Skóra noworodka - dlaczego właściwa pielęgnacja jest tak ważna

To, co sprawdza się u nas, niekoniecznie będzie odpowiednie dla nowo narodzonego malca. Jego skóra jest delikatniejsza i o wiele bardziej wrażliwa niż skóra starszego dziecka czy dorosłego. Powinniśmy o nią odpowiednio zadbać. Czyli jak?

W brzuchu skórę zabezpieczała maź płodowa, gdy zniknie, skóra noworodka staje się podatna na czynniki zewnętrzne - może piec lub swędzieć, co powoduje dyskomfort. Wcześniej noworodkowi nie towarzyszyły takie dolegliwości, teraz może się stać marudny i rozdrażniony. Aby do tego nie dopuścić, nie możemy zapominać o nawilżaniu jego skóry, szczególnie, że ma ona tendencję do przesuszania – najmłodsi tracą przez skórę o wiele więcej wody, niż dorośli. Jej wysuszaniu sprzyja także przegrzewanie i częste, długie kąpiele w gorącej wodzie.

Nie dokładaj skórze problemów

Skóra jest naszą tarczą, chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych. U maluszka jest ona o wiele cieńsza, a jej warstwa ochronna nie jest jeszcze w pełni ukształtowana - nie powinniśmy narażać jej na dodatkowe zagrożenia. Dlatego w kosmetykach dla najmłodszych nie powinno być parabenów, barwników czy konserwantów. Skóra noworodka jest wrażliwa na dotyk. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas wybierania ubranek (powinny być pozbawione zbędnych ozdób, wykonane z naturalnych, miękkich materiałów) czy pieluszek, ale i podczas pielęgnacji. Nie pocierajmy skóry zbyt intensywnie, niech nasze ruchy będą łagodne. Do zabiegów pielęgnacyjnych powinniśmy dać malcowi się przygotować, nie możemy robić niczego z zaskoczenia. Smarując go kremem zacznijmy od małych fragmentów, wkładając do wanienki zanurzmy najpierw stopy - nie wkładajmy go od razu całego, niech powoli się przyzwyczai.

Co może nas zaskoczyć?

Noworodki (szczególnie te, które urodziły się po terminie) mają pomarszczoną, łuszczącą się skórę. Wszystko przez to, że pozbawiony osłony mazi płodowej naskórek dłużej był wystawiony na działanie wód płodowych i doszło do jego maceracji. Problem najczęściej szybko znika, ale musimy pamiętać, aby skórę natłuszczać. Nie powinny nas też zdziwić włoski na ciele noworodka – to tak zwany meszek płodowy, który wkrótce wytrze się i zniknie. Skóra może mieć dziwny (czerwonawy) kolor, to także coś normalnego. Jest ona cienka, pozbawiona tłuszczowej „wyściółki” – po prostu prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Niebawem maluszek nabierze ciałka, a jego skóra zyska normalną barwę.Na twarzy noworodka może pojawić się trądzik. Wywoływany jest przez matczyne hormony, które wciąż obecne są w organizmie dziecka. Najczęściej znika sam, a do pielęgnacji buzi usianej krostkami wystarczy jedynie wacik zamoczony w przegotowanej, ostudzonej wodzie.

Nie dopuść do odparzeń

Często skupiamy się na pielęgnacji twarzy, ale nie powinniśmy zapominać o innych częściach ciała. Delikatna skóra jest podatna na odparzenia – jeśli będziemy zbyt długo zwlekać ze zmianą pieluchy, może dojść do zaczerwienia i podrażnienia, a następnie do bolesnego odparzenia. Aby tego uniknąć regularnie przewijajmy maluszka – po każdej kupie i nie rzadziej, niż co trzy godziny (nawet, jeśli wydaje ci się, że pieluszka jest sucha). Dokładnie osuszaj okolice intymne, pachwiny. Dobrze jest też pozwolić malcowi poleżeć chwilę bez pieluszki, aby skóra mogła się „przewietrzyć”. Na ciele noworodka pełno jest fałdek, a w ich zagłębieniach może gromadzić się brud i wilgoć. Dokładnie oczyszczaj i osuszaj te miejsca, pamiętaj o ich posmarowaniu.

Jakie kosmetyki wybierać?

Przede wszystkim – te przeznaczone dla najmłodszych. Sięgaj po te oznaczone „od
urodzenia” lub „od pierwszego dnia życia”. Są odpowiednie dla delikatnej skóry maluszka, zawierają bezpieczne składniki w odpowiednich ilościach. Zostały przebadane przez specjalistów z różnych dziedzin, ograniczono dzięki temu możliwość wystąpienia alergii. Dobrze jest nie używać mnóstwa różnych kosmetyków, w pielęgnacji noworodka doskonale sprawdza się zasada „im mniej, tym lepiej”. Zabiegi nie powinny trwać zbyt długo, sięgajmy więc po produkty, które dobrze się rozprowadzają i szybko wchłaniają. NIVEA BABY Mój pierwszy krem nadaje się do buzi, rączek i całego ciała. Chroni skórę dziecka przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, nawilża ją i pielęgnuje. Nie zawiera alkoholu etylowego, parabenów, barwników oraz olejów mineralnych – jego skład został opracowany tak, aby zminimalizować ryzyko podrażnień.

O czym pamiętać w codziennej pielęgnacji?

Najważniejsze jest zdroworozsądkowe podejście. Na przykład jeśli chodzi o codzienną kąpiel dziecka. Według Światowej Organizacji Zdrowia nie musimy kąpać maluszka codziennie, inni nie wyobrażają sobie wieczornego rytuału bez mycia. Niezależnie od tego, która opcja jest ci bliższa, pozwól sobie na odstępstwo od normy. Jeśli nie jesteś zwolennikiem codziennej kąpieli, mimo wszystko zdecyduj się na nią, jeśli maluch tego potrzebuje. I odwrotnie – jeśli noworodek smacznie śpi, nie budź go tylko po to, aby go umyć. Skóra noworodka ma specjalne potrzeby, ale nie są to skomplikowane wymagania. Musimy pamiętać, aby ją chronić i nie narażać na działanie czynników zewnętrznych. Bezpieczeństwo to podstawa pielęgnacji delikatnej skóry malucha.

embed