Blizna po cesarskim cięciu, rozstępy po ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

Mamy zajęte dzieckiem często zapominają o sobie. A to może powodować negatywne skutki - i nie mówimy tu tylko o estetyce, ale także o zdrowiu. Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu? Co pomoże zlikwidować rozstępy?

Cesarskie cięcie to poważna operacja, podczas której rozcinane są m.in. mięśnie, powłoki brzuszne oraz macica. Po około 12 godzinach mamy są zachęcane do wstania z łóżka i poruszenia się o własnych siłach. Po kilku dniach wracają do domu z noworodkiem. I wtedy spada na nie mnóstwo nowych obowiązków, które mogą powodować, że ich potrzeby spadają na drugi plan. A to właśnie wtedy bliźnie po cięciu powinno się poświęcić szczególną uwagę.

Blizna po cesarskim cięciu znajduje się poniżej linii bikini. Jest niewielka, ma około 10 cm długości i 3 milimetry szerokości. Na bliznę zakładany jest opatrunek. W pierwszej dobie po porodzie, a także potem, kiedy już jesteśmy w domu bez opatrunku warto przestrzegać kilku zasad. Blizny nie moczymy, dlatego zalecane są krótkie prysznice, na długie kąpiele jeszcze przyjdzie pora. Ranę osuszamy delikatnie ręcznikiem papierowym, nie jest zalecanie używanie do tego celu zwykłego ręcznika, którym wycieramy ciało. Zakładajmy wygodną bieliznę, najlepiej taką, której linia kończy się powyżej blizny. Do mycia blizny stosujmy mydło lub żel hipoalergiczny i używajmy nawet kilka razy dziennie środka do odkażania ran, najlepiej w sprayu. Na początku bardzo ważne jest też “oszczędzanie się” - nie wykonujemy gwałtownych ruchów, nie dźwigamy, nie przeciążamy się, dajmy czas bliźnie na zagojenie się.

Pielęgnacja blizny. Dostarcz aktywne składniki

Po około tygodniu z blizny wyciągane są szwy. Cały czas jest ona jedna delikatna, ale proces regeneracji następuje szybko. Pielęgnacja wygląda tak samo, jak w pierwszych dniach po porodzie, ale można już zrezygnować z odkażania. Blizna może swędzieć, niektóre kobiety odczuwają mrowienie, dyskomfort w jej okolicy. Po wygojeniu rany można zacząć stosować plastry i żele, które zapobiegają powstawaniu blizn przerostowych i bliznowców. Plastry przyklejamy na noc, żel możemy stosować dwa, trzy razy dziennie. Warto poszukać żelu, który będzie miał w składzie łagodzącą alantolinę, heparynę i wyciąg z cebuli, np. Contractubex. Połączenie tych trzech składników doskonale reguluje syntezę kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej.

Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami?Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami? Materiały partnera

Mobilizacja blizny zapobiega problemom

Po kilku tygodniach, kiedy dostaniemy zielone światło od fizjoterapeuty lub ginekologa, można zacząć mobilizować bliznę. Wiele mam nie robi tego, a to błąd. Blizna ściąga powłoki brzuszne, co w połączeniu z nieprawidłową postawą ciała, która jest częsta u młodych mam, powoduje wzmożone napięcie w jamie brzusznej. A to skutkuje bólami pleców i przeciążeniami odcinka lędźwiowego. Nawet jeśli na zewnątrz blizna wygląda ładnie, to tkanki w głębszych warstwach skóry mogą być zrośnięte.

Co to jest mobilizacja blizny? Fizjoterapeuci nazywają ten rodzaj masażu także opracowaniem tkanki wokół blizny. Jest to kilka ruchów, jak na przykład przesuwanie blizny po powierzchni skóry w poprzek czy podciąganie blizny i powłok brzusznych do góry. Taki masaż można robić na leżąco, przed snem. Zajmuje kilka minut. Masaż wykonuje się bez olejków czy balsamów, ale po poruszeniu blizny warto nałożyć na nią żel na blizny.

"Tygrysie paski" to powód do dumy

Rozstępy to druga pamiątka po ciąży. Kiedyś były powodem kompleksów. Teraz te "tygrysie paski" są dumnie prezentowane przez instagramowe mamy, które traktują je jako pamiątkę po ciąży, dowód na to, że ciało stworzyło drugiego człowieka.

Rozstępy powstają wskutek rozerwania głębokich warstw skóry i osłabienia włókien kolagenu i elastyny przez rozciągającą się skórę. Powstają na biodrach, pośladkach, brzuchu, piersiach, a nawet ramionach. Jeśli mamy do nich skłonności genetyczne, to nawet przy regularnym dbaniu o skórę i używaniu kosmetyków przeciw rozstępom, one powstaną.

Początkowo rozstępy mają kolor czerwony, jest to faza zapalna ich powstawania. Często swędzą i pieką, a skóra staje się napięta. Z czasem rozstępy bledną, stają się białe lub perłowe i wklęsłe - wtedy są w fazie zanikowej. Można używać kosmetyków do skóry z rozstępami, regularnie skórę nawilżać, ale najbardziej pomoże ich zaakceptowanie.

***

Contractubex żel, dostępne opakowania 20g i 50g. 1 g żelu zawiera substancje czynne - heparyna 50.j.m., ekstrakt płynny z cebuli 100 mg, alantoina 10 mg.

Informacje o produkcie: www.egora.pl, www.contractubex.pl.

Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.

wskazania: Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Wskazaniem do zastosowania leku Contractubex® żel są między innymi blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny.

przeciwwskazania: nie stosować leku Contractubex® jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; na niewyleczone rany; na blizny obejmujące duże powierzchnie skóry; na uszkodzoną skórę; na błony śluzowe.

Informacja naukowa: Tel. 22 / 252 89 55.

Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami?

Więcej o: