Potwierdź zdrowie przed ciążą - jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Ciąża to czas mnóstwa emocji, przeplatających się radości, lęku, ekscytacji. Początek nowego. To także bardzo duży wysiłek dla organizmu. Wiele się zmienia, niektóre mechanizmy obronne muszą zostać osłabione, by ciąża mogła się prawidłowo rozwijać. Dlatego szczególnie ważne jest potwierdzenie naszego zdrowia na każdym etapie - gdy się do niej przygotowujemy, w jej trakcie i po porodzie.

Wiele kobiet świadomie planuje powiększenie rodziny i jeszcze przed ciążą wykonuje badania. To bardzo dobre posunięcie. Zwiększa szanse na to, że gdy dojdzie do zapłodnienia, ciąża będzie przebiegała prawidłowo, a dziecko urodzi się zdrowe. Przygotowania do macierzyństwa warto zacząć od wizyty u ginekologa. Podczas wywiadu lekarz uświadomi nam, na jakie rzeczy warto uważać, jakie badania wykonać oraz czego unikać, jeśli planujemy ciążę. Z pewnością zaleci odstawienie tytoniu, prowadzenie zdrowego trybu życia, oraz unikanie stresu. Podczas wizyty ginekolog powinien zrobić nam cytologię. Pozwoli ona wykryć ewentualne stany zapalne, które przed zapłodnieniem należy wyleczyć. Lekarz może wykonać też USG ginekologiczne. Jeśli badanie odbywa się po owulacji, to można stwierdzić czy w danym miesiącu doszło do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia z niego dojrzałej komórki jajowej, czy też nie.

Ginekolog może też skierować na USG piersi. Powinno się je wykonywać raz na rok lub raz na dwa lata. Jednak przed ciążą warto potwierdzić zdrowie piersi i wykluczyć zmiany, które mogą się w jej trakcie rozwijać.

Przed ciążą wykonuje się też badania krwi. Podstawą jest morfologia, ale poza nią warto wykluczyć występowanie toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki. Obecność tych wirusów może nie tylko mieć negatywny wpływ na płód, lecz także przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Podobnie w przypadku niektórych chorób wenerycznych. Niejednokrotnie u kobiet starających się zajść w ciążę, wykrywa się na przykład obecność bakterii chlamydia trachomatis, które mogą wcale nie dawać widocznych objawów.

Poza tym, warto skontrolować poziom hormonów tarczycy TSH, stężenia FT3 i FT4, oraz obecność przeciwciał anty-TPO. Te cztery badania pozwolą wykryć ewentualne problemy z funkcjonowaniem tarczycy — potwierdzić nadczynność i niedoczynność. Co istotne, poziom TSH w przypadku kobiet w wieku rozrodczym powinien być niższy niż obowiązujące w laboratoriach normy. Dlatego wyniki badań krwi warto skonsultować z endokrynologiem. Nieleczona niedoczynność tarczycy jest szczególnie niebezpieczna zarówno dla ciężarnych, jak i dla płodu. Może przyczyniać się do zaburzeń w rozwoju mózgu u dziecka. Pocieszające jest natomiast to, że u dzieci kobiet z leczoną niedoczynnością tarczycy nie obserwuje się żadnych zaburzeń rozwojowych.

Poza wizytą u ginekologa należy odwiedzić również stomatologa. Zaplanuje ewentualne leczenie próchnicy, stanów zapalnych i wyczyści zęby. Warto by przyszły tata też wyleczył próchnicę, żeby nie przenosić bakterii na partnerkę.

Test ciążowy wyszedł dodatni — co dalej?

Gdy wykonaliśmy test ciążowy i wynik wyszedł dodatni, warto potwierdzić ciążę badaniem krwi na stężenie gonadotropiny kosmówkowej Beta HCG. Na podstawie wyniku można nie tylko potwierdzić zapłodnienie, lecz także określić tydzień ciąży.

Gdy ciąża jest potwierdzona, należy zaplanować wizytę u ginekologa. Według wytycznych NFZ powinna odbyć się ona do 10 tygodnia ciąży. W praktyce lepiej wybrać się do lekarza wcześniej — około 8-9 tygodnia. Po wizycie u ginekologa trzeba będzie zrobić badania z krwi i moczu, które muszą zostać wykonane właśnie do dziesiątego tygodnia. Jeśli u przyszłej mamy pojawiły się plamienia, w przeszłości poroniła lub coś wzbudza jej obawy, to pierwsza wizyta odbywa się wcześniej — miedzy 5 a 7 tygodniem. To jakie badania zleci ginekolog w dużej mierze zależy od wyników przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Możemy się natomiast spodziewać morfologii, badania moczu, grupy krwi, w kierunku HIV, żółtaczki typu B i C, czy kiły.

Jak zostało wspomniane wcześniej, w ciąży bardzo istotne jest również uregulowanie poziomu TSH. Jeśli przed zapłodnieniem kobieta miała już problemy z tarczycą, to przy okazji badania Beta HCG warto skontrolować też poziom TSH. Wyniki trzeba skonsultować z endokrynologiem, który może zmienić dawkowanie leków.

Czujność onkologiczna w ciąży

Poza tym w czasie ciąży powinniśmy też kontrolować swój ogólny stan zdrowia. Wiele kobiet jest przekonanych, że ciąża stanowi ochronę przed wszelkimi schorzeniami. Tymczasem zarówno w trakcie ciąży, jak i karmienia w organizmie kobiety mogą rozwijać się choroby, w tym onkologiczne. Fundacja apeluje o czujność, ponieważ objawy bardzo często mogą przypominać fizjologiczne objawy ciąży, np. obrzęk i guzki w piersiach, problemy trawienne lub bóle w dole brzucha.

Badaniem, którego wykonanie wskazują lekarze ginekolodzy i onkolodzy jest USG piersi.

W przypadku kobiet po 35. roku życia jest ono zalecane w I trymestrze oraz raz do roku w czasie karmienia. U młodszych pacjentek również zaleca się rozważenie wykonania USG piersi w I lub II trymestrze, oraz raz do roku w czasie karmienia.

Niestety cały czas rośnie liczba kobiet w ciąży i młodych mam, u których pojawiają się nowotwory. Wiele z nich dowiaduje się o chorobie niestety późno, ze względu na brak przeprowadzonych badań w czasie ciąży. Jak mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie

- To bardzo poważny problem. Z najnowszych danych wynika, że aż 75 % przypadków raka piersi jest diagnozowanych po porodzie. To oznacza, że zostały przegapione w ciąży.

Kobiet, które w trakcie ciąży i do roku po porodzie otrzymują diagnozę onkologiczną, jest każdego roku nawet ok. 400. To doświadczenie, w którym radość z macierzyństwa miesza się z lękiem o przyszłość swoją i dziecka. Najczęściej nie spotkały się wcześniej z taką sytuacją, więc mają poczucie, że są jedyne. Właśnie dlatego fundacja Rak’n’Roll od 2015 r. prowadzi program Boskie Matki, w którym zapewnia kobietom w ciąży chorym na raka opiekę specjalistów ginekologów-położników, onkologów, a także psychologów i tworzy społeczność Boskich Mam. Przez działania edukacyjne buduje świadomość, że choroby onkologiczne można leczyć także w czasie trwania ciąży, w sposób bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Wiele przyszłych matek dobrze czuje się w ciąży, a błogosławiony stan nie wpływa drastycznie na ich dotychczasowy styl życia. Niech jednak skupienie na rozwijającym się nowym życiu nie przyćmi nam tego jak istotne są też badania profilaktyczne nas samych.