Gdy boisz się inwazyjnych badań prenatalnych, a chcesz czuć się bezpiecznie. Co możesz zrobić?

O czym marzą przyszli rodzice? Przede wszystkim o narodzinach zdrowego dziecka. Dzięki najnowszym badaniom da się zyskać pewność, sięgającą 99 procent, że maluch nie ma wad genetycznych. Test NIFTY to rozwiązanie dla osób, które obawiają się inwazyjnych badań genetycznych, a chcą otrzymania jak najdokładniejszych informacji na temat stanu zdrowia ich nienarodzonego dziecka.

Zdrowie najważniejsze

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, często słyszy pytanie: "Chłopiec, czy dziewczynka?". Jeśli jeszcze nie zna płci dziecka, zazwyczaj odpowiada: "Nieważne, byleby było zdrowe".                  I rzeczywiście, kiedy czekamy na narodziny dziecka, najważniejszą kwestią jest jego zdrowie, prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo.

Obecnie kobiety w ciąży są, w porównaniu do swoich matek czy babek, w bardzo komfortowej sytuacji. Ciąże prowadzi się według ustandaryzowanych procedur - kobiety wiedzą, kiedy mają wykonać jakie badania. Dzięki zaawansowanej diagnostyce ciąże mogą być prowadzone niemalże od dnia zagnieżdżenia komórki jajowej w organizmie przyszłej mamy.

Ze względu na noszone w łonie dziecko kobieta w ciąży to pacjentka szczególnej troski. Lekarze starają się wykluczyć lub zminimalizować wszelkie działania mogące zagrozić zdrowiu i życiu dziecka. Jest jednak jedno "ale". W diagnozowaniu ciąży część badań jest obciążona ryzykiem poronienia - tak jest na przykład w przypadku badań inwazyjnych, np. amniopunkcji, w czasie której lekarz pod kontrolą aparatu do USG, nakłuwa igłą brzuch, żeby pobrać komórki do zbadania.

Najczęstszymi powikłaniami po amniopunkcji są: wywołanie skurczy macicy, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, sączenie płynu owodniowego spowodowane pęknięciem błon płodowych, zespół zakażenia owodni, poronienie. Takie powikłania mogą wystąpić do około trzech tygodni od zabiegu amniopunkcji. Szacunkowe ryzyko utraty ciąży w ciągu dwóch–trzech tygodni po badaniu wynosi od 0,2 do 1 proc. 

Dobry kompromis

Z jednej strony rodzice chcieliby mieć pewność, że ich dziecko jest zdrowe i, że nie ma żadnej wady genetycznej, z drugiej obawiają się ryzyka powikłań związanego z inwazyjnymi badaniami prenatalnymi. Wybór nie jest niestety łatwy, a decyzja nie należy do prostych.

Ponieważ technologie - także w medycynie - idą naprzód, współcześnie przyszli rodzice mają możliwość skorzystania z trzeciego rozwiązania, które wydaje się być kompromisem pomiędzy chęcią rozwiania obaw i brakiem ewentualnym ryzyka powikłań. O czym mowa?

O NIFTY, czyli nieinwazyjnym teście prenatalnym (NIPT), który wykrywa zespół Downa i inne wybrane nieprawidłowości genetyczne, spowodowane dodatkowymi lub brakującymi informacjami genetycznymi w DNA dziecka. NIFTY nie niesie za sobą ryzyka powikłań, ponieważ do jego przeprowadzenia wystarczy 10 ml krwi pobranej od matki w zwyczajnym gabinecie zabiegowym. Pobranie to nie jest obarczone ryzykiem dla ciąży i dziecka, a przypomina zwyczajne badanie krwi, którym kobiety w ciąży poddawane są regularnie.

Kolejną zaletą testu NIFTY jest wczesny okres ciąży, w którym można go wykonać. Ciężarna może się poddać badaniu już od 10. tygodnia ciąży, a na wynik czeka się od 6 do 10 dni roboczych. Dla przykładu - w przypadku inwazyjnej amniopunkcji należy poczekać z przeprowadzeniem badania do 15. tygodnia ciąży.

Czego dowiecie się z testu?

Test NIFTY pozwala wykryć trzy najczęściej występujące choroby trisomiczne, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Badania oceniające skuteczność testów NIFTY wykazały, że test ma wskaźnik dokładności sięgający powyżej 99 procent wykrywania tych wad (praktyka kliniczna obejmują 147 tysięcy kobiet). NIFTY pozwala także wykryć obecność chorób genetycznych m.in.: zespoły delecji i aneuploidie chromosomów płciowych. Ten test, na życzenie przyszłych rodziców, pozwala także określić płeć dziecka.

Spokojna ciąża

Przyszli rodzice najbardziej obawiają się o zdrowie dziecka. Test NIFTY jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć pewność, że ich maleństwo nie urodzi się z wadą genetyczną. Test ten jest także dobrym rozwiązaniem dla kobiet o większym ryzyku wystąpienia wady genetycznej u dziecka: ciężarnym, które w momencie porodu będą miały 35 lub więcej lat, kobietom, które mają przeciwwskazania do badań prenatalnych ze względu na ryzyko poronienia, łożysko przodujące czy zakażenie HBV. Wyniki przesiewowego badania NIFTY uspokoją także kobiety po procedurze in vitro, te u których badanie usg wskazało na zwiększone ryzyko wystąpienia aneuplodii [brak lub nadmiar chromosomów] i kiedy poprzednie ciąże miały trisomię.

Musicie jednak pamiętać, że nieinwazyjne testy prenatalne są testami przesiewowymi i nie dają 100 procentowej dokładności. W razie pozytywnego wyniku należy poddać się procedurze inwazyjnej, by z jeszcze większą dokładnością potwierdzić lub wykluczyć wynik - NIFTY ma fałszywie dodatni wskaźnik (czyli wynik NIFTY jest pozytywny, amniopunkcja daje wynik negatywny) na poziomie 0,1 proc.

Dlaczego warto zrobić akurat ten test przesiewowy?

W porównaniu z tradycyjnymi testami przesiewowymi: badaniem przesiewowym pierwszego trymestru, testem poczwórnym, testem potrójnym i zintegrowanym badaniem przesiewowym, test NIFTY ma wyższą dokładność (ponad 99 procent w porównaniu do 80-96 procent) i mniejszą liczbę wyników fałszywie dodatnich.

Co to oznacza? Dzięki takiej dokładności mniej kobiet musi się poddawać inwazyjnym procedurom diagnostycznym, takim jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki, które niosą 1-2 proc. ryzyko poronienia. Dodatkowy argument przemawiający na korzyść tych badań? Na całym świecie przeprowadzono ponad 5 mln testów NIFTY, co oznacza, że test jest metodą doskonale sprawdzoną. Jeśli więc chcecie mieć pewność, że wasze dziecko jest zdrowe, dzięki wykonanemu testowi NIFTY zyskacie upragnioną pewność oraz spokój, a dla radości z oczekiwania na narodziny są to uczucia bezcenne.