Można zrobić to tylko raz przy porodzie - zabezpieczenie krwi pępowinowej

Chwila narodzin dziecka to jedyny moment, kiedy można pobrać krew pępowinową i zabezpieczyć zawarte w niej komórki macierzyste. Warto rozważyć taką decyzję, bo w przyszłości może się okazać kluczowa dla zdrowia naszej pociechy.

Bankowanie komórek macierzystych staje się coraz popularniejsze. Rodzice świadomie podejmują taką decyzję, wiedząc, że może to być zabezpieczenie dla ich dziecka. Nie wszyscy jednak dokładnie wiedzą, na czym polega ten proces, z czym się wiążę i ile kosztuje.

Czym właściwie są komórki macierzyste?

W każdym żywym organizmie, przez całe życie, powstają nowe komórki, które różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane, a następnie obumierają. W miejsce tych obumarłych komórek pojawiają się kolejne, powstające właśnie z komórek macierzystych. Komórki macierzyste, które znajdują się m.in. w krwi pępowinowej i sznurze pępowinowym, to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania. Mają dziesięciokrotnie większą zdolność regeneracyjną niż te pochodzące np. ze szpiku kostnego. Poza tym charakteryzuje je mniejsza dojrzałość immunologiczna, dzięki czemu łatwiej jest dopasować potencjalnego dawcę i biorcę komórek. Właśnie dzięki tym właściwościom znajdują zastosowanie w medycynie przy odbudowie uszkodzonych komórek.

Po co bankować komórki macierzyste? Nie znamy przyszłości i chociaż nikt nie przewiduje złego, nie wiemy jakie choroby mogą dotknąć naszych bliskich. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi obecnie 1:100. Komórki te mogą posłużyć nie tylko dziecku, od którego pobrano krew pępowinową podczas porodu, ale i jego rodzeństwu, a nawet innym członkom najbliższej rodziny. Obecnie, przy użyciu komórek macierzystych możemy leczyć ponad 80 poważnych chorób, m.in.: ostre białaczki, białaczki przewlekłe, zespół mielodysplatyczny, choroby spowodowane defektem komórki macierzystej, zespoły mieloproliferacyjne i inne.

PoródPoród Fot. 123rf.com

Jak pobrać krew pępowinową?

Pobranie krwi pępowinowej jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy jak i malucha, który właśnie pojawił się na świecie. Jest bardzo prostą czynnością, wykonuje się ją po przecięciu pępowiny. Pobranie jest wykonywane przez przeszkoloną położną lub lekarza, którzy do tego celu używają specjalnego zestawu pobraniowego. Rodzice otrzymują go po podpisaniu umowy z bankiem komórek macierzystych i zabierają ze sobą do szpitala w momencie porodu.

Jak wygląda przechowanie krwi pępowinowej?

Po pobraniu krwi pępowinowej zestaw pobraniowy jest odbierany ze szpitala i transportowany do laboratorium, w którym pobrana krew poddana jest różnego rodzaju badaniom, a następnie pozyskane z niej komórki macierzyste są umieszone w specjalnych kasetach, które przechowuje się w oparach ciekłego azotu, w temperaturze -196 st. Celsjusza. Na całym świecie zgromadzono już ponad 1 milion porcji krwi pępowinowej w rodzinnych i publicznych bankach. Krew pępowinową można przechowywać praktycznie bezterminowo, bez obaw o utratę cennych właściwości.

Ile kosztuje pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej?

Pobranie i bankowanie krwi pępowinowej nie jest refundowane przez NFZ, więc rodzice sami muszą pokryć koszty. Koszty zależą od banku krwi pępowinowej, który wybierzemy. Przykładowo na koszt usługi mogą składać się trzy opłaty odpowiednio rozłożone w czasie: przedporodowa, poporodowa i za przechowywanie. Opłata przedporodowa to jednorazowa opłata w ciąży płatna po podpisaniu umowy. Opłata ta pokrywa koszty zestawu pobraniowego, jego transport oraz wstępną preparatykę. Następną opłatą jest opłata poporodowa płatna do ok. ośmiu tygodni po porodzie. Obejmuje koszty związane z przygotowaniem krwi do preparatyki, wszystkie niezbędne badania i zamrożenie komórek macierzystych. Po pierwszych urodzinach dziecka rodzic płaci miesięcznie za samo przechowywanie komórek tyle, ile przykładowo wynosi opłata za abonament telefoniczny czy kolacja w restauracji.

Korzyści płynące z decyzji bankowania komórek macierzystych mogą okazać się nieporównywalne do kosztów, na jakie decydują się rodzice. A jak widać sposób rozłożenia ich w czasie jest bardzo korzystny dla domowego budżetu. Nie znamy przyszłości i nie wiemy jakie choroby mogą przytrafić się naszym bliskim. Dlatego korzyści z bankowania komórek macierzystych mogą okazać się jedną z najlepszych decyzji w naszym życiu.

Więcej o: