Zaniedbanie regularnego przewijania, niedostateczna ochrona skóry dziecka - to może skończyć się poważnymi konsekwencjami w postaci różnego rodzaju rumieni - nazywanych przez rodziców odparzeniami. Trudno wyprowadzić z nich skórę dziecka, bo większość czasu pozostaje schowana w pieluszce. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja, ochrona tych miejsc i niedopuszczanie do powstania zmian.
Dlaczego w ogóle mogą pojawić się problemy? Przyjmuje się, że od 7 do 35 procent niemowlaków wcale nie ma przysłowiowo gładkiej pupy. W tej okolicy jest duża wilgotność, powietrze ma ograniczony dostęp, poza tym w moczu i kale znajdują się związki chemiczne, które dodatkowo podrażniają skórę dziecka. Niektóre wykonane z twardszych włókien, a przez to mniej delikatne pieluchy mogą dodatkowo podrażniać wrażliwe miejsca poprzez mechaniczne ocieranie wrażliwej skóry dziecka.
Rodzice, którzy wyszli już z okresu pieluszkowego swojego dziecka często wspominają, że największe kryzysy związane z odparzeniami pupy dziecka mieli, gdy maluch miał między 7 a 9 miesięcy. Spowodowane jest to rozszerzaniem diety dziecka - urozmaicona dieta oznacza niestety więcej drażniących skórę związków chemicznych w kupce, a także wzrastającą ruchliwością niemowląt w tym czasie.
Zamiast leczyć powstałe już odparzenia, lepiej zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do ich pojawienia się. Pediatrzy mówią, że powstaniu podrażnienia sprzyja kumulacja kilku błędów. Pierwszy z nich to zbyt rzadkie przewijanie dzieci, zwłaszcza, kiedy maluch zrobi kupkę. Drugi to brak wietrzenia pupy i wystawiania jej na świeże powietrze. A cyrkulacja powietrza w tym miejscu, wentylowanie, jest bardzo ważne.
Kolejny błąd to mycie okolic pieluszkowych dodatkowo drażniącymi skórę środkami - mydłem, chusteczkami nieprzeznaczonymi dla małych dzieci. Kiedy pojawi się podrażnienie lepiej opłukiwać pupę pod bieżącą wodą i dokładnie ją osuszać. Jeśli dziecko tylko się zsiusiało można skórę przetrzeć wacikiem z wodą i wysuszyć.
Bardzo ważne jest zabezpieczanie skóry - jej ochrona przed wilgocią i związkami chemicznymi zawartymi w kale i moczu. Dokładnie smarujemy pupę i okolice maściami, które na swój sposób "impregnują" skórę przed działaniem wilgoci i wnikaniem w nią mocznika.
Jeśli macie ruchliwe i wrażliwe na podrażnienia dziecko, warto zastanowić się nad zmianą rodzaju pieluch. Pampers stworzył nowe pieluszki Pampers Premium Care z warstwą Heart Quilts™, która zapewnia wyjątkową miękkość i ochronę na najwyższym poziomie. Pieluszki te mają zewnętrzną powłokę Blankie Soft, która zapewnia dziecku komfort pieluszki miękkiej niczym kocyk i sprawia, że jej dotyk jest delikatny i przyjemny.
Oprócz tego pieluszki Pampers Premium Care mają wycięcie na pępek zapobiegające podrażnianiu jego okolic (najmniejsze rozmiary 0-2), a wewnętrzna powłoczka pieluszek pokryta jest balsamem - to wszystko w trosce o zdrowie skóry maluszka. Zadbano także o to, żeby dzięki trzem chłonnym kanalikom płyn był równomiernie rozprowadzany po całej pieluszce.
W przypadku ewentualnych podrażnień zawsze lepiej stawiać na prewencję, bo niestety odparzenia to dolegliwość, która kiedy raz się pojawi, ma tendencję do nawrotów.