Oto małe kroki, które pozwolą zadbać o naszą planetę. Codzienne decyzje mają wpływ na przyszłość naszych dzieci

Mimo tego, że coraz bardziej zwiększa się świadomość Polaków odnośnie ekologii i dbania o przyszłość naszej planety, wciąż znajdują się osoby, które uważają, że aby być "eko", należałoby wydać fortunę i zmienić swoje życie o 180 stopni. Nic bardziej mylnego! Małymi krokami możesz zwiększyć jakość nie tylko swojego życia, ale także życia swoich dzieci. Bo to właśnie one poniosą konsekwencje naszych decyzji dotyczących środowiska. Oto kilka nawyków, które warto zmienić, aby zadbać o ich przyszłość.

Wyrobienie nowego nawyku czasem trwa kilkanaście dni, czasem kilkanaście miesięcy.  Niezależnie od tego, jak długo to zajmie, warto próbować i to od najprostszych czynności. W końcu to rodzice są wzorem do naśladowania dla dzieci. Powinni dać im dobry przykład.  

Daj rzeczom drugie życie 

Dla wielu z nas wyrzucanie niepotrzebnych przedmiotów jest rutyną. Wyrzucamy nie tylko śmieci, ale także jedzenie, którego kupujemy za dużo czy ubrania, książki i inne drobiazgi, które przestały nam się podobać. Bezrefleksyjnie wymieniamy produkty w naszych domach na nowe, a przecież większość z wyrzucanych obiektów nie zniknie. Ich rozkład trwa tyle, że pozostaną na świecie dłużej niż my sami. Dobrze jest naprawiać rzeczy, zamiast je wyrzucać, albo oddać komuś innemu. Powstało wiele miejsc w mediach społecznościowych, gdzie ludzie mogą dzielić się ubraniami, jedzeniem czy zbędnymi przedmiotami. 

Używaj papierowych toreb  

Używaj papierowych torebUżywaj papierowych toreb shutterstock

Korzystaj z komunikacji miejskiej  

Europejski dzień bez samochodu obchodzimy tylko raz w roku. Ale przecież można korzystać z komunikacji miejskiej każdego dnia. Testy wykazały, że modele samochodów wszystkich marek przekraczają normę wydalania spalin. Zatruwamy siebie, swoje dzieci i środowisko. Dojeżdżając do pracy tramwajem, autobusem czy metrem, zaoszczędzimy. Utrzymanie samochodu jest przecież o wiele droższe niż zakup miesięcznego biletu. Ponadto zaoszczędzimy także czas na szukanie miejsca parkingowego i na dojazd do pracy: autobusy poruszają się po specjalnie wydzielonych dla nich pasach, a tramwaje mają własne tory jazdy. Poranne korki nie będą już zmorą. 

Wybieraj komunikację miejskąWybieraj komunikację miejską shutterstock

Zamiana jednorazowych butelek na te wielokrotnego użytku i picie wody z dzbanka filtrującego 

Przeciętna trzyosobowa rodzina zużywa ponad 1000 jednorazowych butelek rocznie, a na całym świecie co minutę sprzedaje się ich milion. Jednocześnie każdego dnia do oceanu dostaje się 8 milionów ton plastiku. To tak, jakby trafiała tam jedna ciężarówka. Prognozuje się, że do 2050 roku ilość odpadów w morzach i oceanach będzie przewyższała liczbę organizmów morskich. Jednym z prostszych sposobów zadbania o ograniczenie zużywania jednorazowych opakowań z wodą ze sklepu, jest korzystanie z wielorazowych dzbanków oraz butelek filtrujących takich jak te z oferty marki Dafi. Kupując dzbanek lub butelkę Dafi nie tylko przyczynisz się do mniejszego zużycia odpadów, ale także wesprzesz polską markę, która prowadzi liczne kampanie m.in. „Kosmiczne wyzwanie” i edukuje Polaków na temat ekologii. 

Czujemy zobowiązanie wobec natury, stąd też nie tylko produkujemy rozwiązania pozwalające zadbać o ekologię, ale też edukujemy, staramy się dawać dobry przykład innym. Wiemy, że tylko przemyślane kroki i pełne zaangażowanie potrafią przynieść sukces, dlatego też do naszych kampanii wybieramy ambasadorów, którzy utożsamiają się z naszymi wartościami. Pan Tomasz Kot doskonale odnalazł się w swojej roli, w pełni angażując się w projekt. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie wyznawali tych samych ideałów”.  

- tłumaczy Katarzyna Bursztein, Dyrektor Marketingu Formaster Group, właściciela marki Dafi.

DafiDafi materiał promocyjny


  

Zrezygnuj z ryżu i kaszy w woreczkach 

Często z przyzwyczajenia i wygody kupujemy w sklepie pakowane w woreczki ryż czy kaszę. Przygotowując obiad, wyrzucamy kilka foliowych woreczków do kosza, szkodząc tym samym planecie. A możemy, zamiast tego kupować kaszę i ryż na wagę. Kilogramowe opakowania dostępne są w niektórych supermarketach i popularnych dyskontach. Można udać się też z własnym opakowaniem do kooperatywy. Warto również zwrócić uwagę na to, jak pakowane są owoce i warzywa. Nie kupować tych, które obudowane są warstwą zbędnej folii.  

Nie marnujmy jedzenia 

Żyjemy w czasach, kiedy produkowany jest nadmiar jedzenia. Wystarczy pójść do najbliższego sklepu, aby zauważyć, że każdy produkt dostępny jest w kilku lub nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu wariacjach. Nie pomaga także to, że wielu z nas “je oczami”. Kolorowe opakowania, kuszące opisy. Kupujemy często o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie spożyć. Wiadomo, jak często się to kończy – wyrzuceniem do śmietnika. Warto przed wyjściem na zakupy sporządzić listę i ograniczyć się jedynie do zakupu potrzebnych rzeczy.  

Zrezygnuj z kaszy w plastikowych woreczkachZrezygnuj z kaszy w plastikowych woreczkach shutterstock

Polskie produkty  

Kupowanie lokalnych produktów się opłaca. Decydując się na zakup produktów od zagranicznych dostawców, nie wspieramy gospodarki i hamujemy postęp i rozwój technologiczny w kraju. Uzależniamy się także od zagranicznych przedsiębiorców. Czy warto? Zdecydowanie nie. Kupując polskie produkty, przyczyniamy się do tworzenia nowych miejsc pracy, rozszerzania działalności polskich fabryk produkcyjnych, a nasza waluta zostaje w kraju. Kolejną zaletą jest to, że wybierając produkty wytworzone na miejscu, skracamy długość trasy, jaką w transporcie pokonują. W efekcie ograniczamy ślad węglowy. No i na koniec: opakowania. Długi transport wymaga szczelnych opakowań: styropianowe tacki, folie, siatki. To wszystko jest niepotrzebne. O wiele lepiej udać się na targ i kupić produkty, które przyniesiemy do domu we własnym opakowaniu. 

 
Więcej o: