To tylko zabawa? Nie! Klocki pomagają dzieciom rozwijać wiele umiejętności

Od dawna wiadomo, że nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna. A klocki pomogą nie tylko rozwinąć wyobraźnię czy myślenie przestrzenne, to także świetna pomoc w nauce liczenia, pisania i nie tylko.

Zabawa klockami to coś, co uwielbia chyba każde dziecko. Świetnie się bawią zarówno całymi zestawami, jak i pojedynczymi elementami, dla których zawsze znajdą zastosowanie. Co dają dziecku klocki? To doskonałe ćwiczenie kreatywności - popatrzcie tylko, jak niesamowite budowle tworzą najmłodsi. W dziecięcej wyobraźni czerwony klocek może być jabłkiem, magiczną różdżką lub samochodem, a to dopiero początek przygody. Ona zacznie się, gdy dziecko weźmie figurki i elementy z różnych zestawów i zbuduje to, co podpowie mu jego nieograniczona wyobraźnia. Nawet konstruowanie prostej wieży czy domu  rozwija myślenie przestrzenne, przyczynowo-skutkowe i ćwiczy koncentrację. Ale nie tylko. Dodatkowo zabawa klockami pomaga usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, logiczne myślenie, a nawet rozwija empatię. Dużo? Owszem, ale to wciąż nie wszystkie korzyści, jakie dają dziecku klocki.

Umiejętności motoryczne

Budowanie z klocków to doskonały trening dla rączek maluchów już od 1,5 roku życia, usprawniający motorykę małą. Dzieci chwytają klocki, by połączyć je ze sobą lub rozłączyć. Dorosłym wydaje się to prostą sprawą, ale dla nieporadnych jeszcze paluszków to bardzo trudne zadanie i umiejętność, którą muszą wyćwiczyć. Dzięki temu potem będzie im łatwiej operować innymi przedmiotami np. kredkami. Budując pierwsze konstrukcje, dzieci doskonalą także koordynację ręka-oko.

Umiejętności komunikacyjne

Zabawa klockami pomaga rozwinąć mowę czynną i bierną. Gdy w trakcie budowania rozmawiamy z dzieckiem i opowiadamy mu o tym, co robimy, maluch poznaje nowe słowa i zwiększa ich zasób. Pytajmy go  o różne rzeczy -  co to za zwierzątko, jakie dźwięki wydaje, gdzie mieszka, co lubi jeść? W zabawie możemy wykorzystać minifigurki zwierząt dostępne w zestawach LEGO DUPLO. Rozmawiajmy też o budowlach, które tworzy dziecko gdyż opowiadając o swoich pomysłach, maluch rozwija  zdolność do wyrażania własnych idei, a duma z własnoręcznie wykonanej budowli wzmacnia w nim poczucie wartości. Podczas zabawy klockami możemy wykonywać także ćwiczenia logopedyczne. Często są dla dzieci nużące, a podczas zabawy nawet nie spostrzegą, że je wykonują.

Umiejętności poznawcze

Zabawa klockami to także wielka porcja wiedzy o otaczającym nas świecie. Dzieci chłoną wiedzę w zawrotnym tempie, a właśnie zabawa jest dla nich naturalnym sposobem nauki. To co dla dorosłych jest oczywiste, maluchy dopiero odkrywają i warto im w tym pomóc. Bawiąc się z nimi w sklep, możemy pokazać, że kura znosi jajka, krowa daje mleko, a pomidory rosną w ogrodzie, a nie na półce w supermarkecie. Podróż samolotem może zmienić się w wielkie wakacje w dżungli, gdzie żyją tukany, małpy i czarne pantery. Natomiast zabawa w farmę będzie świetną okazją, by pokazać dziecku życie na wsi.

Umiejętności społeczne

Klocki pomagają dzieciom rozwinąć umiejętności interpersonalne. Bawiąc się z rodzicami czy z rówieśnikami, uczą się dzielenia i współpracy. Najlepsza zabawa jest wtedy, kiedy robimy coś razem, ale czasem może się okazać, że wymaga to pewnych wyrzeczeń czy kompromisów. Co zrobić, gdy nasze plany różnią się od siebie  lub  trzeba połączyć wizje? Albo gdy bawimy się tymi samymi elementami i chcemy użyć  jednego, konkretnego klocka? Wtedy będziemy musieli wspólnie znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało wszystkie strony.

Umiejętności emocjonalne

Budowanie z klocków pomaga także dzieciom zdobyć inną cenną wiedzę - dotyczącą tego, jak radzić sobie z wyzwaniami czy porażkami. Maluchy poznają słodki smak pierwszych sukcesów, ale mogą nie radzić sobie z emocjami, gdy coś im się nie udaje. Zabawa klockami pomaga przepracować porażkę i pokazać dziecku, jak na nią reagować - dlaczego warto próbować zbudować wieżę jeszcze raz i co zrobić, by następnym razem się nie zawaliła. Także wchodzenie w role to doskonała aktywność, którą możemy wykorzystać do wielu celów. Nie tylko rozwija zachowania opiekuńcze czy społeczne, może być także jednym ze sposobów na radzenie sobie z problemami. Nieśmiałe dziecko, bawiąc się w dzielnego strażaka, może poczuć w zabawie, jak to jest być liderem grupy, a mało wrażliwy maluch może nauczyć się empatii, wcielając się np. w lekarza chorych zwierzątek.  Czasem łatwiej jest opowiedzieć o tym, co nas trapi, gdy mówimy głosem figurki, a nie swoim.

Kreatywność

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zabawa klockami to doskonały trening dziecięcej wyobraźni. Maluchy mogą z nich zbudować, co tylko im przyjdzie do głowy, łączyć ze sobą różne zestawy i tworzyć wyjątkowe światy. Żadna zabawka nie daje takich możliwości. Elementy farmy mogą stać się domem księżniczki, a zwierzęta z dżungli mogą zamieszkać razem z tymi hodowlanymi. Dzieci podczas zabawy odgrywają różne scenki, mówiąc głosem zwierzątek i ludzików.

To jeszcze nie wszystko

Klocki możemy wykorzystać także do wielu innych aktywności. Dzięki nim dziecko może poznać nazwy kolorów, cyferki i literki. Jak nauczyć przedszkolaka podstaw matematyki? „Pociąg z cyferkami” LEGO DUPLO to doskonałe narzędzie. Możecie ustawić klocki z cyferkami od 1 do 9 w odpowiedniej kolejności na wagonach lub wykorzystać je  do innych zabaw. Do cyfr możecie dopasować odpowiednią liczbę klocków czy figurek i łączyć je w zbiory, by ułatwić dziecku zrozumienie i naukę. Możliwości jest wiele, ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.