Wspólne czytanie książek zbliża. Poznaj zalety tej formy spędzania czasu z dzieckiem

Czytanie jest prostym i przyjemnym sposobem na budowanie bliskości z dzieckiem, a jeżeli stanie się rodzinnym rytuałem, może nieść za sobą również wiele innych korzyści. Zobacz, co może zyskać maluch przez taką interakcję z rodzicem.

Budowanie więzi z dzieckiem wymaga troski, cierpliwości i otwartości na jego potrzeby. Niezwykle istotne jest  tworzenie codziennych rytuałów, takich jak wspólne przygotowywanie i jedzenie posiłków, kąpiel o określonej porze czy całowanie w czoło przed snem. Wyjątkowym rodzinnym rytuałem, który okazuje się kluczowy nie tylko dla budowania bliskości, ale również dla rozwoju malucha, jest czytanie książek. Jesienią wieczory będą coraz chłodniejsze, a za oknem szybciej zrobi się ciemno. Takie okoliczności sprzyjają spędzaniu czasu w domowym zaciszu. Jesień to idealna pora roku, by sięgnąć po kubek gorącej herbaty, ciepły koc i zanurzyć się w pasjonującej i rozwijającej lekturze. Warto stworzyć z dzieckiem zwyczaj wieczornego czytania, które pomoże zacieśnić rodzinne więzi i dobrze wpłynie na rozwój dziecka. 

Co daje dziecku czytanie książek? 

Już od najmłodszych lat wspólne czytanie książek pozwala na zbudowanie więzi z dzieckiem. To łatwy i przyjemny sposób na spędzanie czasu i zaspokojenie potrzeb emocjonalnych malucha. Przeglądając i czytając razem książeczkę, możemy przytulić się do dziecka czy wspólnie odgrywać role poszczególnych postaci. Tym samym dajemy niezbędną do prawidłowego rozwoju bliskość, której nie zastąpi telewizja ani komputer. 

Tworzenie więzi między rodzicem a dzieckiem to najważniejsza, ale nie jedyna zaleta wspólnego czytania. Książki pobudzają wyobraźnię i kreatywność już u kilkulatków. Słuchanie historii wytwarza w fantazji dziecka różnorodne obrazy. Może być to magiczny zamek, piękna księżniczka albo wędrownicy, których spotykają niesamowite przygody. Zaciekawione dziecko może zadawać nam pytania dotyczące fabuły czy kontynuacji opowieści, tym samym rozwijając swoje twórcze myślenie. Czytanie jest również czasem na wspólne rozmowy i dyskusje, prowokuje do zadawania pytań, pobudza ciekawość i pozwala na poszerzenie wiedzy o świecie. 

Z pewnością wiedzę o różnych zakątkach świata i mieszkających w nich zwierzęta dzieciaki mogą zdobyć po przeczytaniu przygód bliźniaków Drzewodomskich. Seria 12 książeczek dostępna jest w zestawach Happy Meal w McDonald’s, jako opcja do wyboru zamiast zabawki. To doskonała propozycja na spędzanie rodzinnego czasu, szczególnie podczas długich jesiennych wieczorów. Przygody bliźniaków Drzewodomskich są bogato ilustrowane i z pewnością zaciekawią nie tylko najmłodszych czytelników.  

Jakie jeszcze są zalety wspólnego czytania książek z dzieciakami? 

Kształtowanie inteligencji emocjonalnej 

Bardzo często, maluch zainteresowany historią książki, zaczyna identyfikować się z konkretnym bohaterem i próbuje postawić się w jego sytuacji. W ten sposób kształtuje swoją inteligencję emocjonalną. Wybierając odpowiednie lektury, możemy poruszać z dzieckiem ważne tematy szacunku do innych czy ochrony przyrody. Możemy także dyskutować nad postępowaniem konkretnych bohaterów i zapytać maluchy o to, kto postąpił dobrze, a kto źle i dlaczego.  

Nauka wiedzy o świecie 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że czytanie poszerza gamę zainteresowań dziecka i może rozwijać w nim pasje oraz zdolności manualne. Dobrym pomysłem jest zachęcanie milusińskich do rysowania scen przedstawionych w książce. Warto również pytać o dalsze losy bohaterów. Kto wie, czy po serii przygód Drzewodomskich nie wychowamy małego podróżnika, który z mapą w ręku przemierzy cały świat. 

Ćwiczenie koncentracji i pamięci 

Nie możemy zapominać, że czytanie poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć dziecka. Żeby przyswoić informacje, maluch musi uważnie nas słuchać, a ta umiejętność będzie bardzo przydatna w szkole oraz w życiu dorosłym. Odpowiednio dobrana książka, taka jak np. „Bliźnięta ratują różowego delfina” czy „Bliźnięta na przechadzce z mamutem włochatym” może pomóc dziecku zdobyć wiedzę ogólną, a tym samym ułatwić przyszłą naukę w szkole czy przedszkolu. 

Wzbogacanie słownictwa 

Podczas słuchania czytanych przez rodziców treści, dziecko uczy się również poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi oraz wzbogaca swoje słownictwo. 

Książki to prawdziwa przygoda dla dziecka i rodzica. To możliwość spędzenia jakościowego czasu, nawiązania bliskości, kreatywnej zabawy. Warto uczynić ze wspólnego czytania mały rytuał rodzinny. Zobaczycie, że w przyszłości nie trzeba będzie zachęcać dziecka do sięgania po książki! Czym skorupka za młodu… 

Więcej o: