje do wysuszania się, po każdej kąpieli rodzice powinni zadbać o nawilżenie. Na tym etapie sprawdzą się kremy i balsamy, które wzmocnią barierę naskórkową, zatrzymując wodę w organizmie, a jednocześnie będą zapobiegać obtarciom. Przykładowo Ziajka krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt nie posiada barwników, alkoholu i konserwantów. Można stosować go już od pierwszego dnia życia, a jego dodatkową zaletą jest to, że bardzo łatwo się rozprowadza i wchłania. Na tym etapie rodzice mogą też postawić na oliwkę lub mleczko do ciała. Oliwka będzie lepszym wyborem w przypadku, kiedy na skórze maleństwa pojawiły się podrażnienia. Ziajka oliwka pielęgnacyjna dla dzieci i niemowląt ma działanie łagodzące.  

Po trzecie: zadbaj o ochronę pośladków niemowlęcia 

Ochrona pośladków to istotny element codziennej pielęgnacji dziecka. Podrażnienia okołopieluszkowe to zmora wielu rodziców. Zaczerwieniona i boląca skóra sprawia, że dziecko jest niespokojne i płacze. Częste mycie pupy nie wystarczy, żeby zapobiec odparzeniom. Warto sięgnąć po maść przeznaczoną do pielęgnacji delikatnych pośladków niemowlęcia. Ziajka posiada w swojej ofercie produkt, który tworzy na skórze wodoodporną warstwę ochronną, skutecznie zapobiega odparzeniom, otarciom, podrażnieniom i zaczerwienieniom naskórka. Podczas każdej zmiany pieluszki należy nanieść ją na skórę pośladków oraz miejsca narażone na otarcia. 

Więcej o: