Jak bezpiecznie nauczyć dziecko korzystać ze smartfona?

Smartfony to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenia elektroniczne. Korzystają z nich wszyscy - zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych pojawiają się jednak pytania. Kiedy dziecko powinno dostać pierwszy telefon? I jak nauczyć bezpiecznego korzystania ze smartfona? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu.

Nowoczesny telefon służy dzieciom nie tylko do komunikacji i zabawy. Oprócz zapewnienia rozrywki, sprzyja także rozwojowi zainteresowań i pasji. Co ważne spełnia również funkcję edukacyjną. Pandemia koronawirusa pokazała nam, że zamknięte szkoły nie oznaczają przerwy w nauce. Zdalne nauczanie jest jak najbardziej możliwe. Konieczny jest jednak odpowiedni – szybki i bezpieczny – sprzęt.

Pierwszy telefon dziecka

Rodzice często stają przed dylematem: kiedy dziecko powinno dostać swój własny telefon? Jeszcze niedawno eksperci przekonywali, że odpowiednim momentem jest ukończony 10. rok życia. Ale sytuacja się zmieniła. Ten wiek znacznie się obniżył. A wpływ na to miało nie tylko zdalne nauczanie, które szkoły rozpoczęły w związku z pandemią COVID-19, i konieczność posiadania urządzenia elektronicznego do codziennej nauki, lecz także większa samodzielność u coraz młodszych dzieci.

Smartfon dziecka a bezpieczeństwo i spokój rodzica

Jak wynika z badania Ipsos przygotowanego na zlecenie Huawei w 2018 roku, aż 95 proc. Polaków deklaruje, że zabiera telefon wychodząc z domu. Oczywistym więc wydaje się, że kiedy dzieci same opuszczają dom – na przykład idą do szkoły czy wychodzą do koleżanki, która mieszka w sąsiednim bloku – także powinny mieć własny telefon. W ten sposób w każdej chwili mogą skontaktować się z rodzicami, poprosić o odebranie z danego miejsca czy zapowiedzieć, że nieco się spóźnią.

Rodzice nie muszą jednak biernie czekać na sygnał ze strony dziecka. Gdy czują się zaniepokojeni czy po prostu chcą sprawdzić, gdzie znajduje się ich syn czy córka, mogą skorzystać ze specjalnych udogodnień. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie aplikacji Bezpieczna Rodzina. Wystarczy pobrać ją na telefon, założyć konto i dodać drugie urządzenie – może to być telefon, tablet lub smartwatch dziecka.

Bezpieczna Rodzina i Rodzinne S.O.S

Bezpieczna Rodzina, dostępna w sklepie z aplikacjami Huawei AppGallery oferuje usługę Rodzinne S.O.S. Dzięki niej rodzic otrzyma powiadomienia na swój telefon, gdy dziecko znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji. Alert pojawi się już w kilka sekund na wyświetlaczu telefonu dorosłego. Powiadomieniu towarzyszy też dokładna lokalizacja osoby wzywającej pomoc.

Dodatkowo Rodzinne S.O.S. pozwala na wyznaczenie indywidualnych stref bezpieczeństwa. Mogą to być na przykład szkoła, dom, basen, mieszkanie kolegi dziecka. Gdy pociecha opuści dane miejsce, opiekun natychmiast dostanie powiadomienie. To zapewnia 100 proc. pewność, że dziecko dotarło na dodatkowe zajęcia czy do domu.

Nauka bezpiecznego korzystania z telefonu

A jak bezpiecznie nauczyć dziecko korzystać ze smartfona? Najmłodsi nie powinni mieć trudności z opanowaniem nowoczesnej technologii. Telefony były obecne w ich życiu od zawsze. Rosną widząc, jak rodzice wysyłają wiadomości, kręcą filmiki czy łączą się przez wideokonferencje.

Dorośli powinni jednak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i już od pierwszych samodzielnego korzystania z telefonu wdrożyć pewne zasady. A później konsekwentnie ich przestrzegać. Warto ustalić już na początku, jak długo dziecko może korzystać z urządzenia. Czy dostaje je tylko, gdy samo wychodzi z domu? Czy ma pozwolenie na granie przez godzinę dziennie? A może telefon ma służyć tylko do celów edukacyjnych i łączenia się z nauczycielem podczas lekcji online? Jasno określone zasady – najlepiej ustalone wraz z dzieckiem – pozwolą na kontrolę tego, co robi w sieci, z jakich aplikacji czy stron korzysta. Co ważne, wspólnie spisane reguły dadzą do zrozumienia, że dziecko jest dla dorosłego partnerem i traktuje je poważnie.

Na pewno każdy rodzic powinien dodatkowo uczulić dziecko na kilka kwestii. Najmłodsi muszą wiedzieć, że nie wolno im korespondować z nieznanymi osobami, podawać danych w sieci oraz pobierać plików z nieznanych źródeł.

Jaki telefon wybrać dla najmłodszych?

Warto, aby młody użytkownik miał zapewnione aktualne oprogramowanie telefonu, lokalizator GPS, baterię, która zapewnia dobry czas pracy na jednym ładowaniu, łączność Wi-Fi oraz LTE, wytrzymały ekran oraz obudowę, a także najlepszy procesor. To ostatnie jest szczególnie istotne, jeśli smartfon ma służyć do gier oraz korzystania podczas lekcji zdalnych.

Telefonem, który spełnia wszystkie te wytyczne i jest polecany m. in. jako telefon dla najmłodszych, jest Huawei Y6p. Temu wytrzymałemu modelowi niestraszna jest długa praca online. Jest wyposażony w potężną  baterię o pojemności 5000mAH, więc wystarczy ładować go raz nawet na dwa dni. A w tym czasie można przez 32 godziny odtwarzać pliki wideo, przez 20 godzin przeglądać strony internetowe czy przez 36 godzin rozmawiać przez telefon. Smartfon nie rozładuje się, nawet jeśli dziecko będzie używać  go bardzo intensywnie w ciągu dnia. Kontakt z synem czy córką wciąż będzie możliwy, tak samo jak dostęp do aplikacji, która pomoże ustalić, gdzie są.

Na smartfonie Y6p znajdziemy sklep z aplikacjami Huawei AppGallery. Znajduje się tam zarówno rozrywka, jak tysiące narzędzi i aplikacji ułatwiających naukę i codzienne mobilne życie.

Dzięki AppGallery instalacja aplikacji Bezpieczna Rodzina na telefonie dziecka jest możliwa w parę minut. Na platformie znajdują się też przydatne aplikacje Allegro czy EmpikGo. Warto wiedzieć, że użytkownicy nowych telefonów Y6p oraz Y5p mogą pobrać także bezpłatną nawigację AutoMapa i korzystać z niej dożywotnio bez jakichkolwiek opłat, a także dostają prezenty: trzymiesięczny dostęp do audiobooków i ebooków w aplikacji Empik Go oraz 20 zł na pierwsze zakupy poprzez aplikację Allegro, za minimum 50 zł. Warunkiem jest pobranie wyżej wymienionych aplikacji poprzez sklep AppGallery.

Więcej o: