Jak urządzić pokój dla dziecka? Garść porad

Pokój dziecka powinien być przytulnym azylem, w którym pociecha będzie się dobrze czuła. W aranżacji pomogą odpowiednie akcesoria i zabawki. Dzięki nim stworzysz estetyczne wnętrze, dopasowane do potrzeb dziecka i wspomagające jego rozwój.

Pokój jest dla dziecka niezwykle ważną przestrzenią. To tam spędza większość czasu. Chociaż wystrój tego miejsca powinien być dopasowany do wieku małego lokatora, przy wyborze dodatków i kolorów odchodzi się od ścisłego podziału na płeć. Zarówno przy urządzaniu pokoju dla chłopca, jak i dziewczynki można wykazać się finezją i pomysłowością. Ważne jest jednak, aby uwzględnić potrzeby maluszka, tworząc środowisko, w którym będzie dobrze się rozwijać.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Tiny LoveTiny Love materiał promocyjny

Dopasuj wystrój i wyposażenie pokoju do wieku dziecka

O ile łatwo dopasować wygląd wnętrza do wieku dziecka dodatkami, które można zaktualizować wedle uznania, tak tapety czy dywany na całą podłogę, nie gwarantują takiej swobody. Zdarza się, że rodzice stawiają na dziecięce wzory np. w misie lub księżniczki, które chociaż są urocze, z czasem okażą się niepraktyczne. Starsze dzieci mogą oczekiwać zmian, dlatego warto postawić na uniwersalne rozwiązania. Na samym początku, gdy pokój zajmuje niemowlak, kolorowym i ciekawym zamiennikiem dla dywanów, będą maty interaktywne, które wedle uznania można postawić w dowolnym miejscu w pokoju dziecka. Mięciutka, wielobarwna przestrzeń oferuje miejsce do motorycznych i sensorycznych doświadczeń dziecka leżącego na pleckach, brzuszku lub turlającego się. Gdy dziecko podrośnie, matę można z łatwością zastąpić innym dodatkiem np. neutralnym dywanem, z którego pomocą łatwo zmienimy aranżacje całego wnętrza. Duże maty o ciekawych wzorach i kształtach są dostępne chociażby w asortymencie marki Tiny Love.

Zainwestuj w zabawki, które uczą i rozwijają umiejętności

Ważnym elementem wystroju wnętrz dla dzieci są również zabawki. W przypadku pokoju dla dziewczynek nie narzuca się im już stereotypowych róży i fioletów, chyba że same wyrażą chęć posiadania sypialni w takich odcieniach. Obecnie na rynku dostępne są zabawki, które wspomogą rozwój dziecka i jednocześnie ozdobią pomieszczenie. Należy do nich m.in. jedna z największych mat interaktywnych – mata gigant od Tiny Love z kolekcji Świat Małej Księżniczki. Umożliwia rozwój różnych zmysłów, pozwala na ćwiczenie koordynacji, równowagi i postawy oraz uczy niemowlę kontroli ruchów swojego ciała. To duży obszar, który zaciekawi dziecko i zachęci go do ruchów, a przy tym wygląda jak pastelowy kocyk z zamkiem i zwierzątkami. W kwestii wyboru zabawek warto zwracać uwagę, na kolory, które pomogą rozwinąć wzrok dziecka. W ciągu pierwszego miesiąca życia noworodek nie odróżnia barw, tylko odcienie szarości. Warto więc kupić zabawki w czarno-białe paski lub kropki. Po tym czasie dziecko zaczyna widzieć kolejne kolory. Najpierw jest to czerwony, na potem kolejno zielony, zielony, żółty oraz niebieski. Zaleca się, aby w tym okresie wybrać większe zabawki w jaskrawych barwach. Wśród zabawek nie może zabraknąć również zabawki interaktywnej – Małych Odkrywców Wonder Buddies. Jest to doskonała forma edukacji, która odbywa się w sposób najbardziej naturalny dla dziecka – poprzez zabawę. Uczy o codziennych czynnościach, buduje więź między maluchem a rodzicem, wchodzi w interakcję z dzieckiem na wiele sposobów i rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe. 

Tiny LoveTiny Love materiał promocyjny

Odpowiedni wybór mebli i dodatków

Urządzenie pokoju dla maluszka nie ogranicza się jedynie do zakupu łóżeczka. Rodzice powinni dokładnie przemyśleć jego aranżację i zacząć ją jeszcze kilka miesięcy przed przyjściem dziecka na świat. Łóżeczko powinno zostać ustawione w miejscu, które łatwo wywietrzyć, ale  z dala od okna i kaloryfera, co pomoże uniknąć zarówno przegrzania, jak i przeciągów. Warto zainwestować w model z wyjmowanymi szczebelkami lub opuszczaną ścianką, bo gdy dziecko nieco podrośnie, ułatwi mu to samodzielne wychodzenie. Nad łóżkiem  można zawiesić ulubiony przez maluchy gadżet - karuzelę z zabawkami. Urocza karuzela podróżna Zabawa na łące marki Tiny Love to gadżet, który dzięki praktycznemu zapięciu można zawiesić wszędzie. Ozdobi pokój, a przy tym może pomóc w zasypianiu dziecka i korzystnie wpłynie na jego rozwój sensoryczny, gdyż odtwarza nieprzerwanie 5 melodii do 30 minut. Rodzice powinni również pamiętać, że pokój dziecięcy powinien być urządzony nie tylko z myślą o maluchu. Przez przynajmniej najbliższe trzy lata od urodzenia dziecka, będą w nim przebywać także rodzice. Można więc zainwestować w małą sofę lub wygodny fotel, by następnie postawić go obok łóżeczka i doglądać pociechę.

 Oświetlenie i kolory

Kluczowy przy urządzaniu pokoju dla dziecka, jest również dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobrze sprawdzą się lampy z regulacją intensywności światła. Niedaleko łóżeczka powinna znajdować się lampka nocna, przydatna chociażby w sytuacji, w której rodzic chciałby przeczytać dziecku bajkę na dobranoc. Ciekawym rozwiązaniem będzie zakup lampki z sensorem płaczu od Tiny Love.  Projekcja świetlnych gwiazdek pomaga uspokoić maluszka i pozwala mu szybko zasnąć, a przy tym nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu.

Więcej o: