Dziecko niedługo będzie stawiać pierwsze kroki? Czas na buty dla malucha. Jak je wybrać?

Wybór pierwszych butów dla dziecka, to poważna decyzja. Muszą być dobrze dopasowane do małej stopy, wygodne i oczywiście efektowne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Gdy maluch zaczyna stawać przy meblach to znak, że prawdopodobnie niebawem zrobi swoje pierwsze samodzielne kroki. To wielkie wydarzenie, na które z niecierpliwością czekają wszyscy rodzice. To także czas, gdy trzeba już pomyśleć o zakupie pierwszych butów. Nie tych do wózka, które mają za zadanie tylko ładnie wyglądać, ale tych do chodzenia. Nie jest to proste zadanie, bo pierwsze buty spełniają ważną rolę. Przede wszystkim należy pamiętać, że stopa malucha nieustannie się zmienia i bardzo szybko rośnie. W przypadku dzieci w wieku między rokiem a trzema latami obuwie powinno się zmieniać mniej więcej co 40 – 60 dni. Bardzo ważne jest, żeby stale kontrolować to, czy buty nie stają się za małe. Taki malec nie powie, że jest mu ciasno, a dla jego kształtujących się dopiero stóp za małe buty są bardzo niezdrowe.    

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?  

Kupowanie dziecku butów "na wyrost" jest bardzo złym pomysłem. Maluchowi będzie w takim obuwiu niewygodnie, będzie miał problem ze stawianiem kroków i utrzymaniem równowagi. Poza tym chodzenie w za dużych butach może skutkować nabyciem wad stóp. Dobierając obuwie należy uzbroić się w nieco cierpliwości i przede wszystkim nie spieszyć się. Musimy mieć pewność, że nasz wybór jest właściwy. Gdy założymy bucik na nogę swojej pociechy, pięta powinna dotykać tylnej ściany buta. Jednocześnie, gdy przesuniemy stopę maksymalnie do przodu w bucie, za piętą musi zostać tyle miejsca, żeby zmieścił nam się tam palec. Między końcem palców dziecka a czubkiem buta jednocześnie powinien zostać centymetr wolnej przestrzeni (sprawdzimy to naciskając na czubek buta). Podczas zakupów pierwszych butów warto zmierzyć oba, bo stopy dziecka na tak wczesnym etapie rozwoju, mogą się od siebie nieco różnić.   

materiał promocyjny

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?  

Podczas zakupów pierwszych bucików należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim buty powinny być dobrze dobrane do pory roku. W zbyt ciepłych stopa będzie się pociła, w tych zbyt lekkich, maluchowi będzie za zimno. Oczywiście nie powie o tym rodzicom i wszelkie aktywności na zewnątrz będą dla niego mało komfortowe. Warto wybrać buty, które łatwo się zakłada i zdejmuje. Na początku ułatwi to nam zadanie, potem także dziecku, które będzie się samodzielnie uczyło je zakładać. Zapięcie na rzepy lub suwak sprawdzi się więc dużo lepiej niż sznurowane. Obuwie powinno być także lekkie, mieć miękką, elastyczną podeszwę, a czubek powinien być szeroki, żeby nie uciskał nigdzie małych paluszków. Dobrze sprawdzają się buty z tzw. poduszką powietrzną w podeszwie, która doskonale amortyzuje podczas chodzenia, skakania czy biegania po twardym podłożu. Poza tym dobre buty dla dziecka mają wyjmowane wkładki, co pomaga zachować higienę, łatwiej się je suszy. Takie obuwie ma w swojej ofercie marka Primigi. Warto więc zainwestować w porządne, markowe obuwie, które spełni wszystkie te wymagania, jakie stawiamy przed pierwszymi bucikami dla naszej pociechy.   

Więcej o: