Jak wspomóc prawidłowy rozwój maluszka w łonie matki?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. W tym okresie przyszłej mamie towarzyszy nie tylko radość, lecz także wiele obaw m.in. o zdrowie dziecka. Jak dbać o siebie, aby wspomóc prawidłowy rozwój maluszka w łonie matki i zapobiec przedwczesnemu porodowi?

Organizm kobiecy w ciąży przechodzi wiele zmian, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby ten okres przebiegał prawidłowo. O czym powinna pamiętać przyszła mama, aby jej ciąża rozwijała się prawidłowo?

Postaw na zdrowy styl życia. Wyeliminuj używki i zadbaj o zbilansowaną dietę

Kobiety w ciąży powinny zdrowo się odżywiać - przestrzegać zbilansowanej diety i spożywać posiłki z dużą ilością witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. W ciąży należy także m.in. zminimalizować spożywanie produktów przetworzonych, wyeliminować używki - alkohol oraz papierosy, a także surowe mięso, surowe ryby i owoce morza oraz surowe jajka.

Ważne dla prawidłowego rozwoju ciąży jest również nawadnianie organizmu, a także unikanie stresu - może on mieć negatywny wpływ zarówno na organizm przyszłej mamy, jak i zdrowie dziecka. Przyszłe mamy nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej, o ile samopoczucie im na to pozwala i ciąża nie jest powikłana.

To, czy poza utrzymaniem zdrowej diety i unikaniem stresu ciężarne powinny przyjmować suplementy, leki zależy od ogólnego stanu zdrowia i wyników badań, zalecanych przez lekarza prowadzącego. To on na podstawie wyników badań pacjentki, może zdecydować o terapii i leczeniu hormonalnym, która czasem jest niezbędna dla utrzymania ciąży i zapobiegania przedwczesnemu porodowi.

Utrzymanie ciąży i zapobieganie przedwczesnemu porodowi. Kiedy niezbędne jest leczenie?

W pierwszych tygodniach ciąży dziecko korzysta z hormonów, które otrzyma od mamy. Bardzo ważne jest zatem funkcjonowanie układu hormonalnego ciężarnej. Rozwój maluszka zależy od tego, jak pracuje np. tarczyca mamy. Nieleczona choroba (np. Hashimoto) w trakcie ciąży może przyczynić się do problemów zdrowotnych u dziecka. Dlatego tak ważne jest dostosowanie odpowiedniej dawki hormonu, by tarczyca pacjentki funkcjonowała prawidłowo, a dziecko w jej łonie zdrowo się rozwijało.

Ważną rolę w przebiegu ciąży i rozwoju dziecka odgrywa także progesteron. Ten hormon zapewnia m.in. implantację zarodka w macicy oraz podtrzymanie ciąży. Na zbyt niski poziom progesteronu u ciężarnej, mogą wskazywać m.in.: plamienia, silne bóle w podbrzuszu, czy przedwczesne skurcze.

Ile kosztuje terapia dla ciężarnych?

Decyzja o metodzie leczenia ciężarnych i terapiach wspomagających utrzymanie ciąż jest podejmowana na podstawie jednostkowych badań ciężarnej oraz jej ogólnego stanu zdrowia przez lekarza prowadzącego ciążę. Każda kobieta w ciąży może skorzystać z programu Ciąża Plus, w ramach którego może m.in. uzyskać dostęp do bezpłatnych leków z tzw. listy C. Znalazły się na niej konkretne preparaty, które zaspokajają potrzeby wynikające z ciąży

Więcej o: