Zimowa pielęgnacja malucha. Zadbaj o skórę nie tylko przed spacerem

Na zewnątrz mróz, a w domu włączone kaloryfery i suche powietrze. Skóra zimą nie ma łatwo, szczególnie ta dziecka, która nie jest do końca ukształtowana. Jak odpowiednio o nią zadbać?

Chociaż wiele osób zimę najchętniej by przespało, nie jest to najlepszy pomysł na przetrwanie tej pory roku. Nie należy się także zamykać w czterech ścianach. Zimowe spacery to coś, czego nie powinniśmy unikać. W końcu hartowanie to jeden ze sposobów na wspieranie odporności malucha. O czym pamiętać przed wyjściem z domu? Z najmłodszymi dziećmi najlepiej spacerować w okolicach południa, gdy jest najcieplej i najsłoneczniej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to i o innych porach dnia. Niezależnie od tego, którą godzinę wybierzemy na spacer, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry malca. Sięgnijmy po ochronne kremy, które utrzymają nawilżenie skóry. Dobrze, aby nie zawierały w swoim składzie wody, za to posiadały filtr przeciwsłoneczny. Przed promieniowaniem UV należy chronić się przez cały rok, również zimą. Kremem ochronnym posmaruj dziecko około 15-20 minut przed wyjściem na spacer. Posmaruj nim twarz, uszy, ale i rączki malca. Nigdy nie wiadomo, kiedy zrzuci z nich rękawiczki. Jeśli używasz dwóch kremów, osobno ochronnego i takiego z filtrem, nie nakładaj ich bezpośrednio po sobie. Poczekaj około 15 minut, aż pierwszy się wchłonie, dopiero wtedy użyj kolejnego.

Pamiętajmy, że dziecku ma być ciepło, ale nie należy go przegrzewać. Oczywiście więcej warstw musi mieć na sobie niemowlę, które spacer spędza w wózku, biegającemu przez całą drogę przedszkolakowi wystarczy tyle warstw, co dorosłemu. U maluchów najlepiej sprawdzi się kombinezon, który nie krępuje ruchu. Nie zapomnijmy o czapce, szaliku i rękawiczkach (polecane są dwupalczaste - szybciej je włożysz - oraz takie na sznurku). Co ważne, nie nakładajmy szalika tak, aby zasłaniał usta i nos malucha. Para wodna zamarza i zamiast chronić dziecko przed zimnem, powoduje coś przeciwnego.

O skórę zadbaj także w domu

Chociaż niezwykle ważne jest, aby zabezpieczyć skórę malucha przed czynnikami atmosferycznymi, gdy wychodzimy z domu, musimy pamiętać także o tym, by zadbać o nią, gdy w nim jesteśmy. W zimie i tam nasza skóra nie ma najłatwiej. Jest sucha, ciężko utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Winowajcy to nie tylko mróz i wiatr za oknem. Chociaż w ogrzewanym mieszkaniu jest ciepło, jest w nim również sucho. A to negatywnie wpływa nie tylko na naszą skórę, ale i na cały organizm - przesuszona śluzówka nosa sprawia, że pojawiają się problemy z oddychaniem.

Większość z nas wie, co powinno się wtedy robić - dbamy o nawilżenie powietrza, korzystając ze specjalistycznych sprzętów czy "zwykłych" mokrych ręczników powieszonych na kaloryferze. Staramy się nie nagrzewać zbytnio pomieszczeń, regularnie je wietrzyć. Często zapominamy jednak, że to nie wystarczy, aby ochronić skórę. Ważna jest codzienna pielęgnacja, która nawilży, ale i zabezpieczy delikatną skórę malucha.

Znaczenie ma wspomniany już wcześniej krem ochronny, który zatroszczy się o skórę podczas zimowego spaceru. Ale wsparcie potrzebne jest jej także podczas innych zabiegów. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji, sięgnijmy po takie, których skład dostosowany jest do potrzeb skóry malucha.

Kosmetyki OnlyBio z zielonej serii są dostosowane do niedojrzałej skóry dziecka do trzeciego roku życia. Zarówno szampon do włosów (tak, zarówno skóra głowy, jak i włosy zimą także potrzebują wsparcia), jak i żel do mycia ciała czy płyn do kąpieli, wspomagają ją i chronią. Zawarte w nich składniki dbają o skórę na różnych poziomach - biorafinowana surfaktyna z rzepaku delikatnie, ale skutecznie ją myje, działa także antyseptycznie. Z kolei fitosterole z oleju zatrzymują wilgoć i pobudzają wytwarzanie kolagenu, który odpowiada nie tylko za jędrność, ale i za regenerację skóry. Zawarty w kosmetykach olej z sezamu, oprócz tego, że odżywia skórę, utrzymuje w niej wilgoć i chroni ją przed działaniem środowiska zewnętrznego.

Po kąpieli dobrze jest skórę dodatkowo nawilżyć. Warto to zrobić w momencie, gdy nie jest ona jeszcze do końca sucha (pamiętajmy, aby osuszać skórę po kąpieli przykładając do niej ręcznik, a nie trąc nim skórę - dzięki temu nie będziemy dodatkowo jej podrażniać). Intensywnie pielęgnujący balsam dla dzieci OnlyBio to kosmetyk, który sprawdzi się szczególnie zimą. Zapewnia on głębokie i długotrwałe nawilżenie skóry, łagodzi także podrażnienia. Wszystko dzięki jego składnikom - biorafinowanemu lewanowi z rzepaku, fitosterolom z oleju, oleju z sezamu czy emolientów.

Zadbać musimy zarówno o skórę, która już potrzebuje naszej pomocy - napiętą, przesuszoną, ale i taką, która jest w dobrej kondycji. Nie odpuszczajmy codziennej pielęgnacji ponieważ "nic się nie dzieje".

Na miarę potrzeb

To, co pomaga dorosłemu, niekoniecznie służy dziecku. Musimy pamiętać, że skóra malucha różni się od skóry jego mamy czy taty. Do trzeciego roku życia nie jest ona w pełni rozwinięta, jej struktura i mechanizmy nie są do końca ukształtowane. Skóra malucha jest cienka, nie stanowi wystarczającej bariery przed czynnikami zewnętrznymi - warunkami atmosferycznymi, środowiskiem mikrobiologicznym, chemicznym czy czynnikami fizycznymi. Jest ona sucha i wrażliwa. Dobierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji musimy o tym pamiętać. Powinniśmy sięgać po produkty przeznaczone do wieku dziecka, których skład odpowiada potrzebom kształtującej się skóry. Te dla dzieci do trzeciego roku życia mają ją wspierać, tworząc tarczę, którą ona sama będzie w przyszłości.