Jak wspomóc prawidłowy rozwój maluszka w łonie matki?
Organizm kobiecy w ciąży przechodzi wiele zmian, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby ten okres przebiegał prawidłowo. O czym powinna pamiętać przyszła mama, aby jej ciąża rozwijała się prawidłowo?
Postaw na zdrowy styl życia. Wyeliminuj używki i zadbaj o zbilansowaną dietę
Kobiety w ciąży powinny zdrowo się odżywiać - przestrzegać zbilansowanej diety i spożywać posiłki z dużą ilością witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. W ciąży należy także m.in. zminimalizować spożywanie produktów przetworzonych, wyeliminować używki - alkohol oraz papierosy, a także surowe mięso, surowe ryby i owoce morza oraz surowe jajka.
Ważne dla prawidłowego rozwoju ciąży jest również nawadnianie organizmu, a także unikanie stresu - może on mieć negatywny wpływ zarówno na organizm przyszłej mamy, jak i zdrowie dziecka. Przyszłe mamy nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej, o ile samopoczucie im na to pozwala i ciąża nie jest powikłana.
To, czy poza utrzymaniem zdrowej diety i unikaniem stresu ciężarne powinny przyjmować suplementy, leki zależy od ogólnego stanu zdrowia i wyników badań, zalecanych przez lekarza prowadzącego. To on na podstawie wyników badań pacjentki, może zdecydować o terapii i leczeniu hormonalnym, która czasem jest niezbędna dla utrzymania ciąży i zapobiegania przedwczesnemu porodowi.
Utrzymanie ciąży i zapobieganie przedwczesnemu porodowi. Kiedy niezbędne jest leczenie?
W pierwszych tygodniach ciąży dziecko korzysta z hormonów, które otrzyma od mamy. Bardzo ważne jest zatem funkcjonowanie układu hormonalnego ciężarnej. Rozwój maluszka zależy od tego, jak pracuje np. tarczyca mamy. Nieleczona choroba (np. Hashimoto) w trakcie ciąży może przyczynić się do problemów zdrowotnych u dziecka. Dlatego tak ważne jest dostosowanie odpowiedniej dawki hormonu, by tarczyca pacjentki funkcjonowała prawidłowo, a dziecko w jej łonie zdrowo się rozwijało.
Ważną rolę w przebiegu ciąży i rozwoju dziecka odgrywa także progesteron. Ten hormon zapewnia m.in. implantację zarodka w macicy oraz podtrzymanie ciąży. Na zbyt niski poziom progesteronu u ciężarnej, mogą wskazywać m.in.: plamienia, silne bóle w podbrzuszu, czy przedwczesne skurcze.
Ile kosztuje terapia dla ciężarnych?
Decyzja o metodzie leczenia ciężarnych i terapiach wspomagających utrzymanie ciąż jest podejmowana na podstawie jednostkowych badań ciężarnej oraz jej ogólnego stanu zdrowia przez lekarza prowadzącego ciążę. Każda kobieta w ciąży może skorzystać z programu Ciąża Plus, w ramach którego może m.in. uzyskać dostęp do bezpłatnych leków z tzw. listy C. Znalazły się na niej konkretne preparaty, które zaspokajają potrzeby wynikające z ciąży
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Adam Niedzielski: To są decyzje, które będziemy podejmowali
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"