Biegunka u niemowlaka stresuje rodziców. Jak sobie z nią radzić? Co podać, żeby odbudować mikroflorę jelit dziecka?

Kiedy nasze dziecko dostaje biegunki, trzeba zareagować jak najszybciej. Należy przede wszystkim zadbać o to, żeby się nie odwodniło, a także pomóc małemu organizmowi w odbudowaniu mikroflory jelit.

Świeżo upieczeni rodzice nie zawsze wiedzą, jak należy zareagować w przypadku biegunki u niemowlaka. Niepewność, jak w takiej sytuacji dokładnie postępować, w połączeniu z zatroskaniem o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka nie są komfortowe. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak rozpoznać biegunkę, w jaki sposób szybko i skutecznie sobie z nią poradzić oraz co dziecku podać, żeby pomóc w odbudowaniu mikroflory jelit. 

Kiedy mamy do czynienia z biegunką? 

Biegunka bywa dużo groźniejsza u niemowląt niż u starszych dzieci, bo u tych pierwszych dochodzi wówczas do szybkiej utraty elektrolitów, co z kolei może prowadzić do odwodnienia. A tak małego dziecka, które źle się czuje i nie chce jeść oraz pić, często nie jesteśmy w stanie do tego nakłonić. Biegunka u malucha najczęściej spowodowana jest wirusami, ale może też wystąpić po antybiotykoterapii  lub być efektem nietolerancji pokarmowej czy błędów żywieniowych.

U niemowląt, które są karmione wyłącznie piersią, o biegunce mówimy, gdy częstotliwość wypróżnień wzrasta ponad dotychczasową liczbę stolców oddawanych w ciągu dnia lub gdy ich konsystencja staje się wyraźnie luźniejsza. Z kolei u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, biegunkę rozpoznaje się wtedy, gdy dziecko oddaje w ciągu doby 3-4 luźne stolce lub więcej. Do rozpoznania biegunki kluczowa jest konsystencja kupki. Jeśli jest luźna, wręcz wodnista, pojawia się w niej śluz – to znak, że należy obserwować maluszka. Dziecko, które może stać się niespokojne, rozdrażnione, może mieć też podwyższoną temperaturę ciała i nie mieć apetytu. 

Co robić w przypadku biegunki u niemowlaka? 

W przypadku tak małych dzieci nie istnieje jakiś szczególny sposób postępowania w czasie biegunki. Przede wszystkim należy dziecko często nawadniać i kontynuować dotychczasowy sposób karmienia. W takiej sytuacji nie zaleca się "przegłodzenia" dziecka czy zmiany diety, bo to może jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli maluch je produkty uzupełniające, można mu podać np. biały ryż, gotowaną marchewką – to produkty o działaniu zapierającym. U starszych dzieci można zastosować dietę lekkostrawną, której zadaniem będzie nieobciążanie odciążenie układu pokarmowego. Należy także kontrolować masę ciała malucha – jej ubytek w trakcie biegunki nie powinien przekroczyć więcej niż 5 proc. dotychczasowej wagi dziecka. 

W czasie biegunki warto także pilnować, żeby maluszkowi nie odparzyła się skóra w okolicy okołopieluszkowej – w czasie biegunki dzieje się to zadziwiająco szybko, a to może dodatkowo psuć mu nastrój. 

Co z mikroflorą jelitową?

Nie można też zapomnieć o mikroflorze jelitowej. Zachowanie równowagi bakterii zamieszkujących nasz przewód pokarmowy jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ta równowaga jest bardzo delikatna i łatwo ją zaburzyć np. kuracją antybiotykami. Konieczność stosowania antybiotyków ma też niekorzystny wpływ na funkcjonowanie jelit, więc skutkiem ubocznym takiego leczenia często bywa właśnie biegunka. W związku z tym, w czasie antybiotykoterapii (a także nawet do trzech tygodni po jej zakończeniu), po konsultacji z lekarzem warto jednocześnie podawać maluchom probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które mają zdolność do kolonizacji przewodu pokarmowego dziecka i w konsekwencji mogą wspierać jego mikroflorę.  

Może to być stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych suplement diety NANCARE FLORA-PRO, który zawiera probiotyk, żywe kultury bakterii bardzo dobrze przebadanego szczepu Lactobacillus rhamnosus – aż 1 miliard w porcji. NANCARE FLORA-PRO ma postać kropli, które można podać dziecku na łyżeczce, dodać do mleka modyfikowanego, napoju lub bezpośrednio na pierś mamy karmiącej (ma neutralny smak). W przypadku maluszków po 1. roku życia probiotyk można podać w połączeniu z oligosacharydami mleka kobiecego (stanowią pożywienie dla dobrych bakterii) w postaci suplementu diety NANCARE FLORA-SUPPORT. Produkty to część linii suplementów diety dla niemowląt i dzieci NANCARE, w skład której wchodzą także NANCARE WITAMINA D i kompozycja błonnika GOS/FOS - NANCARE FLORA-EQUILIBRIUM.  

Należy pamiętać, aby wszelkie niepokojące objawy na bieżąco konsultować z pediatrą.  

Ważna informacja 

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację. 

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut mleka kobiecego, zróżnicowanej i zbilansowanej diety dziecka oraz zdrowego trybu życia. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji do spożycia. Przed użyciem zasięgnij porady lekarza. Przechowuj w sposób niedostępny dla małych dzieci. Dla zdrowia ważna jest urozmaicona i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia. 

Więcej o: