Interaktywne zabawki. Zalet mają więcej, niż nam się wydaje, a najmłodsi je uwielbiają

Zabawki interaktywne przyciągają uwagę dzieci. Jednak poza tym, że zapewniają dziecku rozrywkę, mają pozytywny wpływ na jego rozwój. Wyjaśniamy, jakie umiejętności zdobywają dzieci dzięki zabawkom interaktywnym.

Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę i zdobywają umiejętności podczas gier i zabaw. Rozwój dziecka szczególnie wspierają zabawki interaktywne. Otóż są one stworzone w taki sposób, aby przyciągały uwagę dzieci i jednocześnie jak najwięcej je nauczyły.

Zabawki interaktywne wzbudzają ciekawość i uczą najmłodszych

Zabawki interaktywne wzbudzają ciekawość dziecka dzięki temu, że mają atrakcyjny wygląd, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. Otóż wydają różne dźwięki, świecą kolorami, reagują na dotyk. To wszystko sprawia, że maluch nie nudzi się szybko zabawą, a podczas niej zdobywa wiedzę na temat świata i wiele potrzebnych umiejętności. Zabawki interaktywne pobudzają emocje i rozwijają komunikację dziecka, a w szczególności udoskonalają umiejętności kojarzenia.

Wspierają rozwój dziecka poprzez stymulowanie jego zmysłów takich jak wzrok, słuch i dotyk. np. naciskając przycisk, dziecko otrzymuje dźwięk, sygnał. Po kilku powtórzeniach maluch zaczyna wciskać guzik uruchamiający jakąś konkretną czynność i zaczyna ją utrwalać. Np. zapamiętuje, w jaki sposób zapaliło się żółte światło, czy wprawiło zabawkę w jakiś ruch i powtarza to.

Zabawki interaktywne oddziałują na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a więc rozwój społeczny, emocjonalny, motoryczny i poznawczy. Niektóre z zabawek wielofunkcyjnych pomagają dziecku nawet w nauce raczkowania i chodzenia.

materiał promocyjnymateriał promocyjny ANTON TKACHENKO

Jak wybierać zabawki interaktywne?

Na rynku jest szeroki wybór zabawek interaktywnych. Występują w różnych formach. Są dostępne m.in. pluszaki, lalki i figurki wielofunkcyjne, karuzele, maty, czy też stoliki edukacyjne. Producenci zwykle sugerują kategorię wiekową zabawek, co ułatwia wybór.

Dla noworodków i maluchów w wieku do trzech miesięcy przeznaczone są głównie produkty, które wspierają rozwój emocjonalny, np. poczucie bezpieczeństwa. Znajoma muzyka, którą dziecko usłyszy z zabawki, uspokaja je. Dużą popularnością cieszą się np. karuzele, które montuje się przy łóżku. Działają na dzieci kojąco. Pomagają im się wyciszyć i spokojnie zasnąć.

Dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia warto z kolei wybierać zabawki interaktywne, które pobudzą kreatywność, zachęcą do aktywności i poszerzania wiedzy o świecie. Taki cel mają np. produkty Tiny Love - zabawki interaktywne Mali odkrywcy (myszka Coco, lew Leonardo, czy królik Thomas). Dzięki wyposażeniu w inteligentne czujniki wykonują siedem różnych czynności. Są dopasowane do zabawy z mamą i z tatą lub samodzielnej. Zabawkę np. można schować pod koc, a ona zacznie nawoływać dziecko do znalezienia. Podczas takiej zabawy pociecha uczy się m.in. rozpoznawania dźwięków oraz trenuje orientację przestrzenną.

Dzięki pozostałym funkcjom zabawek Tiny Love dziecko zdobywa m.in. umiejętność rozpoznawania części ciała, rozszerza słownictwo, czy rozumienia codziennych sytuacji (np. przykładając marchewkę do zabawki, dziecko usłyszy dźwięk chrupania). Zabawka zachęca także do ćwiczeń - np. skacze, dzięki czemu sprzyja rozwojowi poczucia rytmu i doskonali koordynację ruchową dziecka. Inteligentnego przyjaciela pociecha może także położyć do spania. Dzięki temu ma szansę nauczyć się cierpliwości, a rodzicowi łatwiej będzie wyznaczyć dziecku porę snu.

materiał promocyjnymateriał promocyjny YA studio IL

Więcej o: