Planujesz rodzinny urlop w Austrii? Zobacz, czego nie możesz pominąć na wakacyjnej mapie

Jeśli wybieracie się do Austrii, koniecznie odwiedźcie Linz. W tym położonym w północno-wschodniej części kraju mieście stare łączy się z nowym. I zachwyca: dużych i małych.

Z czym kojarzy się Austria? Ze skokami narciarskimi, z Mozartem, z tortem Sachera, ze sznyclem, ze stokami... Chyba każdy jest w stanie wymienić chociaż jedną rzecz, która przychodzi mu na myśl. Ale jeśli odwiedzimy Linz, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że ranking skojarzeń ulegnie zmianie, a Austria będzie dla nas przede wszystkim tym miastem. Dlaczego?

W Linz znajdziemy to, czego szukamy podczas podróży  atrakcji dostępnych na wyciągnięcie ręki, tętniących życiem miejsc, ale i takich, w których będziemy mogli spokojnie odpocząć. Możemy podziwiać architekturę z różnych epok, nowoczesne budowle sąsiadują tu z tymi sprzed wieków.

Linz jest częścią sieci UNESCO Creative Cities, dba o swoje dziedzictwo kulturowe – starając się, aby pasowało do rozwijającego się świata, nie tracąc przy tym na swojej wyjątkowości. Z jednej strony mamy miejsca tworzone przez człowieka (przemyślane tak, aby były użyteczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), z drugiej – arcydzieła tworzone przez naturę.

Jeśli wybieracie się do Austrii, koniecznie odwiedźcie LinzJeśli wybieracie się do Austrii, koniecznie odwiedźcie Linz Fot. Linz Tourismus

Europejska Stolica Kultury

Chociaż Linz Europejską Stolicą Kultury zostało w 2009 roku (wspólnie z Wilnem), to wciąż na ten tytuł zasługuje. W nazywanym miastem zmiany Linz ciągle coś się dzieje, a sztuka już dawno wyszła poza muzea (których tu nie brakuje). Wystarczy wspomnieć o Muzeum Sztuki Lentos, które już z zewnątrz wygląda jak arcydzieło. W środku znajdziemy wystawy, stałe i specjalne, które porwą wielbicieli różnych nurtów. A najmłodsi miłośnicy sztuki, dzięki programowi edukacji artystycznej, z wizyty w muzeum będą mogli wynieść naprawdę dużo.

Podróż do przyszłości

Dzieci nie są zainteresowane wizytą w muzeum? Zabierzcie je do Ars Electronica Center, a na pewno zmienią zdanie. To muzeum, w którym nikt nie poprosi was o założenie filcowych kapci, a do dotykania eksponatów będziecie wręcz zachęcani. Zostaniecie badaczami, którzy będą sterować robotami czy klonować rośliny. A eksperymenty to coś, co przyciąga niezależnie od wieku – będziecie mogli wspólnie mierzyć się z różnymi rzeczami, dzielić się wnioskami. W Ars Electronica Center zajrzycie w głąb ludzkiego ciała, wybierzecie się w kosmos. To miejsce sprawi, że na muzea nie będziecie patrzeć już tak samo.

Sztuka, architektura i zabawa. Wszystko w jednym miejscuSztuka, architektura i zabawa. Wszystko w jednym miejscu Fot. Robert Josipovic

Sztuka jest wszędzie

W Linz żyje się pełnią życia. I nie tylko turyści mogą czerpać z niego garściami. To doskonałe miejsce dla artystów, którzy mogą rozwinąć tu skrzydła. Swoje miejsce znajdą ci, którzy działają od dawna, jak i debiutanci – do dyspozycji mają przestrzenie, w których mogą realizować swoje pomysły. A to wszystko otwarte jest dla widzów. Nie planuj konkretnych tras, pozwól, aby poprowadziły was atrakcje, na które traficie. Różnego rodzaju instalacje, czasowe wystawy, które zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kto wie, może skończycie na festiwalu filmowym lub na olbrzymiej wieży widokowej? A może nogi poniosą was do Teatru Muzycznego, gdzie coś dla siebie znajdą wielbiciele różnych gatunków. Taniec, musical, a latem gościnne występy – to miejsce, podobnie jak i całe miasto, ma naprawdę dużo do zaoferowania.

Przemysł to tylko kominy?

Linz jest miastem przemysłowym, ale zapomnijcie o smutnych, fabrycznych widokach. Tu nawet masywne i surowe budowle stały się dziełami sztuki – i to dosłownie, ozdobione są graffiti, które nie są przypadkowymi „bohomazami”. To obrazy, które chce się oglądać. Tu nie zapomina się o korzeniach, wręcz przeciwnie – z fundamentów tworzy się kolejną atrakcję. Możemy dowiedzieć się, jak produkowana jest stal, co tak właściwie dzieje się w mieście. Poznamy nowoczesne rozwiązania, a podczas interaktywnych spacerów dowiemy się więcej, niż ze szkolnych podręczników.

Atrakcje wśród chmur

A może wybrać się ponad miasto? Wycieczka na wzgórze Pöstlingberg będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych (ale i ci starsi nie będą narzekać). W końcu skrzaty i smocza kolejka to coś, co brzmi zachęcająco. Oprócz pięknych widoków na szczycie znajdziemy m.in. zoo, bazylikę i galerię fotografii. Nie bój się, że będziecie musieli się wspinać – dzięki kolei Pöstlingbergbahn dotrzecie na górę w ciągu 20 minut.

Niezwykły rejs

A gdy już zwiedzicie wszystkie obiekty, będziecie mogli obejrzeć je z innej perspektywy – podczas rejsu Dunajem. Turystyczny rejs trwa około stu minut, a podczas podróży zobaczymy różne obiekty, z których słynie miasto (jak wspomniane już Ars Electronica Center czy graffiti w przemysłowej dzielnicy). Z pokładu statku możemy również odkryć to, czego nie udało nam się zobaczyć podczas pieszych wędrówek. Rzeka przepływa przez środek miasta, to naturalny szlak, dzięki któremu poznamy całe Linz.

„Daleko jeszcze?”

W Linz nie będziecie musieli odpowiadać na to pytanie. Dzieci nie będą miały kiedy je zadawać, bo tutaj atrakcje czają się na każdym kroku. A jeśli będziecie chcieli odpocząć, bez problemu znajdziecie spokojny zakątek. Nawet podczas chwili wytchnienia nie będzie nudno  – siedząc można podziwiać okolicę i wymyślać różne gry, dzięki którym jeszcze lepiej poznacie miasto.

Linz ma wiele atrakcji także dla najmłodszychLinz ma wiele atrakcji także dla najmłodszych Fot. Robert Josipovic

Inteligentna turystyka

To, że Linz jest doskonałym miastem dla turystów, świadczy także nagroda, którą zdobyło w tym roku. Za wybitne osiągnięcia w zakresie dziedzictwa kulturowego i kreatywności Linz otrzymało European Smart Tourism Award. To nagroda nie tylko za ciągły rozwój artystycznej strony miasta, ale i postęp technologiczny. W Linz turyści nie czują się zagubieni, pomoc znajdą na każdym kroku – również dzięki bezpłatnemu Wi-Fi, które pozwoli sprawdzić mapę i zlokalizować interesujące nas miejsca.

Na początku wspomnieliśmy o miejscach, które kojarzą się z Austrią. Po powrocie z Linz w głowie będziecie mieć wizję tętniącego życiem miasta, gdzie stare i nowe wzajemnie się uzupełnia. Ale coś jeszcze zostanie w waszych wspomnieniach – przełożone dżemem ciasteczka, które będą kojarzyć z tym niezwykłym miejscem nad Dunajem.

Materiał powstał we współpracy z austria.info.

Panorama miasta LinzPanorama miasta Linz Fot. Linz Tourismus