Jak chronić delikatną skórę maluszka w okresie zimowym

Skóra dziecka jest niezwykle podatna na warunki atmosferyczne, musimy pomóc zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nią jesienno-zimowa aura. Na dworze zimno, a w mieszkaniu ciepło i sucho - czas sięgnąć po kosmetyki pielęgnacyjne, ale nie tylko.

Niezbędnik spacerowicza

Chociaż jesienna i zimowa aura nie zachęca do długich spacerów, nie powinniście z nich zrezygnować. Przeciwwskazaniem jest jedynie silny wiatr i duża ujemna temperatura (poniżej -10°C). Gdy jest po prostu zimno, do wyjścia z domu musicie się jedynie odpowiednio przygotować.

Ubierz dziecko ciepło, ale też bez przesady. Maluchowi w kombinezonie, w śpiworze i dodatkowo nakrytemu kocem może być nie tylko niewygodnie, ale i za ciepło. Jedynie jeszcze niechodzące niemowlę powinno być ubrane cieplej od nas. Najlepsze rozwiązanie to ubieranie na tzw. cebulkę. Chociaż chcielibyśmy, aby jesienno-zimowe ubrania nie przepuszczały niczego z zewnątrz, wybierajmy te z naturalnych materiałów, które będą "oddychały". Szczególne znaczenie ma to przy tych ubrankach, które mają bezpośredni kontakt ze skórą maluszka.

Pamiętajcie też, aby nie zakrywać szalikiem ust i nosa dziecka - parująca woda zamarza i osiągamy skutek odwrotny od zamierzonego, okrywając twarz malucha lodowym kompresem. Przed wyjściem na dwór posmarujmy także twarz i uszy (oraz inne odkryte części ciała - np. rączki) malca kremem ochronnym. Nie róbmy tego już w progu, a jakieś 15-20 minut wcześniej, aby krem mógł się wchłonąć.
W okresie jesienno-zimowym sięgaj po produkty, który nie mają w swoim składzie wody (może ona zamarzać na twarzy, powodując podrażnienia i pękanie skóry). Powinny być tłustsze, bardziej gęste, ale też ich aplikacja nie powinna być trudna, powinny dobrze się rozsmarowywać, pozostawiając na skórze delikatną warstwę. Ochronny krem na każdą pogodę NIVEA BABY można stosować już od pierwszego dnia życia. Zabezpiecza on delikatną skórę dzieci przed chłodem, wiatrem i mrozem - wyciąg z nagietka i tlenek cynku tworzą warstwę ochronną, która izoluje skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. A dzięki zawartości pantenolu ukoi także podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć posmarować maluszka kremem przed wyjściem na spacer, zrób to po powrocie do domu - krem nawilży skórę i ulży jej.

Nie przegrzewaj i zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Optymalna temperatura w domu to około 20°C. Dobrze jest także raz dziennie przewietrzyć mieszkanie, aby powietrze mogło się "wymienić". Gdy jest zbyt ciepło, nie tylko cierpią śluzówki nosa i górne drogi oddechowe, ale i skóra - przesuszona jest bardziej podatna na podrażnienia. Sezon grzewczy nie jest łaskawy dla naszej skóry. Powinniśmy nawilżać ją od wewnątrz, dużo pijąc, a także od zewnątrz - używając kosmetyków, które utrzymują nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie. Ale nie tylko o stosowaniu balsamów warto pamiętać. Włączone kaloryfery powinny zmotywować nas do używania nawilżaczy powietrza. Nie muszą to być elektroniczne sprzęty, sprawdzą się pojemniki z wodą zawieszane na kaloryferze (znajdziecie zarówno takie do stosowania na stare kaloryfery z "żeberkami", jak i na nowe, płaskie, modele), mokry ręcznik czy… pranie.

embed

O tym pamiętaj po kąpieli

Ważne jest nie tylko wspomniane już wcześniej nawilżanie, ale i… wycieranie. Zróbmy to jak najszybciej po skończonej kąpieli (która nie powinna trwać zbyt długo) - parująca ze skóry woda może ją uszkadzać. Dobrze jest także nie pocierać ręcznikiem, a delikatnie go przykładać, dzięki czemu nie będziemy dodatkowo podrażniać delikatnej skóry maluszka. W pomieszczeniu, w którym myjemy dziecko powinno być cieplej (wystarczy po prostu np. włączony kaloryfer w łazience), natomiast sama woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ dodatkowo wysuszy skórę (optymalna temperatura to ta bliska temperaturze naszego ciała, około 37°C).
Do pielęgnacji suchej, skłonnej do podrażnień skóry polecane są emolienty, które między innymi pomagają utrzymywać odpowiednie nawilżenie skóry. W okresie jesienno-zimowym mogą stać się dodatkowym sprzymierzeńcem w utrzymaniu delikatnej skóry maluszka w dobrej kondycji.

A co ze… słońcem?

Zimą promienie ultrafioletowe wciąż są niebezpiecznie, a nie przykładamy do nich takiej wagi, jak latem. Nie zapominajmy, że promienie odbijają się także od śniegu, w słoneczny dzień "atakują" nas i z góry, i z dołu. Chroń skórę dziecka używając filtrów przeciwsłonecznych i osłaniając jego twarz rozłożoną budką wózka.