Wspólne czytanie to dobry sposób na zakończenie dnia. Wybierz dla swojego dziecka książeczki, które rozbudzą jego ciekawość!

Wspólne, wieczorne czytanie kojarzy się głównie z ułatwianiem dziecku zaśnięcia. Jednak ten rytuał ma wiele więcej zalet. Wyjaśniamy, co zyskuje dziecko i jego rodzic podczas czytania na koniec dnia.

Dziecko w ciągu dnia jest aktywne, odbiera dużo bodźców, a głos bliskiej dorosłej osoby działa na nie uspokajająco. Traktujemy zatem czytanie jak rytuał i wyznacznik dla dziecka, że dzień się kończy i nadeszła pora na wyciszenie. I słusznie, ponieważ jednym z celów wieczornego czytania jest ułatwione zasypianie. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że czas spędzony wspólnie przy lekturze ma o wiele więcej korzyści.

Czytanie rozwija wiele umiejętności u dziecka i wzmacnia więź z rodzicem

Czytając dziecku, poświęcasz mu czas i dajesz poczucie bezpieczeństwa. Budujesz więź z pociechą. Głośne czytanie rozwija również umysł dziecka - tak spędzone chwile przy lekturze zaczynają kształtować wiele ważnych umiejętności, takich jak poprawna mowa, zdolności językowe, koncentracja, pamięć. Obcowanie z lekturą rozwija także wyobraźnię.

Świat książki skłania dziecko do samodzielnego, autentycznego przeżywania. W lekturach dla najmłodszych przedstawionych jest wiele sytuacji dotyczących uczuć i emocji. Dzięki wspólnemu czytaniu dziecko poznaje świat, staje się bardziej wyrozumiałe, kreatywne i ciekawe. Uczy się wyrażać własne myśli oraz uczucia.

fot. shutterstockfot. shutterstock 

Wspólne czytanie to wartościowy czas także dla dorosłych

Kontakt z lekturą jest wartościowy nie tylko dla dziecka, lecz także dla ciebie. My dorośli po całym dniu pełnienia obowiązków także potrzebujemy wyciszenia. Wspólne, wieczorne czytanie to jedna z dróg, która pozwala to osiągnąć i poprawia nam nastrój.

Wybierz książkę, która rozbudzi ciekawość dziecka

Do wieczornego czytania warto wybrać odpowiednią lekturę, która wzbudzi ciekawość naszej pociechy. Takie oferuje np. McDonald’s w zestawach Happy Meal. Nowa seria to książeczki, opisujące przygody detektywów Malusińskich. Historie te zaangażują zarówno dzieci, jak i rodziców. Najmłodsi znajdą w nich odpowiedzi na nurtujące pytania: czy drzewa potrafią mówić?, czy ryby świecą w ciemności? Lektury te zachęcają też dzieci do zabawy w detektywa i oferują możliwość rysowania wzorując się na rysunkach z książeczek.

Jak wieczorem czytać dziecku książki?

Czytając książki dziecku przed zaśnięciem, powinniśmy pamiętać o łagodnym i spokojnym, ale nie monotonnym tonie, a także o akcentowaniu w odpowiedni sposób przecinków, wykrzykników i znaków zapytania.

Książeczki, dostępne do wyboru zamiast zabawek w zestawach Happy Meal zawierają także porady dla dorosłych czytających dzieciom. Warto z nich skorzystać. Wówczas wspólne czytanie z pewnością będzie świetną formą wieczornego odpoczynku i relaksu dla dzieci i dla dorosłych, a równocześnie bardzo wartościową chwilą.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny 

Więcej o: