Wpływ zabawy na rozwój dziecka. Daj mu przestrzeń do eksperymentowania

Zabawa to dla dziecka coś naturalnego, jest jego podstawową formą aktywności. To nie tylko sposób spędzania czasu, ale i źródło wielu odkryć. Dzięki zabawie dziecko rozwija się na wielu płaszczyznach - nawet, jeśli wydaje się chaotyczna i bezcelowa, ma wielki wpływ na twojego malucha.

Nic nie jest przypadkowe

Chwytanie grzechotki, przekładanie zabawki z ręki do ręki… Już niemowlęta bawiąc się, rozwijają swoje umiejętności. Sięgając po zabawki, rozwijają małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki nim rozwijają także dużą motorykę - sprawność ciała, koordynację rąk i nóg. Ważne jest, aby dobierać zabawki do wieku dziecka, aby pomagały mu się rozwijać, poznawać różne nowe rzeczy. Maluch nie będzie bawił się cały czas tak samo, zmienia się to wraz z poznawaniem nowych rzeczy.

- Sposób zabawy dzieci jest uzależniony od ich etapu rozwoju, ich zainteresowań i zmienia się w czasie, także pod wpływem kontaktów rówieśniczych - zaznacza Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

Zabawy interakcyjne

Dzieci uwielbiają interakcje. Maluchy tylko czekają na zabawę w "a kuku", upuszczają zabawki, czekając, aż ktoś je poda. "Starszak" będzie zachęcał do zabawy w sklep, chętnie też zostanie naszym kucharzem, który przygotuje wszystko, co tylko sobie wymarzymy. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Nie zdziwmy się, że pan w kramiku z warzywami będzie się do nas zwracał naszymi słowami, a rozmawiająca przez telefon "pani", będzie robiła dokładnie takie same gesty jak my.

- Pierwszym ważnym źródłem wiedzy na temat emocji są opiekunowie. W trakcie wspólnych zabaw uczymy dzieci różnicowania i nazywania emocji, pokazujemy jak można sobie radzić z emocjami, jak je wyrażać w sposób akceptowany społecznie - mówi Dorota Maciejec.

Nie zapominaj o puzzlach

Puzzle, klocki, układanki, łamigłówki to coś, co doskonale rozwija zdolności poznawcze. Dziecko rozwija koncentrację, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, myślenie. Wydaje nam się, że to "tylko" budowanie wieży z klocków, a dla dziecka to bardzo dużo - planowanie, precyzja ruchów, koordynacja ręka-oko.

Wyjdźcie na dwór

Dobrym nawykiem jest zabawa na świeżym powietrzu. To nie tylko coś dla zdrowia, ale i… idealny sposób na zabawę. Dziecko, które zaczęło chodzić, chętnie przemierza świat na własnych nogach, chcąc poznawać coś więcej, niż cztery kąty mieszkania. Spodoba mu się również na placu zabaw, na którym jest tyle do odkrycia! Maluch do zabawy nie potrzebuje rówieśników, ale "starszak" odkryje, że na zewnątrz może poznać tylu nowych kolegów, że nie będzie chciał wracać do domu.

- Dzieci wspólnie spędzając czas, uczą się nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi, rozwijają zdolność rozumienia niepisanych norm społecznych, przestrzegania zasad - zaznacza psycholog.  - Dzieląc się na role i odgrywając scenki rodzajowe, trenują dostrzeganie potrzeb drugiej osoby, dzielenie się i współpracę.

Ale plac zabaw to nie tylko rozwój kontaktów społecznych. Dzięki wszystkim instalacjom, dziecko rozwija się także ruchowo. Drabinki, zjeżdżalnie, równoważnie - niby to "tylko" zabawa, a tak dużo daje.

- Dziecko, które może korzystać z placów zabaw, rozwija się fizycznie, wzmacnia całe ciało, ćwiczy koordynację oraz ogólną sprawność. Drabinki, huśtawki, karuzele to urządzenia dzięki którym każdy maluch zaspokoi swoją potrzebę ruchu i da upust swojej niespożytej energii - dodaje specjalistka.

Zabawa rozwija na wielu płaszczyznach

To "tylko" zabawa, mówisz. Ale tak nie jest! Zabawa stymuluje rozwój umysłowy, fizyczny, emocjonalny i społeczny. Wpływa na rozwój mowy i innych umiejętności. Nie zabraniaj dziecku zabawy, wręcz przeciwnie - zachęcaj do niej. Może się nauczyć o wiele więcej niż podczas "prawdziwej" nauki.

Zaufaj dziecięcej wyobraźni

Pamiętasz te czasy, kiedy wystarczył patyk, aby się świetnie bawić? Niestety, z czasem zdolność dostrzegania niezwykłych rzeczy w (pozornie) zwykłych przedmiotach zanika. Jednak to, że my - dorośli - nie potrafimy czegoś zobaczyć, nie oznacza, że dziecko tego nie widzi. Zatem jeśli widzisz, że świetnie się bawi, nie przerywaj mu, nie każ sprzątać. Raczej zapytaj, co jest czym lub po prostu przyłącz się do zabawy. Pudełko chusteczek może być najwygodniejszym łóżkiem dla lalki, klamerki do ubrań to szczekające jamniki, a twoje stojące na parapecie kwiatki mogą dziś być... dżunglą.

Dzieci nie tylko wymyślają nowe zabawki, często tym, które już mają, nadają funkcje, których ty byś nie przewidział. Samochody mogą stać się dzidziusiami, które trzeba wozić w wózku, a piłka to uroczy psiak, którego trzeba zabrać na spacer.

- Zabawa wpływa także bardzo korzystnie na rozwój wyobraźni i kreatywności. Dając dziecku przestrzeń do eksperymentowania, do eksplorowania otoczenia, nie wyręczając, a wspomagając, dostarczając mu możliwości zabawy nie tylko zabawkami ale i przedmiotami codziennego użytku, pomagamy w rozbudzaniu wrodzonej ciekawości - namawia ekspert.

Zabawki, które dziecko może wykorzystać do twórczej zabawy, znajdziecie także w zestawach Happy Meal w McDonald’s. Mali goście restauracji rozpakowują je, siedząc przy stoliku - od razu bawią się i odkrywają nowe przygody.

Oprócz zabawek, dzieci mogą wybrać także zdrowe przekąski - cząstki jabłka i bezpestkowe winogrona, czy paluszki marchewek. W zestawach Happy Meal nie ma sztucznych barwników, a składniki są zbilansowane - podniesiono wartość odżywczą, zmniejszono kaloryczność, a także zawartość cukru i soli.

embed