Jak wybrać wygodne i zdrowe buty dla dziecka?

Dzieci są w ciągłym ruchu, chodzą, biegają, skaczą. Przez cały dzień pokonują różne przeszkody. Buty mają im w tym pomagać i nie ograniczać w osiąganiu zamierzonych celów. Jakie zatem wybrać buty, by zadbać o dziecka codzienność i przy okazji o jego kształtującą się postawę i układ kostno-stawowy?

Na początku warto zadać sobie pytanie, od którego momentu dziecko powinno nosić buty? Pierwsza para przyda się dopiero wtedy, gdy nasza pociecha zacznie uczyć się samodzielnie chodzić i będzie tym samym potrzebować ochrony przed zimnem i urazami, np. skaleczeniem. Olbrzymią pokusą jest ubieranie małych stóp w dziedziczone po starszym rodzeństwie buty. To pokusa, której trzeba się oprzeć, ponieważ buty łatwo się odkształcają, dostosowują do stopy pierwszego właściciela i niekoniecznie będą odpowiednie dla następnego. Buty, które wspierają zdrowy rozwój dziecka, poza tym, że są nowe, powinny spełniać jeszcze kilka cech.

Elastyczna podeszwa

Stopa dziecka najlepiej rozwija się, gdy ma pełną swobodę. Maluch całą powierzchnią stopy doświadcza podłoża, orientuje się w przestrzeni, poznaje różne faktury. Z czasem but staje się niezbędny dla zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa dziecka, ale nie może stać się dla niego przeszkodą. Elastyczna podeszwa, która pozwala na zgięcie pod palcami w 1/3 długości od czubka buta oraz skręca się do wewnątrz i na zewnątrz, nie ogranicza ruchów, pozwala dziecku swobodnie kucać, kłaść się i siadać na wiele różnych sposobów. Idealna podeszwa powinna być też pokryta antypoślizgową powłoką.

materiał promocyjnymateriał promocyjny Stefano Bidini

Miękki materiał, sztywny zapiętek

Sztywny materiał i widoczne szwy mogą obcierać delikatną stopę dziecka i zniechęcać do aktywności. Miękki materiał umożliwia zginanie stopy w dowolnej płaszczyźnie, żaden element buta nie wrzyna się w skórę, nie dokucza. Stopa nie może być uciskana w żadnym jej miejscu, ponieważ delikatne chrząstki łatwo ulegną deformacji. To nie znaczy, że stopa może w bucie pływać. Sztywny zapiętek chroni ją przed przesuwaniem się do przodu i do tyłu, a mocne zapięcie (rzepy lub sznurowadła) stabilizuje śródstopie.

Zapięcie

Nie ma wielkiego znaczenia, czy buty są zapinane na rzepy, czy wiązane sznurowadłami. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, żeby była możliwa regulacja ścisku śródstopia. Umożliwiają to zarówno rzepy, które nie luzują się i nie rozpinają, jak i sznurówki, które sięgają głęboko w stronę palców. Wygodne zakładanie i zdejmowanie butów jest bardzo istotne, zwłaszcza dla przedszkolaków, którzy starają się usamodzielnić. Przynajmniej na tym polu.

materiał promocyjnymateriał promocyjny Stefano Bidini

Wysoki i szeroki czub

Stopa dziecka naturalnie rozszerza się w kierunku palców, dlatego szerokie i wysokie czuby pozwolą drobnym paluszkom swobodnie się poruszać, zginać, odchylać. Natomiast zwężone czuby butów przywołują skojarzenia z dorosłymi butami, niekiedy modele z takim zakończeniem wydają się po prostu na czasie i to jest powód, dla którego rodzice się na nie decydują. Na szczęście wiele firm, które produkuje obuwie dziecięce, potrafi pogodzić modę z funkcjonalnością. Buty marki Primigi zapewniają dziecku swobodę i bezpieczeństwo, a jednocześnie podobają się rodzicom. W trosce o zdrowie małej stópki są wykonane z najlepszej jakości oddychających materiałów i w zależności od modelu dostarczają gamę korzystnych rozwiązań.

Rozmiar

Zdaje się, że to dobranie odpowiedniego rozmiaru buta sprawia rodzicom najwięcej problemów. Dla pewności najlepiej jest kupować obuwie w sklepach stacjonarnych. Nie ma dwóch identycznych par stóp, dlatego sugerowanie się opiniami rodziców na forach, czy dobieraniem rozmiaru tylko na podstawie wieku dziecka lub domowych pomiarów, jest błędem. Należy pamiętać, że w buciku powinno być minimum 0,5 cm zapasu, a optymalnie około 1 cm, bo jest on niezbędny, gdy stopa dziecka jest w ruchu. Natomiast kupowanie butów z założeniem, że posłużą na dłużej, też jest szkodliwe, bo stopa nie otrzymuje wymaganej stabilizacji.

Dobór odpowiedniego obuwia dla malucha jest jednym z wielu problematycznych zadań młodych rodziców. Jednak wystarczy kierować się troską o zdrowy rozwój dziecka i kilkoma dobrymi radami, by znaleźć rozwiązanie dla tego nurtującego zagadnienia.

Więcej o: