Gdzie rodzić? W miejscu, w którym będziesz czuła się bezpiecznie. Na co zwracać uwagę?

Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. Nic dziwnego, że nie chcemy rodzić w przypadkowym miejscu. Przed nadejściem kluczowej godziny czytamy, oglądamy, zastanawiamy się, czy to jest "ten" szpital. Miejsce, w którym powitamy córkę lub syna.

Poród zazwyczaj nie wygląda tak jak w filmach. Wody płodowe nie odpływają na środku ulicy, a po chwili nie pojawiają się skurcze parte. Od momentu, gdy poczujesz, że to "już" do samego porodu może upłynąć trochę czasu. W tym czasie nie powinnaś dodatkowo się stresować. Zawczasu wybierz miejsce, gdzie chcesz urodzić dziecko. Decydując się na szpital, w którym będziemy rodzić, powinnyśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Zdanie innych

Szukając miejsca, w którym zdecydujemy się rodzić, często pytamy o zdanie innych. Porównujemy doświadczenia koleżanek, które niedawno zostały mamami, ale i obcych kobiet, które podpytujemy na przykład na portalach społecznościowych czy tematycznych forach. Warto także zasięgnąć opinii ekspertów, którzy zajmują się tematyką porodową i od lat monitorują warunki, jakie panują na porodówkach. Rękę na pulsie trzyma Fundacja Rodzić po Ludzku. We współpracy z kobietami, które oceniają placówki, w których rodziły, stworzyła ranking szpitali. Gdzie Rodzić to baza sprawdzonych informacji. Miejsca, które szpitale zajmują w rankingu, to wypadkowa ankiet, które wypełniają pacjentki. Kobiety oceniają m.in. realizację planu porodu, swobodę rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, wsparcie w karmieniu piersią. Opiniują także warunki panujące w szpitalu czy postawę personelu.

Pierwsze miejsce w rankingu fundacji Rodzić po Ludzku zajmuje Szpital Medicover. Ta placówka jest miejscem, w którym kobiety w pełni bezpiecznych i komfortowych warunkach mogą urodzić swoje dzieci. W ciągu 10 lat w Szpitalu Medicover przyjęto blisko 7100 porodów - rodzi się tam ponad setka dzieci miesięcznie.

Odpowiednie zaplecze medyczne

Na porodówce chcemy czuć się bezpiecznie. Mieć pewność, że jest odpowiednio wyposażona, a w razie jakichkolwiek komplikacji będzie w stanie na najwyższym poziomie zadbać o mamę i dziecko. Wybierzmy szpital o jak najwyższym stopniu referencyjności, w którym doświadczony personel ma możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu. I chociaż zapewne nie będziemy musiały z niego korzystać, będziemy czuć się spokojniejsze, wiedząc, że w razie gdyby, będziemy odpowiednio zaopiekowane.

W Szpitalu Medicover zapewnione jest pełne bezpieczeństwo medyczne. Zarówno noworodek, jak i mama będą otoczeni opieką. Jeśli pojawi się taka konieczność, zapewniony jest pobyt na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz na Oddziale Intensywnej Terapii dla Dorosłych. Szpital spełnia najwyższe standardy, które są potwierdzone akredytacją Ministra Zdrowia.

Sprawdzony personel

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając szpital do porodu? Na ludzi, którzy tam pracują. Często decydujemy się na poród w placówce, w której pracuje ginekolog, do którego chodziłyśmy wcześniej i który prowadził naszą ciążę. Można też odwrócić sytuację i na pierwszą ciążową wizytę zapisać się do lekarza, który pracuje w szpitalu, w którym chciałybyśmy rodzić.

Nie możemy zapomnieć o położnych, które nie tylko odgrywają kluczową rolę podczas porodu, ale mogą także prowadzić ciążę, są wsparciem dla kobiety w wielu sytuacjach. Doświadczone specjalistki są nie tylko ekspertkami w tym, co robią, ale stają się też siostrzanymi duszami pacjentek na trakcie porodowym. Dlatego wybierając szpital do porodu popatrzmy nie tylko na to, jacy lekarze w nim zatrudnieni, ale i na pracujące tam położne.

W Szpitalu Medicover opieką i wsparciem specjalistów będziesz otoczona zarówno w czasie porodu, jak i w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Doświadczenie nie znaczy traktowania pacjenta z góry - między tobą, lekarzem i położną będą panować partnerskie relacje. Powinnaś czuć się zaopiekowana, ale nie przytłoczona.

Obecność bliskich

Chociaż dziś normą jest, że kobiecie podczas porodu towarzyszy wybrana przez nią bliska osoba (najczęściej jest to partner, ale na porodówce może pojawić się też mama, siostra czy przyjaciółka), to zdarzają się miejsca, gdzie patrzy się na nią niechętnym wzrokiem. Wybierając szpital do porodu sprawdźmy, czy na pewno bliska osoba będzie tam mile widziana. Bo chociaż to nasze prawo, nikt nie ma ochoty na awantury w wyjątkowym momencie, którym jest poród. A o tym, że obecność bliskiej osoby jest wielkim wsparciem nie trzeba przypominać.

Komfortowe warunki

Chociaż magia porodu sprawia, że po pewnym czasie w głowie zostają tylko dobre wspomnienia, to, w jakich warunkach będziemy rodzić także ma znaczenie. Będziemy czuć się pewniej w miejscu, w którym będziemy mogły bez skrępowania podążać za swoim ciałem, nie martwiąc się, że coś zaburzy naszą intymność.

Znaczenie ma przestrzeń, w której będzie odbywać się akcja porodowa. To nie tylko łóżko, ale i dodatkowe wyposażenie (jak piłki czy drabinki), które pozwolą ci przybrać najwygodniejszą pozycję. Ważne, aby drogę od pierwszych objawów porodu, do momentu, gdy przywitasz dziecko na świecie, przebyć na twoich zasadach. Abyś miała możliwość i leżeć, i chodzić, i zdecydować się na inne aktywności. Zawczasu pomyśl także o warunkach, jakie panują na salach poporodowych. Czy twój partner nie będzie skrępowany, a może nie będzie wiedział, co ma robić w towarzystwie kilku innych kobiet, które właśnie zostały mamami i tak jak ty, uczą się wszystkiego. Pierwsze chwile po porodzie są niezwykle ważne dla was, jako rodziny, ważne, abyście czuli się swobodnie. W Szpitalu Medicover wiedzą, że komfortowe warunki mają znaczenie. Pobyt ma wywoływać pozytywne wspomnienia nie tylko u ciebie, ale i u osoby, która będzie towarzyszyła ci podczas porodu. Nie możemy zapomnieć także o dziecku, nad którym roztoczona jest najlepsza opieka.

Komfortowe warunki to nie tylko te panujące w pomieszczeniach, ale i dotyczące relacji międzyludzkich. Szpital Medicover oceniany jest wysoko m.in. za sprawą tego, że zarówno kobieta, jak i dziecko otoczeni są tam wyjątkową opieką. Respektowane są nie tylko prawa kobiet, ale i ich oczekiwania. Potrzeby rodzących są tam wysłuchiwane, personel skupia się na bezpieczeństwie medycznym, ale i na komforcie psychicznym pacjentki. Co w dzisiejszych czasach wciąż, niestety, jest na wagę złota.

Szkoła rodzenia

Czymś, co sprawia, że przekonujemy się do danej placówki, jest obecność szkoły rodzenia. Podczas zajęć możemy poznać nie tylko budynek i jego wyposażenie, ale i pracujące tam osoby. Nauczymy się ważnych rzeczy, przydatnych podczas porodu i później, gdy noworodek będzie już na świecie, ale i zyskamy możliwość zadania pytań położnym, które - być może - później będą nam towarzyszyły w czasie akcji porodowej.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, wybierz się na w odwiedziny do szpitala, w którym chciałabyś urodzić. Powinnaś mieć możliwość nie tylko obejrzenia placówki, ale i rozmowy z personelem, który odpowie na nurtujące cię zagadnienia dotyczące porodu. I pamiętaj - nie ma złych pytań.