Twoja znajoma bankuje krew pępowinową? Mówimy, czy to ma sens

Pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej jest popularne od lat, jednak wciąż pojawia się wiele pytań dotyczących tego tematu. O czym warto wiedzieć?

Gdy słyszymy, że ktoś bankuje krew pępowinową, w naszej głowie może pojawić się myśl: "ale po co?". Przecież wszyscy są zdrowi, dlaczego płacić za coś, co nigdy może nam się nie przydać. Ale czy wykupujemy ubezpieczenie, bo coś nam dolega? Nie, robimy to z myślą, że lepiej, abyśmy nie musieli z niego skorzystać. Ale chcemy czuć się bezpiecznie.

Podobnie jest z krwią pępowinową. Pobieramy ją i przechowujemy, aby mieć zabezpieczenie "w razie czego". Jak czytamy na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych, prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi obecnie 1:100. Pobranie jest nieinwazyjne, bezpieczne dla dziecka, jak i dla mamy. Warto pamiętać, że komórki macierzyste mogą posłużyć nie tylko dziecku, któremu je pobrano, ale i jego bliskim.

Krew pępowinową możemy przechowywać w banku rodzinnym, takim jak Polski Bank Komórek Macierzystych (wtedy są przeznaczone tylko dla nas) lub w bankach publicznych - wtedy zrzekamy się praw do krwi, a komórki mogą być przeznaczone także dla biorców niespokrewnionych.

Kiedy podjąć decyzję?

Musimy zrobić to przed porodem, najlepiej nie na ostatnią chwilę - na podpisanie umowy dobrze jest się zdecydować w okolicach 30 tygodnia ciąży. Można to zrobić na wiele sposobów, m.in. online czy przez telefon - nie musimy wychodzić z domu. Gdy podpiszemy umowę, otrzymamy numer identyfikacyjny, który znajdzie się zarówno w dokumentacji, jak i poszczególnych elementach zestawu pobraniowego. Zestaw, zapakowany w wygodne do transportu pudełko, otrzymamy kurierem. Dobrze trzymać go razem z torbą do szpitala, aby nie zapomnieć zabrać go ze sobą do porodu.

Jak to wygląda?

Gdy znajdziemy się na trakcie porodowym, powiedzmy położnej, że chcemy pobrać krew pępowinową i przekażmy zestaw, który dostaliśmy. Pobranie jest stosunkowo proste, trwa kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Wykonuje się je gdy pępowina jest już przecięta, a dziecko bezpiecznie leży na piersi mamy. Rodzice nie muszą się o nic więcej martwić ponieważ zestaw ze szpitala odbiera dedykowany kurier medyczny.

Krew pępowinowa może być pobrana zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. W tym drugim przypadku krew pobierana jest bezpośrednio po wydobyciu łożyska.

Pobrana krew jest mrożona, można ją przechowywać właściwie bezterminowo. W laboratorium PBKM komórki macierzyste z krwi pępowinowej są przechowywane tak długo, dopóki rodzice sobie tego życzą lub do momentu, kiedy zajdzie potrzeba ich użycia.

Zabezpieczenie na przyszłość

Dopasowanie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej jest łatwiejsze niż na przykład tych wyodrębnionych ze szpiku kostnego. Mogą być wykorzystane także w przypadku niepełnej zgodności - istnieje możliwość przeszczepień między członkami rodziny. Dlatego decydując się na bankowanie krwi pępowinowej mamy polisę nie tylko dla dziecka, ale i dla jego bliskich.

Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej wykorzystuje się m.in. przy leczeniu białaczek ostrych, białaczek przewlekłych, chłoniaków, innych nowotworów czy wrodzonych chorób układu odpornościowego. Od czterech lat w USA w Szpitalu Uniwersyteckim Duke podaje się własne komórki macierzyste z krwi pępowinowej dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym i autyzmem. Wyniki tych terapii wskazują na poprawę u dzieci w wielu aspektach, np. poprawę komunikacji, czy poprawę mobilności. Od zeszłego roku takie podania są możliwe także w Polsce u dzieci, które mają zabezpieczoną własną krew pępowinową i cierpią na mózgowe porażenie dziecięce. Badania nad kolejnymi wskazaniami wciąż trwają, a lista chorób, w których mogą być wykorzystywane komórki macierzyste, ciągle się rozrasta.

Nie myślmy o bankowaniu krwi jako o "wywoływaniu złego" czy zbędnym wydatku. Niech będzie ubezpieczeniem - naszego dziecka i naszym. Dziś, gdy zagrożenie epidemiologiczne zatrzymało nas w domu, poświęćmy trochę czasu aby zgłębić temat bankowania krwi pępowinowej i nie przegapić tej jedynej szansy jaką jest poród, aby ją zabezpieczyć. Wiele ważnych informacji o krwi pępowinowej znajdziecie na stronie kampanii edukacyjnej: jedynaszansa.pl.