SOS dla słabych, cienkich i wypadających włosów po porodzie. Jak może je wzmocnić młoda mama?

Zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety. Niestety większość świeżo upieczonych mam zmaga się z nadmiernym wypadaniem i osłabieniem włosów. Radzimy, jak je wzmocnić.

Wiele kobiet po porodzie zauważa “garści” wypadających włosów i skarży się na ich osłabienie. Przyczyną tego problemu są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie po urodzeniu dziecka.

Co powoduje wypadanie włosów i ich osłabienie po porodzie?

U kobiety w ciąży poziom estrogenu wzrasta, dzięki czemu włosy są mocniejsze i lśniące. Z kolei po porodzie, poziom tego hormonu spada, a włosy stają się słabsze i matowe, zaczynają także gwałtownie wypadać. W przypadku kobiet karmiących piersią, wypadanie włosów może być jeszcze bardziej nasilone. Podczas laktacji w organizmie utrzymuje się bowiem wyższe stężenie prolaktyny (hormonu, którego zbyt duża ilość przyczynia się do osłabienia włosów).

Szacuje się, że świeżo upieczonej mamie może wypaść nawet do 20-30 proc. włosów w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu dziecka. Według specjalistów, problem powinien zniknąć około 6-9 miesięcy po porodzie (wtedy zwykle hormony się regulują). Kobiety po urodzeniu dziecka mogą wzmocnić swoje włosy, dzięki zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji oraz diety.

Merz SpecialMerz Special Mat. promocyjne partnera

Jak zadbać o kondycję włosów po ciąży?

Dieta bogata w makro i mikroelementy oraz wzbogacona o witaminy z grupy B może pomóc kobietom po porodzie powstrzymać problem nadmiernego wypadania włosów i poprawić ich strukturę.

Wskazane jest wprowadzenie do jadłospisu m. in. ryb, owoców morza oraz jaj - zawierają one cynk, miedź i żelazo, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Cenne są także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza i niełuskany ryż.

Warto dodatkowo przyjmować suplementy diety, zawierające zestaw witamin niezbędnych dla naszych włosów. Może to być na przykład Merz Spezial Dragees.

Merz SpecialMerz Special Mat. promocyjne partnera

Odpowiednia pielęgnacja

Kobieta po porodzie powinna zadbać o pielęgnację włosów i skóry głowy. Do ich mycia powinno się używać delikatnych, ziołowych szamponów oraz odżywek. Ważne, aby dodatkowo nie osłabiać włosów.

W miarę możliwości należy ograniczyć używanie prostownicy i suszarki, ponieważ wysoka temperatura niszczy łuski włosa. Na okres osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania, powinno się również zrezygnować z farbowania (a w szczególności rozjaśniania), gdyż to również może osłabić ich strukturę i nasilić problem.

Jeżeli powyższe sposoby nie przyniosą efektu, najlepszym krokiem będzie wizyta u specjalisty, np. dermatologa lub trychologa.