Piórko 2021. Możesz zostać autorem ilustracji książki dla dzieci, tylko pospiesz się! Wkrótce mija termin nadsyłania prac

Ostateczny termin nadsyłania tekstów do Piórka 2021 już za nami, jednak wciąż mogą wykazać się ilustratorzy. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i stworzyć ilustracje do książki dla dzieci, musisz się jednak pospieszyć, gdyż do rozpoczęcia drugiego etapu konkursu pozostało niewiele czasu.

Biedronka już siódmy rok z rzędu pozwala rozwinąć skrzydła debiutującym pisarzom oraz ilustratorom. Laureaci konkursu Piórko zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach - Tekst oraz Ilustracje. Następnie każdy z nich otrzyma nagrodę wysokości 100 tys. zł, a książka będąca wynikiem ich wspólnej pracy trafi na sklepowe półki w całej Polsce.

Piórko 2021 - co warto wiedzieć o konkursie?

Celem projektu sieci Biedronka jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Zadanie uczestników polega na napisaniu oraz zilustrowaniu książki przeznaczonej dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zwieńczeniem Piórka jest odsłonięcie na warszawskim Powiślu muralu przedstawiającego zwycięską ilustrację, namalowanego specjalnymi farbami, oczyszczającymi powietrze ze smogu.

Czek na 100 tys. zł wręczają jurorzy: Jarosław Gugała i Agnieszka Karp-Szymańska, Czek na 100 tys. zł wręczają jurorzy: Jarosław Gugała i Agnieszka Karp-Szymańska,  materiał promocyjny

Książki powstałe podczas poprzednich edycji trafiły już do około 320 tys. polskich domów, a w ramach sześciu edycji Piórka nadesłano koło 22 tys. prac. W 2020 zwyciężczynią literackiej części konkursu została Agnieszka Syczyło, autorka książki “O Malwinie i tajemnicy dziadka w piwnicy”. Historia opowiadała o losach dziewczynki, która po zapoznaniu się z życiorysem własnego dziadka, nauczyła się czerpać radość z niesienia pomocy innym. Autorką ilustracji do zwycięskiej pozycji była Magdalena Starowicz.

Termin nadsyłania ilustracji już niedługo

Ostateczny termin nadsyłania tekstów literackich minął 22 marca 2021 roku. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu konkursu nastąpiło we wtorek 18 maja. Uczestnicy zgłosili 3667 tekstów, to najwyższa liczba w historii konkursu. Zwyciężczynią pierwszego etapu Piórka 2021 została Justyna Woźniak z Lęborka. Absolwentka studiów administracyjnych i studentka prawa pisała opowiadania z myślą o swoich dzieciach.

Asia i Jaś wysłuchali całego opowiadania do końca, co nie jest takie oczywiste w przypadku dzieci i podobało się im bardzo. Potem ‘testowałam’ opowiadania na innych dzieciakach z rodziny. Wszyscy dobrze przyjęli stworzoną przeze mnie historię, co było dobrym sygnałem, że mój tekst warto wysłać na Piórko

- przyznała

Również 18 maja zostanie zakończony drugi etap konkursu, w którym należało zgłosić swoje prace w kategorii ilustracje. Dla ilustratorów jest to więc ostatni dzwonek, aby wziąć udział w tegorocznej edycji Piórka.

Laureatka,Laureatka, materiał promocyjny

Jak zgłosić ilustrację do konkursu?

Aby zgłosić się do konkursu, należy zalogować się do konta przy użyciu adresu e-mail i hasła, podanych w czasie procesu tworzenia konta. Ilustrator zobowiązany jest dodać w załączniku plik z ilustracjami, według wskazówek opublikowanych na stronie konkursowej.

Następnie poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, składa oświadczenie o autorstwie. Po wysłaniu wiadomości na stronie konkursu powinna pojawić się informacja, że “ilustracje zostały wysłane”, będąca potwierdzeniem przesłania grafik.

Uczestnik konkursu może przesłać od sześciu do dziesięciu grafik, do wybranych przez siebie fragmentów nagrodzonego w konkursie dzieła literackiego. Ilustracje mogą być wykonane dowolną techniką, a ich wymiary nie powinny przekraczać formatu A3.

Zwycięzca jest zobowiązany do wykonania w terminie do 19 sierpnia 2021 minimum dziesięciu dodatkowych ilustracji, według wymogów określonych w regulaminie konkursu. W sytuacji, gdy organizator Piórka zgłosi taką potrzebę, laureat jest także zobowiązany do przygotowania okładki książki, obwoluty okładki do zwycięskiego tekstu. Dokładny regulamin i zasady konkursu Piórko 2021 są dostępne na stronie piorko.biedronka.pl.

Prace będą oceniane przez dwie niezależne Komisje Nagrody. Kapituła Nagrody w Kategorii Ilustracje złożona jest z ekspertów w postaci ilustratorów, grafików, wydawców oraz laureatów wielu konkursów. Jej przewodnicząca jest absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ilustratorka książek dla dzieci i współtwórczyni dekoracji do serii animowanej dla najmłodszych “Mami Fatale” - Katarzyna Nowowiejska. Obrady Kapituły Nagrody w kategorii Ilustracje rozpoczną się 15 lipca, a ogłoszenie wyników drugiego etapu konkursu potrwa do 30 września.

Na finał Piórka 2020 Biedronka przygotowała antysmogowy mural na warszawskim Powiślu, Na finał Piórka 2020 Biedronka przygotowała antysmogowy mural na warszawskim Powiślu,  materiał promocyjny

Więcej o: