Treści, którym warto "dać suba". Na co zwracać uwagę, wybierając te dla najmłodszych?

Dziecko uwielbia tablet. Ty, jako świadomy rodzic, wiesz, że niewłaściwe korzystanie przez dzieci z interaktywnych zabaw, może mieć dla ich rozwoju negatywne skutki. Zamiast się bać, naucz swoje dziecko korzystać z tego, co dobre w internecie.

Wyobraźmy sobie wielki park rozrywki dla dzieci, w którym nie ma żadnych zasad - nie ma godzin otwarcia, ani zamknięcia, każdy może z niego korzystać do woli. Bez problemu dostrzeżemy tam dzieci bez opieki, w rozpędzonych wagonikach na najwyższym rollercoasterze. Tak właśnie wygląda niewłaściwe korzystanie z internetu. Nie jest trudno przewidzieć, jakie mogą być tego konsekwencje. Zamiast zabraniać, powinniśmy pokazać dziecku, jak korzystać z internetu mądrze. Sami także powinniśmy się tego nauczyć. W masie nieprzebranych treści, często groźnych dla małego odbiorcy, można znaleźć te przydatne, edukacyjne, które pomagają dziecku w rozwoju.

O czym powinniśmy pamiętać?

Tablet to nie niania. Rodzice nie powinni zostawiać małego dziecka sam na sam z urządzeniem. Od początku ustalajmy z dzieckiem zasady dotyczące wyboru programów, które może oglądać. Nauczmy malucha, że korzystamy z tabletu zawsze razem. A jeśli córka, czy syn są już na tyle duzi, że sami chcą wybierać, co oglądają, niech wiedzą, że najpierw wspólnie to prześwietlamy. To o wiele lepsze, niż mówienie "nie, bo nie". Ułatwieniem jest korzystanie z platform, które oferują treści dopasowane do wieku odbiorcy. Niezależnie od tego, skrupulatnie pilnujmy rekomendowanego czasu przed ekranem dla danej grupy wiekowej. Dlaczego to takie ważne?

Dziecko musi być odpowiednio stymulowane na konkretnych etapach rozwoju. Świadomi rodzice w odpowiednim momencie powinni podsuwać dziecku adekwatne treści i zajęcia. Bardzo istotne jest pamiętanie o specyfice tempa rozwoju dziecka o tzw. okresach krytycznych, gdy umysł jest najbardziej podatny na naukę języka i zdolności werbalizowania myśli

- tłumaczy psycholog dziecięcy, Dorota Krupska-Tokarska, ekspert portalu Lulitulisie.pl.

Czas ten trwa od pierwszego do 12 roku życia i wtedy właśnie najłatwiej jest dziecku posiąść umiejętność nie tylko mówienia, ale również czytania, pisania, liczenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, posłuszeństwa, czy kształtowania się osobowości. Niektórych funkcji, jak np. mowy, jeśli nie jest ona intensywnie stymulowana w okresie krytycznym, czyli do szóstego-siódmego roku życia, może nie udać się nigdy opanować w stopniu prawidłowym. Dlatego tak ważne jest podsuwanie dzieciom aktywności i treści wspomagających rozwój, a nie takich, które go blokują

- dodaje ekspertka.

Czym kierować się przy wyborze treści dla dziecka?

Nawet, gdy treść jest odpowiednia dla wieku naszego dziecka, to nie znaczy, że jest wartościowa. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to szukajmy rekomendacji ekspertów od rozwoju dziecka. Jeśli nasz maluszek lubi oglądać kreskówki, to niech to będą takie, które uczą prawidłowych wzorców zachowań. Dobrze, jeśli dziecko dowie się z nich czegoś nowego i interesującego. Zawsze lepiej jednak pobudzać jego wyobraźnię czytając mu na głos, puszczając audiobooki lub wideoczytanki.

Którym treściom dać tytułowego "suba"?

Propozycje, które wybierzemy, mają nie tylko zająć dziecko, ale i pozytywnie wpłynąć na jego rozwój emocjonalny, intelektualny i ruchowy. Kto powiedział, że trzeba siedzieć przed ekranem? Można tańczyć, śpiewać, ćwiczyć. Wideofitness dla dzieci to idealna propozycja na czas, kiedy maluchy są zamknięte w domu z powodu smogu czy szalejącego wirusa.

Polub Lulitulisie

Lulitulisie to portal dla dzieci i rodziców oraz kanał YouTube dla maluchów w wieku od lat trzech do dziewięciu. Zawiera treści wideo, które są podzielone na kategorie wiekowe. Znajdziemy tam autorskie bajki i piosenki, propozycje zabaw i ćwiczeń dla najmłodszych. Odcinki powstają we współpracy ze specjalistami: psychologiem, trenerem fitness i fizjoterapeutą dziecięcym. Możemy być pewni, że podsuniemy dziecku wartościowe treści.

Co to są Lulituisie?

Lulitulisie to cztery superbohaterki, a Wróżka Lulisia jest przewodniczką po ich wyjątkowym świecie. Razem uczą dzieci jak fajny jest ruch, jak zrobić dzieło sztuki, jak pyszne jest zdrowe jedzenie, a zabawne wideoczytanki idealnie zastępują czytanie maluchowi przez rodzica. Już niedługo będą dostępne książeczki edukacyjne z przygodami Lulitulisiów, a w Warszawie na Scenie Relax dzieci będą mogły przeżyć niesamowitą przygodę, uczestnicząc w multimedialnym spektaklu, który łączy w sobie misję edukacyjną i rozrywkę na światowym poziomie.