Niedrogie wakacje całą rodziną w kraju? Wybierzcie się do Rabki - miejsca, gdzie nie brakuje atrakcji dla dzieci

Wybór kierunku na wakacje nie jest prosty. Z jednej strony chcemy wypocząć z dala od tłumów, z drugiej marzą nam się atrakcje dla całej rodziny. Okazuje się, że te dwie rzeczy można połączyć.

W tym roku na urlop w kraju decyduje się wielu Polaków. Nie chcąc ryzykować zarażenia, poszukujemy mniej popularnych destynacji. Nie tak łatwo wybrać odpowiednią, jeśli zależy nam na ominięciu głównych kurortów, ale też pragniemy, by na miejscu było co robić. W czasie wyjazdu z kilkulatkiem na wagę złota są atrakcje, które choć na chwilę go zaabsorbują. Istotnym kryterium wyboru są też przystępne ceny hoteli i restauracji na miejscu. Jednym z kierunków, który spełni oczekiwania całej rodziny jest Rabka Zdrój, którą wielu z nas zna tylko ze słyszenia...

Rabka Zdrój – idealna na wakacje z dziećmi

Rabka znajduje się w malowniczej kotlinie w województwie małopolskim. Od wieków cenione są jej niesamowita aura i prozdrowotny mikroklimat. W drugiej połowie XIX wieku w Rabce powstało uzdrowisko dla dzieci ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Leczono je między innymi solankami, które po dziś dzień wykorzystuje się tu w terapii.

Miejsce od wieków odwiedzane jest przez dzieci i doczekało się nawet miana "Miasta dzieci świata". Rabka Zdrój uzyskała ten tytuł w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Niedługo po tym wydarzeniu otworzono warte odwiedzenia Muzeum Orderu Uśmiechu, które znajduje się na terenie parku rozrywki Rabkoland (o którym piszemy poniżej).

Rabka faktycznie jest idealnym kierunkiem na wyjazd z dziećmi. Wymieniając jej zalety, warto zacząć od samej lokalizacji. Miasto położone jest podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego na wysokości pięciuset metrów nad poziomem morza. Z tego miejsca można wybrać się na wycieczkę po otaczających Rabkę pasmach górskich. A te nie są zbyt wysokie, dzięki czemu nadadzą na pierwsze piesze wyprawy dla całej rodziny.

Gorczański Park Narodowy

Pół godziny drogi autem od Rabki znajduje się Gorczański Park Narodowy. To miejsce, które uwielbiają najmłodsi, bo przy odrobinie szczęścia można tu spotkać niesamowite okazy zwierząt m.in. salamandry, traszki i puszczyki, a nawet zobaczyć rysia. Dzięki dostosowanej infrastrukturze i ścieżkom edukacyjnym najmłodsi poznają lokalne okazy fauny i flory. Ponadto, w parku (na Hali Długiej) prowadzony jest wypas owiec, co oznacza nie tylko możliwość spotkania ze stadem owiec, lecz także spróbowania oscypka wprost z bacówki.

ryś - gorczański park narodowyryś - gorczański park narodowy fot. materiały promocyjne

Rezerwat przyrody Luboń Wielki

Będąc w okolicy warto wybrać się także do rezerwatu przyrody Luboń Wielki – położonego przy żółtym szlaku turystycznym Rabki – Zaryte. Obszar rezerwatu pokryty jest niesamowitymi formami skalnym, określanymi jako jedne z najładniejszych w całych Karpatach. Jedną z atrakcji uwielbianych przez małych i większych odkrywców są tajemnicze jaskinie (jest ich co najmniej kilkanaście), i szukanie rzadkich gatunków roślin.

Park Zdrojowy – duma Rabki Zdrój

Tężnie Solankowe w Parku ZdrojowymTężnie Solankowe w Parku Zdrojowym fot. materiały promocyjne

Rabka to nie tylko świetne miejsce wypadowe do dalszych wycieczek, lecz także miasto, które ma do zaoferowania wiele atrakcji. Jedną z nich jest Park Zdrojowy, który został otworzony w 1864 roku. Kiedyś odwiedzany był głownie przez kuracjuszy, dziś zachwyca wszystkich przyjezdnych. To malowniczy i niesamowicie zadbany kompleks. Co roku, w dziesięciu ogrodach tematycznych, nasadzane jest tu około dwudziestu pięciu tysięcy kwiatów.

Na obrzeżach parku znajduje się pijalnia wód leczniczych i tężnia solankowa. Tuż obok niej jest plac zabaw, dzięki czemu najmłodsi podczas zabawy wdychają lecznicze powietrze. Aerozol z solanki, ma zapewnić zdrowie i odporność. W Parku Zdrojowym znajduje się wiele atrakcji z myślą o dzieciach – są place zabaw, mini-golf, quady i hulajnogi czy park linowy.

Park rozrywki Rabkoland

Park Rozrywki RabkolandPark Rozrywki Rabkoland fot. materiały promocyjne

Uwielbianą przez najmłodszych atrakcją jest Rabkoland. To zlokalizowany w centrum miasta park rozrywki, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci od drugiego do dwunastego roku życia. Obok karuzel, samochodzików, pontonów, rollercoasterów, znajdziemy tu także interaktywne place zabaw i atrakcje wspierające rozwój psychomotoryczny dzieci. Nawet najmłodsi, jeśli już stabilnie siedzą, będą mogły skorzystać z tutejszej atrakcji – Doliny Trzmiela.

Warto zaplanować w Rabkolandzie cały dzień, bo jednorazowo płacimy za wstęp i do woli możemy korzystać ze wszystkich urządzeń. Nawet popularne "bujaki", które zwykle uruchamiane są po wrzuceniu monety, tu działają na przycisk. Całodniowa wizyta w parku rozrywki Rabkoland dla czteroosobowej rodziny to koszt od 98 złotych do maksymalnie 196 złotych (ceny różnią się w zależności od wzrostu dzieci).

Muzeum, skansen i teatr

Ciekawym miejscem na mapie Rabki, uwielbiane szczególnie przez chłopców, jest Muzeum Górali i Zbójników. Podczas wycieczki poznamy bliżej kulturę zbójników, pobratymców Janosika, którzy napadli na bogatych, by przywrócić sprawiedliwość. Ku uciesze najmłodszych muzeum jest interaktywne i eksponatów można dotykać.

Kolejną atrakcją jest Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Obejrzymy w nim prawie sto zabytkowych pociągów. Część z nich można zwiedzać również w środku. W czasie sezonu są dostępne także przejażdżki pociągami retro. Dokładne terminy przejazdów są zamieszczone na stronie Skansenu. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Władysława Orkana, usytuowane w pięknym, zabytkowym kościele.

W czasie gorszej pogody w Rabce też jest co robić. Można odwiedzić Teatr Lalek Rabcio, którego historia sięga 1949 roku. Kilka razy w tygodniu oferuje on przedstawienia dla najmłodszych. W sezonie 2020 zobaczymy tu takie dziecięce klasyki jak „Pchła szachrajka” czy „Bajka o kocie w butach”. Koszt biletów dla czteroosobowej rodziny to 80 złotych.

Koszty wakacji w Rabce

Niewątpliwą zaletą Rabki jest to, że ma przystępne ceny – co jest szczególnie istotne w przypadku wyjazdu całą rodziną. Za szczęść noclegów dla czteroosobowej rodziny zapłacimy w Rabce od 900 złotych. Dostępnych miejsc nie brakuje – bez problemu wynajmiemy zarówno tani pokój w pensjonacie, jak i ekskluzywny apartament w kompleksie hotelowym z basenem i spa.

Wielu turystów decyduje się na noclegi z wyżywieniem, natomiast w Rabce dostępne są też apartamenty z aneksem kuchennym. Oferta gastronomiczna w Rabce jest nieco skromniejsza niż w popularnych kurortach, ale ceny w lokalach są bardzo przyjazne – za obiad dla czteroosobowej rodziny zapłacimy poniżej 100 złotych.

Szukając spokojnego, ale jednocześnie atrakcyjnego miejsca na urlop, warto skierować wzrok w stronę mniej popularnych miejscowości turystycznych. W Rabce można wypocząć z dla od tłumów i interesująco spędzić czas, dzięki licznym atrakcjom.

Wielki Zaginacz Czasoprzestrzeni - RabkolandWielki Zaginacz Czasoprzestrzeni - Rabkoland fot. materiały promocyjne