Blizna po cesarskim cięciu wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie popełniaj tych błędów

Należy o nią dbać od samego początku. Dzięki temu nie będzie sprawiać problemów, a z czasem może się stać niemal niewidoczna.

Niektórym kobietom blizna po cesarskim cięciu wcale nie przeszkadza. Jej widok po latach wręcz rozczula, bo przypomina o narodzinach dziecka. Tym bardziej że dziś blizny są zwykle niewielkie i umiejscowione bardzo nisko, tuż nad wzgórkiem łonowym, dzięki czemu nawet skąpy dół od bikini jest je w stanie ukryć. Inne kobiety z kolei nie lubią blizn i chciałyby, aby ich była możliwie mała i niewidoczna. To, jak będzie wyglądać, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od sprawności lekarza, który zszywał skórę, poza tym: predyspozycji organizmu (np. tendencji do nieprawidłowego bliznowacenia) i wreszcie - właściwej pielęgnacji już od pierwszych dni po narodzinach dziecka. O ile na dwa pierwsze czynniki nie mamy wpływu, o tyle pielęgnacja świeżej jeszcze rany, a potem blizny zależy już wyłącznie od nas. Bardzo ważne, żeby nie popełniać tu błędów.

1. Niewłaściwa higiena

Zaraz po narodzinach dziecka kobiety często boją się dotykać świeżej rany, jednak warto potraktować poważnie zalecenia lekarzy i położnych i często ją dezynfekować oraz dokładnie myć w trakcie brania prysznica. Nie należy też zapominać o częstym wietrzeniu rany. Dzięki tym staraniom szybciej się zagoi i nie będzie sprawiała problemów, a to ma m.in.: pośredni wpływ na jej późniejszy wygląd.

2. Zaklejanie opatrunkami

Kiedy w szpitalu lekarz zadecyduje, że z rany po cięciu cesarskim można już zdjąć opatrunek, to oznacza, że nie ma już potrzeby samodzielnego zaklejania jej po powrocie do domu ze szpitala. Wietrzenie rany przyspiesza proces gojenia i zmniejsza ryzyko zakażeń, bo wilgoć i ciepło, jakie panują pod opatrunkami niestety sprzyjają mnożeniu się groźnych bakterii. Niektóre z nich mogą sprawić, że blizna stanie się większa i bardziej widoczna niż mogłaby być.

3. Brak mobilizacji blizny

To niestety bardzo częsty błąd. W pierwszych dniach po cięciu cesarskim zwykle nie chcemy nawet dotykać rany, a na myśl o radach lekarza, żeby za jakiś czas zacząć delikatnie ją masować, dostajemy gęsiej skórki. Samodzielna, manualna mobilizacja blizny to nic innego, jak ostrożny masaż tego miejsca. Taki masaż dobrze stymuluje skórę, pobudza krążenie krwi, co pomaga w procesie wzrostu komórkowego, a to z kolei przyczynia się do zanikania blizny. Najlepiej do masażu użyć specjalnego środka do pielęgnacji blizn.

4. Noszenie nieodpowiedniej bielizny

Majtki poporodowe może nie są szczytem elegancji i dobrego gustu, za to doskonale spełniają swoje zadanie. Nie należy zbyt szybko sięgać po ulubioną, koronkową bieliznę, na nią przyjdzie odpowiedni czas. Majtki poporodowe mają wysoki stan, więc ich gumka nie uciska i nie podrażnia rany, jak mogłoby się zdarzyć w przypadku "normalnej" bielizny. Poza tym pozwalają "oddychać" skórze, dzięki czemu rana szybciej się zagoi.

ContractubexContractubex materiał promocyjny

5. Brak dodatkowego wsparcia regenerującej się skóry

Jeśli zależy nam na tym, żeby blizna szybko stała się możliwie mało widoczna, warto dodatkowo wspomóc naszą skórę w czasie regeneracji i sięgnąć po środek do leczenia i pielęgnacji blizn. Po zagojeniu rany (w momencie, gdy odpadną już strupki), możemy sięgnąć po sprawdzony i skuteczny lek np. żel Contractubex. Ma konsystencję lekkiego żelu i wykazuje działanie przeciwzapalne, wygładzające i rozluźniające tkankę blizny. Skuteczność działania środków do leczenia blizn w dużej mierze zależy od naszej systematyczności, więc warto zdecydować się na ten dodatkowy, niewielki wysiłek.

***

Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników  tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Więcej informacji na: www.contractubex.pl

Contractubex

Więcej o: