Zadbaj o otoczenie, w którym przebywa Twoje dziecko. Jakość powietrza jest ważniejsza, niż myślisz

W ostatnim czasie dzieci spędzają więcej czasu w domu. Pokój zastępuje im sale lekcyjne, uczą się w nim, bawią i odpoczywają. Warto zapewnić wszystkim w rodzinie odpowiednie warunki do przebywania w domu i zatroszczyć się o dobrą jakość powietrza. Pomoże w tym profesjonalny oczyszczacz.

Otoczenie, w którym przebywamy, w dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Istotny jest sam wygląd miejsca, dominujące w nim kolory i obiekty, które się w nim znajdują, a nawet powietrze, którym oddychamy. To wszystko w mniejszym lub większym stopniu na nas oddziałuje.

Zadbanie o to, w jakim otoczeniu funkcjonujemy my oraz nasze dzieci jest szczególnie istotne w czasie pandemii, kiedy dom powinien być bezpiecznym azylem. Edukacja online dotyczy prawie wszystkich uczniów. Zamknięte zostały także kina, baseny, galerie handlowe i obiekty sportowe. Zminimalizowaliśmy kontakty ze znajomymi. Kiedy wszyscy spędzamy więcej czasu w domu, warto zadbać o niego szczególnie i zapewnić domownikom dostęp do dobrej jakości powietrza. Profesjonalny oczyszczacz nie tylko wspomoże odporność dziecka i przyczyni się do zwiększenia jego koncentracji, ale posiada także wiele innych funkcji, szczególnie istotnych w czasie przebywania w domu.

Co jeszcze warto wiedzieć i na co należy zwrócić uwagę?

Kolor ma znaczenie

Kolor dominujący w danym pomieszczeniu znacząco wpływa na nastrój. Inaczej czujemy się, przebywając w pokoju, w którym dominują barwy ciemne, takie jak granaty, czy czerń, a inaczej, kiedy otaczają nas jaskrawe kolory. Warto zapytać dziecko, czy miejsce, w którym przebywa, zapewnia mu odpowiednie warunki do nauki. Bywa, że kolory jaskrawe, jak chociażby czerwień czy pomarańcz dekoncentrują i utrudniają skupienie. Jeśli zdecydujemy się na bardziej stonowane odcienie, stworzymy przestrzeń o kojącym charakterze, w której o wiele łatwiej będzie zarówno pogłębiać wiedzę, jak i odpoczywać.

Wydzielone miejsce do nauki

Miejsce do nauki powinno być dostosowane do potrzeb dziecka. Niektórzy lepiej funkcjonują w ciszy i spokoju, a innym nie przeszkadza grająca w tle muzyka, czy rozmowy domowników. Niestety, istnieją pewne ograniczenia przestrzenne, a nasze preferencje powinny być zgodne, z możliwościami, którymi dysponujemy. W czasie edukacji zdalnej dziecko powinno mieć wydzielone miejsce do uczestnictwa w lekcjach, z biurkiem i przystosowanym do jego wzrostu wygodnym krzesłem. Pokój nie powinien być zagracony. Należy też zadbać o gładkie tło, za plecami dziecka, które będzie widoczne w momencie, w którym włączy kamerę. Pomieszczenie, w którym panuje nieład - porozrzucane zabawki, zeszyty, książki, może zdekoncentrować ucznia.

Dbałość o właściwie oświetlenie

Przestrzeń, która jest przeznaczona do nauki, powinna być także odpowiednio oświetlona. Istotne jest umiejscowienie biurka. Jeżeli postawimy je koło okna, dostarczymy dziecku odpowiednią ilość światła słonecznego, będącego naturalnym źródłem witaminy d. Na biurku powinna stać także lampka nocna, która przyda się na bardziej pochmurne dni oraz momenty, w których dziecko będzie chciało odrobić pracę domową o wieczornej porze.

Jakość powietrza jest ważniejsza, niż myślisz

W sytuacji, gdy dziecko nie spędza tak dużo czasu na zewnątrz, ważne jest zapewnienie mu kontaktu ze świeżym powietrzem. Niewiele osób wie, że budynek, w który mieszkamy, może być skupiskiem licznych zanieczyszczeń, wynikających chociażby z braku odpowiedniej wentylacji. Dolegliwości takie jak bóle głowy, chroniczne zmęczenie czy podrażnienie błon śluzowych mogą wynikać ze złej jakości powietrza, w miejscu, w którym przebywamy. Osobie mającej takie objawy dodatkowo ciężko jest skupić się na wykonywaniu różnych czynności, w tym pracy umysłowej.

Problem ten mogą rozwiązać inteligentne oczyszczacze powietrza, na przykład takie, jaki ma w ofercie marka Vestfrost. Posiadają one pięciostopniowy proces oczyszczania powietrza. Oczyszczacze powietrza marki Vestfrost, oprócz systemu filtrów, wykorzystują dwie dodatkowe metody neutralizacji zanieczyszczeń. We wszystkich modelach urządzeń tej marki zastosowano filtry 3w1, które pochłaniają 99,95% szkodliwych cząsteczek o rozmiarze wielkości do 0,3 mikrona. Dopełnieniem procesu oczyszczania są innowacyjne technologie UV-C LED oraz Plasma ION. UV-C LED to technologia oparta na świetle UV skutecznie eliminująca różnego rodzaju patogeny na poziomie biologicznym. Natomiast Plasma ION oparta jest na jonizacji dodatniej i ujemnej. Uwalniane do atmosfery, wraz z oczyszczonym powietrzem, jony aktywnie poszukują oraz unieszkodliwiają bakterie i wirusy, a także niwelują nieprzyjemne zapachy. Ten sprzęt pomoże usunąć zanieczyszczenia, takie jak szkodliwe pyły PM10, PM1 oraz PM2,5, a także uchronić dzieci przed działaniem cząsteczek. Co istotne, dotleniony mózg lepiej pracuje. Ten narząd potrzebuje świeżego powietrza. Zwiększając ilość tlenu dostarczanego do organizmu dziecka, poprawimy jego pamięć i koncentrację.

Więcej o: