Jakie mleko modyfikowane następne wybrać dla dziecka? Agnieszka Kaczorowska w rozmowie z ekspertką rozwiewa wątpliwości mam, które nie mogą karmić piersią

Jak powstają mleka modyfikowane następne? Czym się od siebie różnią? Jakie mleko najlepiej wybrać? Pani dr n. med. Anna Bartnicka w wywiadzie z Agnieszką Kaczorowską odpowiada na pytania nurtujące wielu rodziców, stojących przed trudnym wyborem zastępczego pokarmu dla swojego dziecka.

Sposób odżywiania we wczesnym okresie życia dziecka wpływa długofalowo na jego zdrowie, także na prewencję chorób cywilizacyjnych w tym otyłości. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie mleko matki jest najlepszym pokarmem dla maluszka i stanowi najodpowiedniejszy sposób karmienia noworodków i niemowląt. Niestety, zdarza się, że mamy z różnych powodów nie mogą karmić dziecka piersią lub wybierają karmienie łączone (piersią o dokarmianie mlekiem modyfikowanym). Wówczas stają przed trudnym wyzwaniem doboru mleka modyfikowanego, który wbrew pozorom nie jest taki prosty. Temat karmienia dzieci mlekiem modyfikowanym poruszyła w jednym z nagrań opublikowanych na swoich kanale na YouTube Agnieszka Kaczorowska. Aktorka, która jest młodą mamą, przeprowadziła wywiad z diagnostą laboratoryjnym i specjalistką w zakresie probiotykotrapii i żywienia, panią dr n. med. Anną Bartnicką, która odpowiedziała na pytania nurtujące wiele kobiet.

Mleko modyfikowane następne - co powinny wiedzieć mamy?

Na sklepowych półkach możemy znaleźć dużą gamę produktów. Rodzice często nie wiedzą, po który z nich powinny sięgnąć. Dr Anna Bartnicka wyjaśniła, że jednym z nich jest mleko modyfikowane przeznaczone dla zdrowych dzieci. Mogą je spożywać maluchy, które nie mają alergii pokarmowych na białko. Do tej gamy produktów zaliczają się również mleka modyfikowane zawierające substancje zagęszczające, takie jak mączka z ziaren chleba świętojańskiego czy skrobię ziemniaczaną, które doskonale sprawdzą się w przypadku zdrowych dzieci, ale z problemem ulewania. Wyróżniamy również mleka zastępcze, czyli specjalistyczne preparaty mleko zastępcze, które podajemy dzieciom z konkretnymi wskazaniami medycznymi. Ekspertka wyjaśniła, że mleko następne toprodukt przeznaczony do dalszego żywienia (karmimy nimi dzieci powyżej szóstego miesiąca życia).

Na co należy zwracać uwagę przy doborze mleka modyfikowanego następnego?

Skład wszystkich preparatów przeznaczonych do żywienia niemowląt jest regulowany dyrektywą Komisji Europejskiej, która gwarantuje bezpieczeństwo dzieci. Dr n. med. Anną Bartnicką zwraca jednak uwagę na fakt, że mleka modyfikowane różnią się innymi dodanymi do nich dodatkowo składnikami i wbrew panującej powszechnie opinii, składniki te mają olbrzymi wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Producenci tego typu produktów dążą do możliwego upodobnienia pokarmów dla dzieci pod względem składu do mleka kobiecego. Większość dostępnych na rynku mlek modyfikowanych jest produkowanych z białka mleka krowiego, ale zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej z 2013 roku, na rynek wprowadzono pokarmy na bazie mleka koziego. 

Czym różni się mleko modyfikowane następne na bazie mleka koziego, od tego, na bazie mleka krowiego?

Specjalistka w zakresie probiotykoterapii i żywienia wyjaśnia, że większość produktów dla niemowląt, których bazę stanowi mleko krowie, jest wzbogaconych dodatkową i ciężkostrawna serwatką. Dodawanie jej do mieszanki stanowi skomplikowany, zaawansowany technologicznie proces, który przekłada, się na stopień przetworzenia mleka. Niestety, w ten sposób często traci się wiele wartościowych składników, które czasem trzeba na nowo dodawać sztucznie.

W przypadku mleka modyfikowanego, wytwarzanego na bazie mleka koziego, serwatka nie jest dodawana. To mleko jest bardziej lekkosprawne i nie ma potrzeby zmieniania jego składu w takim stopniu, w jakim odbywa się tu przy produkcji pokarmów dla dzieci wytwarzanych z mleka krowiego. Produkcja mleka modyfikowanego z mleka koziego związana jest z mniej skomplikowanym procesem technologicznym, podczas którego nie tracimy licznych wartościowych składników.

Dlaczego najwięcej mlek modyfikowanych powstaje na bazie mleka krowiego?

Ekspertka wyjaśnia, że głównym powodem takiego rozwiązania są względy ekonomiczne. Hodowla krów jest zdecydowanie bardziej opłacalna, a co za tym idzie, ich mleko jest tańsze i  łatwiej dostępne na rynku. Chociaż na świecie już od kilkudziesięciu lat mamy kupują mleka modyfikowane produkowane na bazie mleka koziego, w Polsce nadal są one nowością. Dr Anna Bartnicka uprzedza jednak, że mleko kozie nie jest zalecane dla dzieci ze stwierdzonymi alergiami pokarmowymi na białko mleka krowiego. Dla nich zaleca się głównie mleko specjalistyczne.

Czy na polskim rynku dostępny jest pokarm dla niemowląt produkowany z mleka koziego?

Jedynym dostępnym na polskim rynku produktem dla dzieci produkowanym z mleka koziego jest jedyne przebadane klinicznie (bezpieczne) kozie mleko następne dla niemowląt Capricare. Podczas gdy w mieszankach z mleka krowiego wszystkie składniki odżywcze są syntetyczne i dodawane sztucznie, mleko kozie jako jedyne zawiera naturalne tłuszcze i składniki odżywcze z mleka. Wśród produktów Capricare znajdziemy mleko następne do żywienia niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia oraz jak również mleko zawierające niezbędne witaminy, składniki mineralne i odżywcze, które doskonale sprawdzi się w celu uzupełnienia zróżnicowanej i zbilansowanej diety dzieci powyżej dwunastego miesiąca życia.

Na co zwrócić uwagę czytając etykiety?

Mamy czytające skład produktów przeznaczonych dla niemowląt, powinny zwrócić szczególną uwagę na obecność oleju palmowego, maltodekstryny czy syropu glukozowego. Dr n. med. Anną Bartnicką wyjaśnia, że te składniki nie są niebezpieczne, ale można  zastąpić je znacznie lepszymi, o mniejszym stopniu przetworzenia np.zamiast oleju palmowego, użyć lepszej jakości olej roślinny. Wiele pokarmów dla dzieci produkowanych na bazie mleka krowiego zawiera dodatki, które w mleku kozim występują naturalnie. Należą do nich, chociażby nukleotydy, redukujące stres oksydacyjny w organizmie i poliaminy, ważne dla prawidłowego wzrostu błony śluzowej jelit.

Wszystkie mamy powinny pamiętać, że wybór wartościowego pokarmu dla ich dziecka jest bardzo istotną kwestią. Naprawdę warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się ze składem mleka modyfikowanego i dobrać, takie, które będzie najlepsze dla naszego maluszka. Eksperci przekonują, że sposób żywienia człowieka od najmłodszych lat, z czasem przełoży się na jego zdrowie w przyszłości.

Sprawdź, gdzie kupić Capricare

 
Więcej o: