Jak pielęgnować delikatną skórę dziecka? Niewielu rodziców zwraca uwagę na mikrobiom skóry, a to jest bardzo ważne

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, rodzice muszą sprostać wielu wyzwaniom. Jednym z nich jest pielęgnacja niemowlęcia. Odpowiednio dobrana zapewni maluszkowi komfort i zdrowie. O czym nie powinno się zapominać? Wyjaśniamy.

Mniej znaczy lepiej

Rodzice chcą dziecku zapewnić wszystko, co najlepsze. Nie ma nic w tym złego. Wręcz przeciwnie. Jednak zwłaszcza młodzi, niedoświadczeni rodzice często wpadają w pułapkę i otaczają malucha zbyt dużą liczbą rzeczy. Chodzi tutaj nie tylko o zabawki czy gadżety, lecz także i o kosmetyki.

Sklepowe oraz apteczne półki uginają się od przeróżnych produktów dla dzieci. Jednakże kupując kosmetyki dla najmłodszych, powinniśmy być bardzo uważni i kierować się autentycznymi właściwościami danego produktu, jego składem i informacjami o marce. Dlaczego?

Skórę dziecka pokrywa delikatny mikrobiom, czyli skomplikowany zespół delikatnych mikroorganizmów. W skład mikrobiomu wchodzą także tzw. dobre bakterie, które chronią skórę. Kosmetyki o agresywnych składach mogą je zwyczajnie zniszczyć. To prowadzić może m.in. do podrażnień czy alergii.

Jak wybrać kosmetyki dla niemowlątJak wybrać kosmetyki dla niemowląt Mat. promocyjne

Bezpieczne kosmetyki, czyli jakie?

Nie znaczy jednak, że rodzice powinni unikać wszelkich kosmetyków dla dzieci. Warto zdecydować się na takie, których skład będzie najbezpieczniejszy dla dziecka. W wielu produktach do pielęgnacji mogą znajdować się zbędne i uczulające składniki. Np. pochodne ropy naftowej czy silikony. Co więc wybrać?

Szukajmy kosmetyków, których skład jest krótki, bez agresywnych składników, które mogą zubożyć cenny mikrobiom, który stanowi naturalną tarczę obronną naszego organizmu. 

Jeśli ważna jest dla nas ekologia, szukajmy na etykietach informacji o stosownych certyfikatach np.: EcoCert czy Vegan Society. Warto zwrócić również uwagę, czy sam proces produkcji jest ekologiczny. Istnieją bowiem marki, które swoje produkty wytwarzają w przyjaznych dla środowiska fabrykach i nie testują kosmetyków na zwierzętach. Jedną z nich jest np. OnlyBio. 

Co kupić?

Na szczęście coraz więcej producentów ma w swojej ofercie produkty, które są bezpieczne dla mikrobiomu skóry dziecka. Marką, która jednak wyróżnia się na rynku nie tylko wyjątkowymi składami, lecz także ekologicznym podejściem do każdego z etapów produkcji jest OnlyBio. W ich ofercie można znaleźć także produkty, które są bezpieczne już od pierwszych dni życia.

Co więcej, OnlyBio Baby&Kids to pierwsza marka rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Substancje zawarte w kosmetykach dla najmłodszych nie tylko nie naruszają delikatnego mikrobiomu skóry, lecz wręcz go dodatkowo wzmacniają. 

Mydło - delikatne mydło do ciała, bez agresywnych substancji myjących powinno znaleźć się w pierwszej kosmetyczce malucha. Ciekawą propozycją są pianki. Nie trzeba ich spieniać, jak zwykłego mydła, dzięki temu są delikatniejsze, a co więcej dostarczają więcej zabawy podczas kąpieli. Warto tu wyróżnić np. Hipoalergiczną piankę myjącą OnlyBio, którą można stosować już od pierwszych dni życia (np. utrzymując higienę kikuta pępowinowego). Dzięki kompleksowi prebiotycznemu i olejkowi canola pianka nie tylko myje, lecz także nawilża i chroni skórę przed podrażnieniami.

Płyn do kąpieli - kąpiel w pianie jest dla dziecka wielką frajdą, jednak często tego typu produkty mogą wysuszać skórę dziecka, a nawet powodować podrażnienia. Bąbelki lepiej zostawić na wyjątkowe okazje, a w codziennej pielęgnacji zdecydować się na produkty skomponowane na bazie składników naturalnych. Przykładem może być płyn do kąpieli OnlyBio. Możemy użyć go już do pierwszej w życiu kąpieli dziecka. Zawiera 99 proc. naturalnych składników w tym np. łagodzący podrażnienia olejek canola.

Balsam - każda skóra potrzebuje nawilżenia. Dobrze dobrany balsam zapobiegnie podrażnieniom czy wysypkom. Samo smarowanie też ma dobroczynny wpływ. Masaż to wspaniała sensoryczna stymulacja dla malucha, okazja do nawiązania bliższej więzi czy po prostu czas na relaks. Jaki balsam wybrać? Godnym polecenia będzie np. balsam OnlyBio, który można stosować już od pierwszych dni życia. Bogata formuła i kompleks prebiotyczny zapobiegają przesuszeniom i pozostawiają skórę miękką w dotyku. W dodatku szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu.

Domowe sposoby

Przy pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlęcia można również zaufać domowym sposobom. Kąpiel w krochmalu, którą stosowały nasze mamy i babcie, to nadal świetne i bezpieczne lekarstwo na odparzenia czy podrażnienia.

W kuchni znajdziemy też inny świetny kosmetyk dla skóry niemowlęcia - oliwę z oliwek. Dobrze nadaje się do masażu, nawilża, łagodzi przesuszenia i zmiękcza skórę. Oliwę z oliwek można stosować nie tylko bezpośrednio na skórę dziecka, lecz także dodać ją do kąpieli. Dzięki temu skóra będzie miękka i nawilżona.