10 wyzwań młodych matek. Oto porady, które warto wziąć sobie do serca

Macierzyństwo to wyzwanie dla każdej kobiety. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, początkujące matki muszą skonfrontować się z zupełnie nową rzeczywistością. Kobiety często już w trakcie ciąży próbują przygotować się do tej trudnej roli. Czytają poradniki, słuchają podcastów o macierzyństwie i kiedy już myślą, że na wszystko są gotowe, pojawia się dziecko. A cała tajemna wiedza, którą do tej pory zgromadziły, okazuje się zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Nic nie pomaga bardziej niedoświadczonym mamom niż ich własna intuicja. Ważne, żeby nauczyły się jej słuchać.

Bez wątpienia dziecko wywraca życie kobiety do góry nogami. Zmieniają się priorytety, zmienia się ciało matki, dobry sen staje się jedynie wspomnieniem. Nagle pojawiają się zupełnie nowe obowiązków i brak czasu dla siebie, gdyż potrzeby tej małej istoty stają się najważniejsze.

Jeśli czujesz, że wszystko, co powyżej przeczytałaś to scenariusz twojego życia, pamiętaj, że nie jesteś sama. Oto porady, które warto wziąć sobie do serca.

1. Zadbaj o siebie

Kiedy włączysz "tryb matki", zorientujesz się, że wszystkie twoje czyny skupiają się na dziecku. Wiele matek nie ma czasu na jedzenie, nie wysypia się, nie myśli o tym, żeby o siebie zadbać, nie mówiąc już o rozwijaniu własnych zainteresowań. W takich sytuacjach warto zwolnić i zastanowić się nad tym, czy na pewno nie uda się wygospodarować 15 minut w ciągu dnia, żeby wziąć prysznic i ułożyć włosy, przez chwilę pomedytować, zrobić szybki trening czy po prostu zapisać kilka zdań w notatniku. Te 15 minut to niewiele, a sprawi, że poczujesz się lepiej. Takie drobne przyjemności mogą pomóc ci rozładować napięcie, które gromadzi się w ciągu całego dnia.

2. Zrozum, że twoja relacja z partnerem się zmieniła

Wiele kobiet po narodzinach dziecka obawia się, że ich bliskość z partnerem ulegnie zmianie. I rzeczywiście tak jest. Zmienia się relacja, zmieniacie się wy. To ważne, żeby rozmawiać o swoich uczuciach, potrzebach. Nie oczekuj, że wszystko będzie takie, jak było przed porodem. W końcu razem stworzyliście kolejne życie, za które jesteście teraz odpowiedzialni. Najlepszym sposobem na to, żeby odświeżyć relację, jest ponowne umawianie się na regularne randki. Choć raz w tygodniu zadbajcie z partnerem o to, aby spędzić czas we dwoje. Wy odpoczniecie, a wasi rodzice z pewnością ucieszą się na czas spędzony z wnukiem lub wnuczką.

3. Pozwól innym pomagać

Jeśli czytając poprzedni punkt, przeraziłaś się na myśl o oddaniu dziecka pod opiekę kogoś innego to znak, że kolejna rada dedykowana jest właśnie tobie. Nie myśl, że tylko ty potrafisz zaopiekować się swoim dzieckiem. W twoim otoczeniu jest na pewno wiele kobiet, które wychowały już swoich potomków i wyciągają w twoją stronę pomocną dłoń. Pozwól im na to. Jeśli boisz się zostawić dziecko z kimś innym, najpierw zaproponuj, żeby ta osoba zaopiekowała się niemowlęciem, kiedy jesteś w pobliżu.

Wykorzystaj ten czas na czytanie czy oglądanie ulubionego serialu. Kiedy nabierzesz zaufania do innych, wszystko będzie łatwiejsze.

4. Nie porównuj

Porównania w macierzyństwie są zakazane. Nie porównuj siebie do innych matek ani do swojej matki. Nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci. Nie porównuj swoich metod wychowawczych do metod swoich koleżanek. I nie porównuj siebie do bezdzietnych znajomych.

Wszyscy wiemy, że trudno uniknąć porównań, kiedy dookoła padają pytania: czy twoje dziecko już mówi? Czy już chodzi? Czy ma już zęby? Matki lubią się chwalić, a każde kolejne pytanie jest okazją do tego, żeby powiedzieć, czego ich dziecko się już nauczyło. Postaraj się jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie ma sensu patrzeć na to, jak u innych sprawdzają się książkowe metody wychowania. Słuchaj swojej intuicji i potrzeb swojego niemowlęcia.

5. Zapamiętaj pierwsze najważniejsze momenty w życiu twojego dziecka

Każdy kolejny rok w życiu twojego dziecka będzie przynosił wiele niespodzianek. Pierwszy krok, pierwsze słowo, pierwszy ząb. Szczególnie ten ostatni, może być uciążliwy. Jak wiadomo cierpienie dziecka, to również cierpienie rodzica. Nie bój się korzystać z produktów, które wspomogą złagodzić objawy ząbkowania. Pomocny może się okazać np. Dentosept A Mini. To produkt, który szybko pomaga w wielu nieprzyjemnych dla maluszka dolegliwościach jamy ustnej.

Pamiętaj, że te chwile, które w danym momencie są dla ciebie trudne, po latach będziesz wspominać z sentymentem, dlatego warto uwiecznić je na fotografiach i nagraniach. Ponadto warto notować wszystkie ważne momenty w dzienniku i np. wręczyć go dziecku na 18. urodziny. To będzie bezcenny prezent.

Jeśli masz już pierwsze wspólne wspomnienia, podziel się nimi z nami i zdobądź atrakcyjne nagrody w konkursie "Pierwszy ząbek, pierwsze Mikołajki". Opisując pierwszy ważny moment z życia Twojego dziecka, który zapamiętasz na długo, możesz wygrać upominki dla siebie i swojej pociechy. Fundatorem nagród jest firma Phytopharm Klęka SA. 

Regulaminu konkursu

Laureaci konkursu:

Miejsce 1: Pani Agnieszka z Gubina

Miejsce 2: Pani Kinga z Ogrodzonej

Miejsce 3: Pani Beata z Kaczorowa

Wyróżnienia:

Pani Natalia z Nowego Tomyśla

Pani Ola z Opola

Pani Kasia z Olkusza

Pani Edyta z Siemiatycz

Pani Jolanta z Nowego Sącza

shutterstock

6. Jeśli masz kłopoty z karmieniem piersią, nie bój się poprosić o pomoc

Wielu lekarzy zapewnia, że karmienie piersią jest korzystne dla rozwoju dziecka oraz buduje więź pomiędzy niemowlęciem a matką. Nie wszystkim przychodzi ono naturalnie. Potrzeba czasu, aby niemowlę nauczyło się pobierać pokarm poprawnie, a nauka może zająć nawet tygodnie. Wiele matek w związku z tym odczuwa presję. Pamiętaj, że niepotrzebny stres jedynie utrudnia proces. Relaks to połowa sukcesu. Jeśli czujesz, że sama sobie z tym nie poradzisz, skontaktuj się z poradnią laktacyjną. Konsultantka może być dla ciebie ogromnym wsparciem.

7. W nocy podziel się obowiązkami z partnerem

Chociaż kobiety już będąc w ciąży, zdają sobie sprawę z tego, że gdy pojawi się niemowlę, ich noce nie będą wyglądały jak dotychczas, niewiele młodych matek jest przygotowanych na tak drastyczne zmniejszenie liczby godzin snu. Wszyscy powtarzają "śpij, kiedy dziecko śpi", ale ty wiesz, że w ciągu 15-minutowych drzemek niemowlęcia, zdążysz zaledwie pójść do łazienki. Niewyspanie może powodować rozdrażnienie, zniecierpliwienie i depresję. Podziel się nocnymi obowiązkami z partnerem. W weekend poproś o pomoc rodziców. Niech dziadkowie zabiorą maleństwo na spacer, a ty śpij, ile dusza zapragnie.

8. Nie sugeruj się tym, jak wyglądają gwiazdy po porodzie

Przeglądasz media społecznościowe i widzisz zdjęcia celebrytek, które w kilka dni po porodzie wróciły do formy? Nie przejmuj się, że twoje ciało nie wygląda dokładnie tak, jak przed porodem. Niewiele matek wraca do swojej wagi w szybkim tempie. Większości potrzebny jest minimum rok, żeby sylwetka przypominała tę sprzed ciąży. Pamiętaj, że twoje ciało przyczyniło się do powstania nowego życia. Bądź mu za to wdzięczna. Aby poczuć się lepiej, wyjdź na spacer z wózkiem lub wprowadź do swojego harmonogramu krótkie treningi. Pamiętaj, że priorytetem jest twoje samopoczucie.

9. Pozwól tacie zaopiekować się dzieckiem

Niektóre mamy są tak silnie przywiązane do swojej córki lub syna, że nie pozwalają partnerowi w pełni zaangażować się w opiekę. Pielucha, którą partner założy inaczej niż ty lub inaczej podany pokarm, nie są powodem do tego, żeby nie dzielić się dzieckiem. Pamiętaj o tym, że ojciec również potrzebuje czasu, żeby nabyć nowych umiejętności, a dzielenie się obowiązkami będzie dla was jedynie ułatwieniem.

10. Zaakceptuj to, że nie każda przyjaźń przetrwa

Twoje życie towarzyskie i częstotliwość przebywania wśród przyjaciół z pewnością się zmieni. Niektóre osoby mogą poczuć się urażone, że nie masz dla nich czasu. Spróbuj włączyć ich do swojego nowego życia. Zaproś ich do domu i wspólnie zajmijcie się dzieckiem. Zapytaj, co u nich słychać i nie rozmawiaj jedynie o macierzyństwie. Jeśli mimo tego przyjaźń nie przetrwa, zaakceptuj to. Pamiętaj, że z częścią osób znajdziecie się na innym etapie w życiu i może to być czas, kiedy wasze drogi się rozejdą.

Więcej o: