Kwarantanna to wyzwanie dla rodziców. Co robić, gdy malowanie farbami i oglądanie bajek już nie wystarcza?

Kwarantanna to dla polskich rodziców wymagający i niełatwy czas. Na ich barki spadło oprócz prowadzenia domu także zadbanie o edukację domową, wykonanie własnej pracy zdalnie, a także zapewnieniu dziecku rozrywki w czterech ścianach. Brakuje wam pomysłów na zabawę? Oto garść inspiracji.

Nuda

Każdy rodzic wie, że najważniejszy jest czas, który spędzacie wspólnie. Twoja obecność i otoczenie dziecka czułością są dla niego bardzo ważne i wpływają na jego prawidłowy rozwój. To nie znaczy, że musisz zapewniać dziecku atrakcje od rana do wieczora. Psychologowie potwierdzają, że nuda też rozwija, uruchamia kreatywność i jest niezbędna dziecku do poznania samego siebie.

Internet

Najnowsze badania odczarowują również Internet. O ile korzystasz z niego we właściwy sposób, będzie bezpiecznym miejscem edukacyjnej zabawy dla dziecka, gdzie można znaleźć wiele treści, które będą pozytywnie wpływać i kształtować malucha. Jednym z przykładów takich bezpiecznych miejsc jest portal edukacyjny Lulitulisie.pl. Powstał on z myślą o rodzicach, którzy szukają wartościowych i mądrych treści dla swojego dziecka. Projekt realizowany jest pod opieką merytoryczną ekspertów z takich dziedzin jak psychologia, dietetyka, fizjoterapia czy ekologia i jest świetnym źródłem edukacyjnej rozrywki dla dzieci.

Demolka

Maluchy są mistrzami wywracania domu do góry nogami. Dlaczego? Dziecko potrzebuje bardzo dużo ruchu, by prawidłowo się rozwijać. Jeśli mu go zapewnisz, nie musisz się martwić, że przez cały okres kwarantanny będziesz tylko po nim sprzątała. WHO zaleca dzieciom powyżej 5 lat minimum 30 minut treningu dziennie, a młodszym około 15 minut intensywnego wysiłku 3 razy w tygodniu. To jest zalecana aktywność oprócz spacerów, jazdy na rowerze czy zabawy na placu, o których teraz musimy zapomnieć. Na portalu Lulitulisie.pl można znaleźć treningi dla dzieci. Są one przygotowane pod okiem specjalistów, a ilustracje i muzyka sprawiają, że dziecko się świetnie bawi. Możesz być pewna, że po takiej dawce aktywności maluch będzie spokojniejszy i bez problemu zaśnie wieczorem. Ważne jest, żeby już od najmłodszych lat nauczyć dziecko, jak istotny jest ruch i sport.

Superbohater

Dzieci chcą przede wszystkim beztrosko spędzać czas. Po intensywnym ruchu potrzebują też chwili odpoczynku. Zabawa to nie tylko przyjemność, ale również jeden z najważniejszych sposobów uczenia się. Na portalu lulitulisie.pl znajdują się oryginalne videoczytanki w języku polskim i angielskim, wierszyki, piosenki, które rozwijają umiejętności społeczne i językowe. W tym bajkowym świecie, dzieci zaprzyjaźnią się z Lulitulisiami - czterema animowanymi superbohaterkami: Misią, Belą, Konfą i Celą, które posiadają supermoce, za pomocą których uczą i dają dobry przykład najmłodszym.

Rozmowa

Videoczytanki na portalu Lulitulisie.pl odgrywają taką samą rolę jak czytanie dziecku bajeczek. Rozwijają wyobraźnię, wspomagają rozwój mowy i kreatywne myślenie. Po obejrzeniu filmików można porozmawiać z maluchem o tym, co widziało i czego się dowiedziało. Bajki są przygotowane przez psychologa dziecięcego i mają charakter edukacyjny. Poruszają wiele ważnych tematów takich jak np. ochrona środowiska, prawidłowa dieta, dziecięce lęki i inne. Bajeczki są w języku polskim i angielskim, dzięki czemu wspomagają również naukę języka obcego. Słuchanie opowiadań stymuluje rozwój mózgu już od pierwszych dni życia, dlatego czytajmy dzieciom od maleńkiego.

Bezpieczeństwo

Ograniczajmy czas na zabawy interaktywne i pilnujmy, żeby był dostosowany do wieku dziecka. Lekarze ostrzegają, że zbyt długi czas spędzony przed ekranem może przynieść nieodwracalne skutki w rozwoju dziecka - zaburzać funkcjonowanie układu nerwowego, powodować płaczliwość, rozdrażnienie, pobudzenie, odrealnienie czy uzależnienie. Maluchy poniżej dwóch lat, nie powinny mieć w ogóle dostępu do tego typu urządzeń, w wieku przedszkolnym do 30 minut, a w wieku wczesnoszkolnym maksymalnie 2 godziny dziennie. Pamiętajmy o tym, żeby poświęcić dziecku jak najwięcej naszej uwagi, a zabawy za pomocą komputera, telefonu czy tabletu ograniczyć do treści wspomagających rozwój dziecka.

Razem z portalem Lulitulisie.pl można znaleźć rozrywkę, która nie tylko sprawi dziecku radość, ale też zapewni spokój nam - rodzicom - że spędza ono czas ciekawie i równocześnie się rozwija.